GENEL KÜLTÜR-SORULAR VE CEVAPLAR-1Soru 1 : Müslümanların dünyadaki nüfusu ne kadardır?Cevap : Yaklaşık 15 milyar kadar dünya nüfusunun dörtte biri kadarSoru 2 : İmsak ne demektir?

Cevap : Sahurun bitimi orucun başlama vaktidir.Soru 3 : Sahur ne demektir?

Cevap : Oruç tutmak maksadıyla gece kalkılıp en geç imsak vaktine kadar yenilen yemeğin adı.Soru 4 : Günümüzde nüfusu en fazla olan İslam ülkesi hangisidir?

Cevap : EndonezyaSoru 5 : Hicri takvim nedir ve kim başlatmıştır?

Cevap : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç kabul eden ve aya göre hesap edilen takvimdir. Hz. Ömer (r.a.) başlatmıştır.Soru 6 : Ravza-i Mudahhara nedir?

Cevap : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in mübarek kabirleri ile minberi arasındaki yerin adıSoru 7 : Hicri takvim ile Miladi takvim arasındaki fark nedir?

Cevap : Hicri Takvim; Peygamberimiz (s.a.v.)’in hicretiyle başlar hesaplamalar aya göredir. Miladi takvim; Hz. İsa (a.s.)’ın doğumuyla başlar güneşe göre ayarlanmıştır.Soru 8 : İlk defa dünya haritasını kim çizmiştir?

Cevap : Piri ReisSoru 9 : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’i övmek için yazılan şiire ne ad verilir?

Cevap : Natı ŞerifSoru 10 : Kaside-i Bürde’nin sahibi şair Kab Bin Züheyr (r.a.)’a Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in verdiği (hediye ettiği) hırka bugün nerede muhafaza edilmektedir?

Cevap : İstanbul-Topkapı sarayı Hırka-i Saadet dairesindeSoru 11 : Rasulüllah (s.a.v.)’in Veysel Karani’ye hediye olarak bıraktığı Hz. Ömer (r.a.) ve Hz. Ali (r.a.)’ın bu vasiyeti yerine getirerek ulaştırılan Hırkası bu gün nerededir?

Cevap : İstanbul’da Hırka-i Şerif Camiinde bulunmaktadırSoru 12 : Keçeli Halil adında bir zat yemeği canı istediği bir şeyin parasını bir kenara ayırarak sonunda biriktirdiği bu paralarla bir mescit inşa ettirmiştir. Bu mescidin adı nedir ve nerededir?

Cevap : Sanki Yedim Mescidi. Fatih Camisinin DoğusundaSoru 13 : Dünyaca ünlü iki müslüman boks şampiyonunun adı nedir?

Cevap : Muhammed Ali (Cassius Clay) Malik Abdülaziz (Mike Tyson)Soru 14 : Yetmişli yılların sonunda İslam’ı seçen ünlü pop sanatçısı kimdir?

Cevap : Yusuf İslam (Cat Stevens)Soru 15 : Müslüman olan ünlü deniz bilimcisi ve araştırmacısı olan adamın adı nedir?

Cevap : Kaptan CusteauSoru 16 : Bulunduğumuz çağda İslam dini en fazla hangi kıtalarda daha fazla yaygındır?

Cevap : Asya ve AfrikaSoru 17 : Almanya’da bulunan minareli en büyük cami hangi şehirdedir?

Cevap : Mannheim’de (2500 kişilik)Soru 18 : Papa II. Jan Paul hangi Hıristiyan mezhebinin lideridir?

Cevap : Katolik mezhebiSoru 19 : Her sınıf ve kademedeki insanların düşünce ve davranışlarında yanlışı değil doğruyu zararlıyı değil faydalıyı zulmü değil adaleti kötüyü değil iyiyi seçip uygun vasıtalarla ameli melekekazandırmaya ne denir?

Cevap : EğitimSoru 20 : Bakü hangi devletin başkentidir?

Cevap : AzerbaycanSoru 21 : Endonezya devleti hangi kıtadadır?

Cevap : AsyaSoru 22 : Genellikle yeni ismi ile anılan Hatay ilimizin eski ismi nedir?

Cevap : AntakyaSoru 23 : Türkiye’nin en yüksek dağı hangisidir?

Cevap : Ağrı Dağı (5165 metre)Soru 24 : Semerkant hangi ülkenin sınırları içindedir?

Cevap : ÖzbekistanSoru 25 : Doğu Roma imparatoru Rasulüllah (s.a.v.)’in mektubunu okumadan önce o sırada Şam’da ticaret için bulunan Ebu Süfyan’dan bilgi aldı. Onun yalan söylemeyen emin bir insan olduğunuöğrendi ve ona: “İnsanlara yalan söylemeyen birisinin Allah’a yalan söylemesi mümkün değildir” dedi. Bu imparator kimdir?

Cevap : HerakliyusSoru 26 : İspanya’da geçmişte kurulmuş olan İslam devletinin adı nedir?

Cevap : Endülüs Emevi DevletiSoru 27 : Afrika’nın kuzeyinde Akdeniz’in kıyısında 1.750.000 kilometre kare genişlikte olan ve nüfusu yaklaşık 3.100.000 olan ülke hangisidir?

Cevap : LibyaSoru 28 : İslami yılbaşı hangi ay ile başlar?

Cevap : Muharrem ayı ileSoru 29 : Eskiden İslam dünyasının ilim beşiği olan Kufe şehri hangi devlet sınırları içindedir?

Cevap : IrakSoru 30 : Cumhuriyet döneminde bir süre Ezan Türkçe okunmuştur. Hangi tarihler arası okunmuştur ve kimin dönemindedir?

Cevap : 1932-1950 yılları arsında İsmet İnönü döneminde