Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çeçen Komutan HATTAB

  Hattab 1970 yılında Arabistan Arar`da doğmuş. Arapça`nın yanı sıra Rusça İngilizce ve Peştunca konuştuğu diller arasında. 1987`de öğrenimine devam etmek için ABD`ye gitmek üzere hazırlıklara başlar. Ancak Afganistan`da mücahitlerin Ruslara karşı başlattığı cihadın giderek hız kazanması ile Hattab ABD`de okumak yerine mücahitlerin safına katılmayı tercih eder. Celalabad yakınlarındaki bölüğüne katıldığında küçük ama heyecanlı bir savaşçıdır. Cephedeki kumandanlarından biri onu daha sonra ‘16 17 yaşlarında uzun saçlı yerinde duramayan bir genç` olarak hatırlayacaktır. Afganistan ve Tacikistan`da savaşta Hattab kumandanına onu bir an önce cepheye göndermesi için yalvarır. Ancak komutanı askeri eğitimini tamamlamadan onu savaşa göndermez. Kısa sürede cephede pişen Hattab Celalabad`ın düşmesine ve Kabil`in fethine tanıklık eder. Operasyonların birinde karnından yaralanır. Afganistan`daki cihadın bitmesinin ardından 1993`de küçük bölüğü ile birlikte Tacikistan`a geçer. Burada iki sene komünist Tacik hükümetine destek veren Rus askerlerine karşı savaşır.

  Afganistan’da el yapımı bir el bombasını atarken elinde patlaması sonucu sağ elinin iki parmağını kaybetti. Mücahitler Peşavere gidip orada tedavi olması için ikna etmeye çalıştılar ise de o Hz.Muhammed (sav) efendimizin sünneti üzere yarasını biraz bal ile sarmış ve arkadaşlarının teklifini reddetmiş bunun için Peşaver`e kadar gitmeye gerek yok demiştir. Parmakları halen benzer bir şekilde bandajlıdır.

  Hattab Çeçenistan`a ilk geldiğinde hemen kendi grubunu kurmuştu. Özellikle 1996 yılının Nisan ayında yaptığı ünlü Shatoi baskınından sonra adını duyurdu ve Rusya`nın en çok aranan isimleri arasında yerini aldı. Bu baskında yaklaşık 50 mücahit bir Rus konvoyuna pusu kurarak köşeye sıkıştırmıştı ve 30 askeri kamyon ve 20 tanktan oluşan dev konvoyu tamamen imha ederek 2 saat içinde çoğu subay 350 Rus askerini öldürdükten sonra neredeyse bir mucizeyi başarıyordu. Çatışmanın sonunda mücahitler sadece 3 şehit vermişlerdi. Savaş bittikten sonra Şamil Basayev`le beraber askeri bir kamp açan Hattab burada 600 mücahide askeri eğitim veriyordu.

  Hattab birçok Müslüman tarafından zamanımızın Halid Bin Velid’i olarak görülmektedir. Ölümün Allah’ın önceden takdir ettiği bir zamanda `ne bir dakika önce nede bir dakika sonra` geleceğine inanmaktaydı. Birçok kez ölüm tehlikesi atlatmış ve suikast girişimlerinden kurtulmuştu. En yakını 4 tonluk bir Rus kamyonunu kullanırken Ruslar tarafından kamyon bombalanmış parça parça olan kamyondan Hattab Allah`ın izniyle burnu bile kanamadan kurtulmuştu. Zeki cesur ve güçlü bir kişiliğe sahipti.

  Dağıstanlı bir bayanla evli olan Hattab`ın 2 kız çocuğu bulunmaktadır. Askerleri tarafından çok sevilen Hattab kendisi ile oyun oynanmayacak birisi olarak tanınırdı. Askerleri ile yakından ilgilenir onların kişisel problemlerini çözmelerinde yardımcı olur onlara kendileri için alışveriş yapmaları için para verirdi. Her biri ilerde kendisinin yerini alabilecek kadar iyi yetişmiş bir kumandan kadrosu vardı. Hattab Ruslar Kafkasya’dan Orta Asya`ya kadar bütün Müslüman topraklarını tamamen terk edip gidinceye kadar onlarla savaşmaya azmetmiştir. "Rusları ve taktiklerini biliyoruz. Zayıf yönlerini de bildiğimiz Rus Ordusuna karşı savaşmak bizim için başka bir orduyla savaşmaktan daha kolay." demişti. Hattab Ruslar her ne kadar onu terörist ilan etse de yüzyılın en büyük mücahitlerinden biriydi ve Ruslar onu öldüremediler sadece cennete kanatlanmasını ve hak ettiği nimetlerden faydalanmasını sağladılar...

  En şanlı operasyonlarından birisi 16 Nisan 1996 tarihinde komutasındaki 50 kişilik mücahit grubuyla 50 araçtan oluşan Rus konvoyunu imha ettikleri Şatoy Pususudur. Resmi Rus kaynakları bu pusuda 26’sı rütbeli olmak üzere 350 Rus askerinin öldüğünü ve bütün araçların bertaraf edildiğini bildirmişti. Bu operasyon Moskova’da 2 veya 3 Rus generalinin görevlerinden alınmasına sebep olmuş ve Borik Yelesin operasyonla ilgili haberleri Rus Parlamentosunda bizzat duyurmuştu. 5 mücahidin şehitlik mertebesine ulaştığı bu operasyon filme alınmış ve fotoğraflarla tarihe kaydedilmiştir

  Ve Şehadeti...

  Ve o yiğit savaşçı bir münafığın elinden şehadet şerbetini içti. Onun ölümün hak olduğuna ve Allah’ın takdir ettiği zamanda geleceğine imanı sonsuzdu. Birçok kez ölüm tehlikesi atlatmasına rağmen bu güne kadar gelmişti ve şehadet onu zehirli bir mektupla buldu. Onun şehadetini yanında bulunan bir kardeşimiz şöyle anlatıyor;

  Birlikte oturuyorduk. Çok sevdiği bir arkadaşından mektup geldi. Mektubu açtı ve okumaya başladı. O sırada yemek yiyordu. Mektubu okuduktan bir süre sonra bir halsizlik baş gösterdi. Ve arkasından yüksek ateş… Bizi çağırdı ve `beni okuyun galiba cinler musallat oldu`` dedi. Okumaya başladık. Ertesi gün şiddetli bir kusma başladı. Zehirlendiğini anlamıştık. Onu tedavi etmek için uğraşıyorduk. Lakin zehir elinden yediği yiyeceğe oradan da vücuduna iyice yayılmıştı. Bir süre sonra görme melekesini de kaybetti.

  Tekrar bizi çağırdı ve “ben şehit olacağım kâğıt kalem getirin ve son vasiyetimi yazın” dedi bu sırada kan kusuyordu. Vasiyetini bitirdikten yaklaşık 3 saat sonra iyice ağırlaştı ve bir süre sonra şehadet getirerek şehit oldu.

  Müminlerin komutanlarından İbnul Hattab bu şekilde rabbine uçtu. Onun şehadeti başta Çeçenistan olmak üzere bütün İslam coğrafyasında üzüntüyle yankılandı. Müslümanlar önemli bir komutanını kaybetmişti ama Hattab hayatında kendi gibi birçok mücahidi de yetiştirmeyi başarmıştı. Zalimlere öldürücü darbeler indirmişti.

  Onun hayatı bütün Müslüman gençlere örnek bir hayattı. Dünyaya meyletmeyişi ümmet bilinci ve takvası ile herkese örnekti. O yaşadığımız yüzyılın komutanıydı. O da diğer kardeşleri gibi Rabbine gitti. Rabbimiz onu firdevsinde ağırlasın ve onu peygamber efendimiz ve şehitlerimizle haşretsin inşallah...

  “Allah’tan istiyorum ki beni cehennem azabından korusun. Bana merhamet etsin ve cennetlerine yaklaştırsın. Ondan firdevs-i Ala`yı istiyorum`”

  Şehit komutan HATTAB
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş