Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kötülük Yapana Ne Yapılır?


  Kötülük Yapana Ne Yapılır?


  Urvet-ül-vüskâ Muhammed Ma'sûm-i Fârûkî hazretlerinin üç cildlik Mektûbât kitabında bu torununa yazılmış mektuplar vardır. İkinci cild 123'üncü mektup bu mektuplardan biridir. Burada buyruluyor ki:

  "Allahü teâlâya hamd olsun! O'nun sevdiği seçtiği kullarına selâm olsun! Kıymetli mektubunuz geldi. Bizi çok sevindirdiniz. Huzur ve safâ hâsıl olduğunu yazıyorsunuz. Ne iyi bir haber! Fitne ateşi ne kadar söndürülür bastırılırsa o kadar iyidir. Dostlardan sevdiklerinden insanlık îcâbı bir kusur sevgiye uymayan ters düşen bir şey meydana gelirse bağışlamalı iyiliklerini iyi taraflarını görmelidir.

  Mısra':

  "Mert isen kötülük yapana iyilik yap."

  Derler ki bir kimse bir kimsenin yanında bir kimsenin bir kötülüğünden bahsetmiş. O da; "Biz bize iyiliğine bakarız. İyiliği kötülüğünden fazla ise iyiliklerini alır kötülüklerini geçeriz. Nitekim efendi de kölesine böyledir. O hâlde kulun kula karşı nasıl olması îcâbettiğini bundan kıyas etmelidir" demiştir.

  Yazıyorsunuz ki bâzı sâlihler bâzı haberler getirdi. Hüsn-i zan gereği sözlerine inandım. Bu yüzden kalbim ağırlandı. Deriz ki: İlim sâhibinin böyle söylemesi hayret vericidir. Onların sözlerini hüsn-i zanla kabûl etmişsiniz ve hüsn-i zan etmeğe lâyık olan diğer tarafa da hüsn-i zan etmemişsiniz. Dedikodu yapanın sözü kabûl edilmez red edilir.

  Kenz-ül Hafi kitabında diyor ki: Hâlid bin Sinân; "Dedikoduyu kabûl etmek dedikodudan daha kötüdür. Çünkü dedikodu; günaha yol göstermek onu kabûl yâni onu dinlemek ise izin vermek onu tasdîk etmektir. Bir şeye delâlet eden ile onu kabûllenip hükmeden bir değildir. O hâlde dedikodu yapanın azâbı sâdece dedikodusudur. Eğer doğru ise ayıplamasında bir kimsenin gizli bir şeyini ortaya dökmek hürmetini gidermek nâmusuyla oynamak vardır. Yalan ise Allahü teâlâya karşı gelmek yalan ve iftirâ söz ile şeytana uymaktır. Sana bir kimse gelip filân kimse senin hakkında şöyle şöyle dedi senin için şöyle şöyle yaptı dese bu durumda şu altı şeyi yapman senin üzerine vâcib olur:

  1- Tasdik etmemelisin yânî söz getiren kimsenin sözlerinin doğruluğuna inanmamalısın. Çünkü nemmâm yâni dedikodu yapanın şâhidliği İslâmda kabûl edilmez. Allahü teâlâ Hucurât sûresi altıncı âyetinde meâlen; "Ey îmân edenler eğer size bir fâsık bir haber getirse onu araştırın (doğruluğunu anlayıncaya kadar tahkîk edin). Değilse bilmeyerek bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişmân olursunuz" buyuruyor.

  2- Dedikodu yapanı men etmelisin. Çünkü dedikodu yapmak münkerdir. Kötü iştir. Münkerden nehy ise vâcibdir. Allahü teâlâ Âl-i İmrân sûresi yüz onuncu âyetinde meâlen; "Ey Muhammed aleyhisselâmın ümmeti! Siz beşeriyyet için meydâna çıkarılmış en hayırlı bir ümmetsiniz iyiliği emreder fenâlıktan alıkorsunuz ve Allah'a îmânınızda devâm edersiniz!" buyuruyor.

  3- Dedikodu edene söz taşıyana getirip götürene Allah için kızmalısın. Çünkü o âsîdir günahkârdır fâsıktır. Günahkâra buğz ise vâcibdir.

  4- Yanında olmayan din kardeşine dedikodu yapanın sözü ile sû-i zan etmemelisin. Çünkü müslümana sû-i zan haramdır. Haramdan sakınmak ise elbette lâzımdır.
  5- Dedikodu yapanın sözüne bakıp tecessüs etmemeli araştırmamalısın. Çünkü Allahü teâlâ tecessüsü nehy ediyor ve Hucurât sûresi on ikinci âyetinde meâlen; "Ey müminler! Zannın çoğundan sakınınız. Çünkü zan etmenin bâzısı günah olur. Birbirinizin kusurunu araştırmayın" buyuruyor.
  6- Bu dedikoducunun yaptığını beğenmediğin şeyi sen yapmamalısın.

  Âlimlerden biri buyurdu ki: "Bu zamanda günahtan kurtulmak ve din kardeşleri ile kardeşliğinin devâmını isteyen kendini hâkim yapsın hâkimler gibi hükmetsin. Bir kimse hakkında tek bir kimsenin sözünü kabûl etmeyip birden çok şâhid olmayınca ve şâhidler âdil olmayınca bir kimsenin sözünü tasdîk etmesin."

  ALINTIDIR.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben kötülüğüne karşı iyilik yapmam. Allah'a havale ederim.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sokak ortasında dayak delisi yaparım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş