Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Herkes zengin olabilir...

  Herkes zengin olabilir...!
  Allah ilmi isteyene zenginliği de istediğine verir” derler. Çok doğru. Çünkü nice zeki çalışkan işini bilen insan vardır ki onca çalışmalarına rağmen bir türlü zengin olamamışlardır. Tabiî ki zekilik çalışkanlık zengin olmanın yollarından biridir. Ama bunlar her zaman zengin olmaya yetmez. Her şeyden önce Allah “Yürü kulum!” demeli. Allah bir kulunun önünü açmışsa kimse kapatamaz. Kimin de önünü kapamışsa onu da kimse açamaz. Ne güzel dile getirilmiş âyet-i kerimede: “De ki: Ey mülkün hakikî sahibi olan âlemlerde dilediği gibi tasarruf eden Allahım! Sen mülkü dilediğine verir dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Sen dilediğini aziz eder yükseltir dilediğini zelil kılar alçaltırsın. Bütün hayır ve iyilik yalnız Senin kudretindedir. Sen her şeye kàdirsin.”1

  Demek imtihan sırrı gereği böylesi bir zenginliği Allah dilediği kuluna veriyor.

  Önemli bir nimet zenginlik. Ama o ölçüde de riskli; sorumluluk ve yükümlülükleri var. Hakkı verildiğinde güzel. Verilmezse vebal getirir.

  Her şeye rağmen herkesin zengin olabileceği bir zenginlik şekli daha var ve asıl zenginlik de bu. Bunu Kâinatın Efendisi (asm) “Asıl zenginlik gönül zenginliğidir” şeklinde ifade etmiştir.

  Ne kadar anlamlı önemli müthiş bir hakikat.

  Evet dünyanın en zengin insanı gönlü tok gönlü zengin olan insandır. Gönlü tok olmayan hırslı insan ne kadar maddeten zengin olsa da ruhen kalben aç olduğu için doymaz. Onu doyurmak mümkün olmaz. O her zaman açtır yoksuldur.

  Ama gönlü tok olan insan öyle mi? O her zaman zengindir. Az kazansa da zengindir çok kazansa da.

  Gönlü tok olan mutludur huzurludur. Çünkü her şeyden önce kadere kısmete inanmıştır. Üzerine düşeni yapar çalışır çabalar; Allah az veya çok ne vermişse “Demek hakkımda hayırlısı buymuş” der sabreder kanaat eder şükreder. Gözü hiçbir zaman yukarılarda olmaz. Olmadığı için de elinde olmayan kendisine verilmeyen şeyler için üzülmez.

  Gönül tokluğu diğer bir ifadeyle kanaat ne kadar harcansa tükenmez bitmez bir hazinedir. İnsanlığın medar-ı iftiharı Efendimiz (asm) “Kanaat tükenmez bir hazinedir” diye bu gerçeğe dikkat çekmiştir. Bu tükenmez hazineyi elde edemeyen insan dünyadan neyi kazansa da doygunluğa ulaşamaz.

  “Kısmetine râzı ol ki insanların en zengini olasın” hadis-i şerifi de bu açıdan anlamlı değil mi?

  Zenginliği içinde değil de dışarda arayanların kulakları çınlasın!

  Allaha emanetsiniz vesselam.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Herkes zengin olabilir ama herkes gönül zengini olamaz.
  KuNFeYeKuN, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş