Resimlerle Namazın Kılınışı
Örnek olarak sabah namazının iki rek'at farzının kılınışı resimlerle anlatılmış erkek ve kadınların farklı hareketleri belirtilmiştir. İki rek'atli bir namazdaki hareketler ile diğer namazlardaki hareketler arasında fark olmadığından onların resimlerle anlatılmasına gerek duyulmamıştır.

SABAH NAMAZININ FARZININ KILINIŞI
Birinci Rek'at:
1) Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür.
2) İkamet getirilir. (Erkekler için)
Niyet:
3) "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir.
İftitah Tekbiri:
4) "Allahü Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır.RESİM-1 Erkekler tekbir alırken; ellerin içi kıbleye ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır.RESİM-2 Kadınlar tekbir alırken; ellerinin içi kıbleye karşı parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırır.


Kıyam:
5) Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır.
6) Ayakta sırasıyla:
a- Sübhaneke
b- Eûzü-besmele
c- Fatiha Sûresi
d- Kur'an'dan başka bir sûre daha okunur.

RESİM-3 Erkekler sağ elin avucu sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar.
RESİM-4 Kadınlar sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.

Rükû:

7) "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve burada üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir. Rükû'da iken ayakların üzerine bakılır.

RESİM-5 Erkekler rükûda parmakları açık olarak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar.
RESİM-6 Kadınlar rükûda sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.

Rükûdan Kalkış:

8) "Semiallâhü limen hamideh" diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir.RESİM-7 Erkeklerin rükûdan kalkıp doğrulması.RESİM-8 Kadınların rükûdan kalkıp doğrulması.

Secde:

9) "Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler sonra eller daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.RESİM-9 Erkekler secdede dirseklerini yanlarından uzak kollarını yerden kalkık bulundururlar. Ayaklar parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.RESİM-10 Kadınlar secdede kollarını yanlarına bitişik halde bulundururlar. Ayaklar parmaklar üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

İki Secde Arası Oturuş:

10) "Allahü Ekber" diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur.RESİM-11 Erkekler sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.RESİM-12 Kadınlar ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar.

11) "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.
12) "Allahü Ekber" diyerek secdeden ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır. (Resim : 3-4)

Secdeden kalkarken; Önce baş sonra eller daha sonra eller dizler üzerine konularak dizler yerden kaldırılır.

İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "bir rek'at" denir.


İkinci Rek'at:

1) Ayakta sırasıyla;
a- Besmele
b- Fatiha sûresi
c- Kur'an'dan başka bir sûre daha okunur.

2) Birinci rek'atte olduğu gibi "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir.
(Resim: 5-6)
3) "Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir. (Resim : 7-8)
4) "Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir. (Resim: 9-10)
5) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur. (Resim: 11-12)
6) Sonra "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.
Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş):
7) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkıp oturulur. Otururken el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır.
8) Oturuşta sırasıyla;
a- Ettehiyyatü
b- Allahümme salli
c- Allahümme bârik
d- Rabbenâ âtina.... duaları okunur.RESİM-13 Erkekler sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.RESİM-14 Kadınlar ayaklarını yatık olarak sağ tarafa çıkarır ve öylece otururlar.
Sağ tarafa selâm verilişi:

9) Önce başını sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denir. Selâm verirken omuzlara bakılır.RESİM-15 Erkeklerin sağ tarafa selâm verişi.RESİM-16 Kadınların sağ tarafa selâm verişi.
Sol tarafa selâm verilişi:
10) Sonra başını sola çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denilir. Böylece iki rek'at namaz tamamlanmış olur.RESİM-17 Erkeklerin sol tarafa selâm verişi.RESİM-18 Kadınların sol tarafa selâm verişi.
DUA

Dua ederken eller göğüs hizasına kaldırılır. Elle göğe doğru açılarak avuçların içi yüze doğru biraz meyilli tutulur ve iki elin arası açık bulundurulur.RESİM-19 Dua eden bir erkek çocuğuRESİM-20 Dua eden bir kız çocuğu