Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Müslüman müslümanın kardeşidir.

İslamda tek bir olma vardır o cemaat bu cemaat diye ayrım yapılamaz.
Yeter ki Hak Olsun. Allah yoluna çalışsın.

Şüphesiz Allah Kendi yolunda sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.” (Saff Suresi 4)

Başta Allah"ın tüm insanlara örnek kıldığı Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ve sahabe olmak üzere Müslümanlar bu ahlakı en güzel şekilde yaşamış gösterdikleri üstün fedakarlık örnekleriyle İslamiyet"in ve Kuran ahlakının tüm dünyaya yayılmasına vesile olmuşlardır.

"Allah"a iman edin O"nun elçisi ile cihada çıkın" diye bir sûre indirildiği zaman onlardan servet sahibi olanlar senden izin isteyip: "Bizi bırakıver oturanlarla birlikte olalım" dediler. (Savaştan) Geri kalanlarla birlikte olmayı seçtiler. Onların kalbleri mühürlenmiştir. Bundan dolayı kavrayıp-anlamazlar. Ama Resul ve onunla birlikte olan mü"minler mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler; işte bütün hayırlar onlarındır ve kurtuluşa erenler onlardır.” (Tevbe Süresi 86-87-88)
Müslüman Müslüman"ı Yalnız Bırakmaz

Her nerede olursa olsun Müslüman Müslüman kardeşini ve özellikle İslam uğruna çaba gösteren malıyla - canıyla kendini feda eden mümini yalnız bırakmaz.

“Allah"ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah"ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O"nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız…” (Al-i İmran Suresi 103)
Müminler arasındaki dayanışmanın en önemli özelliklerinden biri de kıskançlık kin veya çıkarcılık gibi tavır bozukluklarından uzak durmalarıdır. Karşılarına nasıl bir olay çıkarsa çıksın hiçbir zaman tevazu fedakarlık hoşgörü ve affedicilik gibi Kuran ahlakının kendilerine kazandırdığı tavırlardan taviz vermemektedirler.

Yaratılanı severiz
Yaratandan ötürü
Dosta gönül veririz
İyi biliriz özünü
Hak diyene yanarız
Taç ederiz sözünü
Yaratılanı severiz
Yaratandan ötürü
Gül oluruz bağlara düşeriz
Gül oluruz aşkla açarız
Gül oluruz hakka uçarız
Gül oluruz gül

Müslümanların İman edenlerle yaşadıkları dostluğun ahirette sonsuza dek süreceğini bilmeleri de bu sevgilerini güçlü ve daimi kılan bir başka nedendir. Bundan dolayıdır ki hangi ırktan hangi milletten olursa olsun Müslüman Müslüman"ın kardeşidir.