Mevki Kudüs. Mekân Mescid-i Aksa tarih 21 Mayıs 1972 Cuma. Ben ve gazeteci arkadaşım rahmetli Said Terzioğlu İsrail Dışişleri rehberlerinin yardımı ile bu mübarek makamı dolaşıyoruz.

Kudüs Kapalı Çarşısı`nda rüzgar gibi dolanan entarili kahvecilerin ellerindeki askılara çarpmadan biraz yürüdünüz mü önünüze çıkan kapı sizi Mescid-i Aksa`nın önüne kavuşturur. Mirac mucizesinin soluklanıldığı ilk Kıble`mize yani... Hemen oracıkta ilk avlu vardır ki hâlâ bizim lâkabımızla anılır. "12 bin şamdanlı avlu" derler oraya. Yavuz Selim 30 Aralık 1517 Salı günü Kudüs`ü devlete katmıştır da ortalık kararmıştır. Yatsı namazını o avluda kılar. Kendisi ve bütün ordu beraber. Şamdanları yakarlar. Tam 12 bin şamdan... O isim oradan kalmadır. Sekiz on basamaklı geniş merdiveni adımladınız mı o mukaddes Mescid`in bağdaş kurduğu ikinci avluya ulaşırsınız.


Onu o merdivenin başında gördüm. İki metreye yakın bir boy... İskeletleşmiş vücudu üzerinde bir garip giysi... Palto?.. Hayır kaput pardösü veya kaftan?.. Değil. Öyle bir şey işte.

Başındaki kalpak mı takke mi fes mi? Hiçbirisi değil. Oraya dimdik dikilmiş.

Yüzüne baktım da ürktüm. Hasadı yeni kaldırılmış kıraç toprak gibi. Yüz binlerce çizgi kırışık ve kavruk bir deri kalıntısı.
Yanımda İsrail Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Yusuf var. Bizim eski vatandaşımız. İstanbullu. "Kim bu adam?" dedim.
Lâkaydi ile omuz silkti. "Bilmem." diye cevap verdi. "Bir meczup işte ! “

” Ben bildim bileli yıllardır burada dururmuş. Çakılı gibi hâlâ duruyor ya... Kimseye bir şey sormaz. Kimseye bakmaz kimseyi görmez."

Kan mı çekti nedir?

Nasıl neden niçin halâ bilmiyorum. Yanına vardım. Türkçe "Selâmün Aleyküm baba." dedim.

Torbalanmış göz kapaklarının ardında sütrelenmiş gibi jiletle çizilmişçesine donuk gözlerini araladı. Yüzü gerildi. Bana bizim o canım Anadolu Türkçemizle cevap verdi:

-Aleykümüsselam oğul... Donakaldım. Ellerine sarıldım öptüm öptüm...

-Kimsin sen baba? dedim.

Anlattı ki bende size anlatacağım.

Ama evvelâ biliniz. O canım Devlet çökerken biz Kudüs`ü 401 yıl 3 ay 6 günlük bir hakimiyetten sonra bırakırız. Günlerden 9 Aralık 1917 Pazar günüdür. Tutmaya imkân yok. Ordu bozulmuş çekiliyor Devlet zevalin kapısında. İngiliz girinceye kadar geçen zaman içinde yağmalanmasın diye oraya bir artçı bölük bırakırız. Âdet odur ki kenti zapteden galip asayiş görevi yapan yenik ordu askerlerine esir muamelesi yapmaz.

Anlattı dedim ya. Gerisini tamamlayayım.

-Ben dedi Kudüs`ü kaybettiğimiz gün buraya bırakılan artçı bölüğün-
den...

Sustu. Sonra elindeki silahın namlusuna sürdüğü fişekleri ateşler gibi zımbaladı:

-Ben o gün buraya bırakılmış 20. Kolordu 36. Tabur 8. Bölük 11. Ağır Makineli Tüfek Takım Komutanı Onbaşı Hasan`ım...

Yarabbi. Baktım bir minare şerefesi gibi gergin omuzları üzerindeki başı öpülesi sancak gibiydi...

Ellerine bir kerre daha uzandım. Gürler gibi mırıldandı:

-Sana bir emanetim var oğul. Nice yıldır saklarım. Emaneti yerine teslim eden mi?

-Elbette dedim buyur hele...
Konuştu:

-Memlekete avdetinde yolun Tokat Sancağı`na düşerse... Git burayı bana emanet eden kumandanım Kolağası (Önyüzbaşı) Musa efendi`yi bul. Ellerinden benim için bus et (öp). Ona de ki...

Sonra kumandanı olduğu takımın makinelisi gibi gürledi:

-O`na de ki gönül komasın. Ona de ki "11. Makineli Takım Komutanı
Iğdırlı Onbaşı Hasan o günden bu yana bıraktığın yerde nöbetinin başındadır. Tekmilim tamamdır kumandanım. dedi" dersin.

Öleyazdım.

Sonra yine dineldi. Taş kesildi. Bir kez daha baktım. Kapalı gözleri ardından dört bin yıllık Peygamber Ocağı ordumuzun serhat nöbetçisi gibiydi. Ufukları gözlüyordu. Nöbetinin başında idi. Tam 55 yıl kendisini unutuşumuzdaki nadanlığımıza rağmen devletine küsmemişti.

BALIKESİR-ÇANAKKALE BÖLGE TEMSİLCİSİ olduğum ZAMAN Gazetesi ‘ nde köşe yazarı olan merhum İlhan Bardakçı’nın bu yazısını okuduğum zaman gözyaşlarımı tutamamıştım .
Daha sonra Bardakçı şunları ekler :
“ Hasan Onbaşı bizdendi . .. O halde unutulmak kaderi idi. Öyle de oldu zaten . Aramadık ki bulalım . Bulunamazdı zaten .O ki göklere baş vermiş ulu bir servi idi. Ve bizler ki başımızı kaldırmış olsak bile uzandığı feza ufkuna yetişemeyecek cılız otlara dönüşmüştük . Biz sadece unuturduk . Unuttuğumuz diğerleri gibi …O nöbet noktasındaki elmas manayı da unutmuştuk .”

Mescid-i Aksa’da 55 yıldır nöbet tutan Iğdır’lı Onbaşı Hasan’ın bulunması için zamanın Genelkurmay Başkanı araştırma yaptırdığını söylüyor ve ordusunun kahraman Mehmetçiğini arıyordu .

Biz yad ellerde neler bırakmadık ki … Bir zamanlar o topraklar vatanımızdı ve şad eller idi .

Mescid-i Nebevi’nin müdafii olarak kılıcını sadece Hazreti Peygamber(sav)e teslim eden Fahreddin Paşa gibi Kudüs’te Mescid- i Aksa’nın kapısında 55 yıldan beri nöbet tutan Iğdır’lı Hasan Onbaşı’yı da bu millet rahmetle anıyor aziz hatıraları önünde saygıyla selam duruyoruz .