Hz. Osman `ın Halife İlan Edilişi

Hz. Ömer (r.a.) bir halife seçmeye mecbur edilince yani bir düsman tarafindan sirtindan hançerlenip ölüm dösegine düsünce bir sey yapmali idi. Filhakika kendisini ziyarete gelen birçok sahabi O'na bir halife seçmesinin zorunlu oldugunu söylemislerdi. «Çünkü Hz. Ebu Bekir (r.a.) bunu yapti» demisler ve ilave etmislerdi: «Sayet sen kendine bir veliahd seçmezsen karisikliklar olabilir ve belki de bir iç savas çikabilir.» Gelen müslümanlardan bazilari Hz. Ömer (r.a.)'in kendi oglu Abdullah b. Ömer'i seçmesini teklif ettiler. Çünkü Abdullah b. Ömer çok iyi bir müslümandi. Alimdi mütedeyyin idi ve Halife olmak için bütün sartlara sahip idi. Hz. Ömer (r.a.) bu teklife çok kizmis ve yanlis hatirlamiyorsam bu teklifte bulunani tokatlamis ve söyle söylemisti: «Sen benim cehenneme gitmemi mi istiyorsun?» Daha sonra devam etmisti «Ne yapacagimi bilemiyorum. Sayet birini tayin edersem benden önce benden daha iyi olan birisi yani Hz. Ebu Bekir (r.a.) bunu yapmisti. Sayet kimseyi seçmezsem bunu da benden önce ve benden çok daha iyi olan Hz. Peygamber (s.a.v.) yapmisti. Su halde her iki sekilde de hareket edebilirim.» Hz. Ömer «Bu dünyada oldugu gibi öbür dünyada da sizi idare etmenin mes'uliyeti altina girmek istemiyorum» diyordu. O demek istiyordu ki «Ben bir veliahd tayin edecek: olursam dolayli olarak öldükten sonra da sizi idare etmis olacagim ve bu veliahdin vasitasiyla ben mes'ul olacagim; bunu istemiyorum». Ve sonunda Hz. Ömer söyle demisti: «Hz. Peygamber (s.a.v.) vefat ettiginde O'nun en çok sevdigi on kisi vardi hatta Hz. Peygamber (s.a.v.) bunlarin öldükten sonra cennete gideceklerini müjdelemisti (asere-i mübessere). Iste bunlar arasindan kendinize bir halife seçin.»

Bu arada bu on kisiden üçü vefat etmisti. Daha dogrusu iki kisi ölmüs ve Hz. Ömer (r.a.) de yaraliydi. Geriye yedi kisi kaliyordu. Fakat bu yedi kisiden sadece altisi Medine'de bulunuyordu. Yedincisi seyahatte idi. Iste Hz.Ömer bu alti kisinin toplanip aralarinda halîfe seçmelerini istedi. Fakat bunda bir güçlük ihtimali vardi. Sayet üç kisi bir tarafta üç kisi diger tarafta olacak olursa seçim imkani olamazdi. Hz. Ömer (r.a.) bu güçlügü düsündü. Mesele çok mühimdi. Halife'nin hemen seçilmesi icap ediyordu. Yedinci olan sahabi beklenecek olursa karisikliklar olabilirdi. ve onun ne zaman dönecegi belli degildi. Bunun için Hz.Ömer (r.a.) bu alti kisilik heyete bazi sartlarda dahil olmak üzere yedinci bir sahis seçti: Abdullah b. Ömer. Sartlar sunlardi:

O halife olarak seçilemeyecekti. Sayet seçimde ekseriyet temin edilirse mesele dörde karsi iki gibi bu durumda Abdullah b. Ömer ekseriyete uyacak ve sahsi görüs serdetmiyecekti. Sayet her iki tarafta esit olarak üçer kisi olursa Abdullah Abdurrahman b. Avf hangi tarafta ise reyini o tarafa kullanacakti.

Kaynak: Muhammed Hamidullah Islam müesseseleri

ALINTIDIR.