Londra`da yasayan Soner Özenç `Sajjadah 1426` adli pusulali bir seccade tasarladi. Seccade Mekke yönüne döndükçe fosfor desenleri parlaklasiyor.

Ingiltere`nin baskenti Londra`da yasayan Türk tasarimci Soner Özenç kibleyi gösteren isikli seccade tasarladi. Özenç`in `Sajjadah 1426` adini verdigi seccade kullanicilarin deyimiyle tasarimi ve üzerinde bulunan aydinlatilmis desenlerle namaz deneyimini zenginlestirirken kibleyi bulma sorunu da ortadan kalkiyor.

Dijital pusulasi var
Seccadenin ilgi çekici yanlarindan biri bu tür tasarimlarda nadir kullanilan fosfor baski teknolojisi. Bu teknolojiyle geleneksel desenler yaratan Özenç seccadenin içine dijital bir pusula entegre etmis. Mekke yönüne döndükçe desenlerin aydinligi artiyor.

Özenç "Seccadenin üzerinde bulunan desenlerle eski gelenek ve ritüelleri örnek alarak camideki atmosferi olusturmayi amaçliyoruz" diyor. `Sajjadah 1426`nin ismindeki `1426` sayisi ise Hicri takvimde `2005` yilini temsil ediyor.

Üretimde
Londra`da serbest tasarimcilik yapan Özenç halen Electro Luminescent Printing teknoloji uygulamalari üzerinde çalisiyor. `Sajjadah 1426` projesi haziranda Londra Lethaby Gallery`de geçen ay da Londra`daki ünlü tasarim fuari Designersblock`ta sergilenmis. Uzakdogu ülkelerinden siparisler almaya baslayan Özenç Ingiltere`de üretim için de bir firmayla anlasmis.