Ardahan ili Türkiye Cumhuriyeti'nin kuzeydoğu köşesinde Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve kısmen Doğu Karadeniz'de bulunan Gürcistan sınırında kurulmuş olan bir ildir. Batısında Artvin güneybatısında Erzurum güneyinde Kars illeri ve doğuda Gürcistan Cumhuriyeti ile sınır teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kafkaslar'a açılan kapısıdır.
Ardahan ilin coğrafi yapısı ve tarihi geçmişinden kaynaklanan kendine özgü doğal ve tarihi değerlere sahiptir. Ardahan Doğu Anadolu Bölgesi'ne has doğal yapısı ve ikliminin yanında Doğu Karadeniz Bölümü'nün topografyasına iklimine ve bitki örtüsüne geçiş yerleri ile farklı güzellikleri bir arada barındırmaktadır. Yüksek ovaları akarsuları ormanları zengin çiçek çeşitliliğine sahip yaylaları ve iki gölü ile Ardahan keşfedilmeyi bek­leyen bir doğa cennetidir.Nüfus Yapısı


Ardahan bölge itibariyle soğuk elverişsiz iklimi ve işsizliğin de olması nedeniyle dışarıya çok göç vermiştir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin 2010 verilerine göre Ardahan'ın kent merkezi nüfusu 16.251 'dir. İlçe merkezine bağlı köylerle birlikte nüfusu 39.676 Ardahan ilinin genel toplam nüfusu ise 105.454 olarak ölçülmüştür.
Şive

Ardahan ilinde kullanılan Türk şivesinin Doğu Anadolu ağızları içindeki konumu Prof. Dr. Leyla Karahan'ın Anadolu Ağızlarının Sınıflandırılması (Türk Dil Kurumu yayınları: 630 Ankara 1996) adlı çalışmasına göre şöyledir:1. Doğu Anadolu ağızları
1.1.1. Ağrı Malazgirt
1.1.2. Muş Bitlis
1.1.3. Ahlat Adilcevaz Bulanık Van
1.1.4. Diyarbakır
1.1.5. Palu Karakoçan Bingöl Karlıova Siirt

1.2.1. Kars (yerli)
1.2.2. Erzurum Aşkale Ovacık Narman
1.2.3. Pasinler Horasan Hınıs Tekman Karayazı Tercan (kısmen)
1.2.4. Bayburt İspir (güney) Erzincan Çayırlı Tercan (kısmen)
1.2.5. Gümüşhane
1.2.6. Refahiye Kemah
1.2.7. Kars (Azeriler ve Terekemeler)

1.3.1. Posof Artvin Şavşat Ardanuç Yusufeli
1.3.2.1. Ardahan Olur Oltu Şenkaya; Ahıska (Gürcistan)
1.3.2.2. Tortum
1.3.2.3. İspir (kuzey)

1.4.1. Kemaliye İliç Ağın
1.4.2. Tunceli Hozat Mazgirt Pertek
1.4.3. Harput
1.4.4. Elazığ Keban Baskil

İklim
İl genelinde Karasal İklim hakim olup; kışlar uzun sert ve kar yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 37 °C olup kışın –300 °C’nin altına iner. Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Ardahan’a yılda ortalama 550 mm yağış düşer. Sonbaharın ilk soğukları eylül ayının sonunda başlar ilkbaharda mayıs ayının ortalarına kadar devam eder.
İlin batı ve kuzeyinde daha çok (Doğu)Karadeniz İklimi'nin özellikleri görülür. Bu özellik bitki örtüsünde de kendini gösterir. Batı ve kuzeyde özellikle Posof ilçesi ile Artvin’e komşu olan yörelerde ormanlıklar ve çalılar yer alırken Ardahan'in güney kesimlerinde çayır ve meralar yaygınlık göstermektedir.
Göle ovasında kışlar ağır geçer. Bu saha Türkiye’nin en soğuk yerlerinden sayılan Sarıkamış’a oranla daha soğuktur. Her tarafı yüksek dağlarla çevrilmiş çanak biçimindeki ovada kışın hava akımı az olur. Bu durumda soğuyan ve ağırlaşan hava aşağıya doğru hareket eder ve sıcaklık kaybına uğrayarak dondurucu bir hal alır. Böylece Toprak örtüsü ve bataklıklar donar. Ovayı kuşatan ve biraz esinti gören dağların yamaçları daha az soğuktur. Kış aylarında bazen ovanın içerisini kalın bir sis tabakası örter ve etrafında ki dağlardan bakılınca burası adeta bir deniz gibi gözükür. Bu ovaya kışın en soğuk rüzgâr kuzeybatıdan gelir ve buna "Ardahan Yeli" denir.
Etrafı dağlarla çevrili olan ve ortalama 1500 m yükseklikte Posof İlçemizde ise Doğu Karadeniz ikliminin sert şekli hüküm sürer. Burada mikro-klima tipi iklim hakim olup kışlar yağışlı yazlar ise sıcak geçmektedir. Bu iklimin en belirgin özelliği yağışlarıdır. Bu alana her mevsimde yağış düşer. Sahada altı ay kış mevsimi yaşanır. Bu esnada yağışlar hep kar halindedir ve boldur. Mayıs'a kadar kar yağdığı da olur. İlkbaharda ve sonbaharda sisler oluşur. Yaz mevsimi esnasında yağmur eksik olmaz. Sıcaklık yağışlardan ve havanın sık sık bulutlu kalışından etkilenir. Yaz mevsimi adeta bir ilkbahar serinliğindedir. Durum böyle olunca buralarda geniş ormanların varlığı kendiliğinden oluşur. Açık kalan yerler ve vadiler devamlı bir yeşillik içerisindedir.
İdari yönetim

Milletvekilleri Yapılan son Genel Seçimler´de yani 12 Haziran 2011 gününde Ardahan halkı iki milletvekilini Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne gönderdi. Bu milletvekilleri ve partileri şöyledir[1]:
  • Ensar Öğüt (Cumhuriyet Halk Partisi)
  • Orhan Atalay (Adalet ve Kalkınma Partisi)
İlçe ve Belde Belediye Başkanları
  • Ardahan Bld. Bşk.: Faruk KÖKSOY (Adalet ve Kalkınma Partisi)
  • Çıldır Bld. Bşk.: Nureddin AYGÜN (Cumhuriyet Halk Partisi)
  • Damal Bld. Bşk.: Gülcemal FİDAN (Cumhuriyet Halk Partisi)
  • Göle Bld. Bşk.: Sabri MURATOĞLU (Adalet ve Kalkınma Partisi)
  • Hanak Bld. Bşk.: Taşdemir ÇOBAN (Adalet ve Kalkınma Partisi)
  • Posof Bld. Bşk.: Şükrü BOZYİĞİT (Cumhuriyet Halk Partisi)
Belde Belediye Başkanları
  • Aşıkşenlik Bld. Bşk.: Mülazim KARAÇAY (Cumhuriyet Halk Partisi)
  • prülü Bld. Bşk.: Yıldırım sarıkaya(Demokratik Sol Parti)