Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Her Ay 10 Sünnet

  1
  Hasen el-Basrî rh.a. Rasulullah s.a.v.’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Mallarınızı zekât ile sağlam bir şekilde korumaya alınız. Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz. Bela dalgalarına dua ve niyazla karşı koyunuz.”
  [Ebu Davud el-Merâsil 133]

  2
  Tarık b. Eşyem r.a.’tan rivayet edildiğine göre Tarık (bir gün) Peygamber s.a.v.’i dinlerken onun yanına bir adam gelip:
  – Ey Allahın Rasulü! Rabbimden bir şey isteyeceğim zaman nasıl dua edeyim diye sordu. Peygamber s.a.v. şöyle buyurdu:
  – Allâhumma’ğfirlî ve’r-hamnî ve âfinî ve’r-zuknî (Allahım beni bağışla bana merhamet et rızanı kazandıracak işler yaptır ve bana hayırlı rızık ver) diye dua et. Bu sözler senin hem dünya hem de ahiret için istemen gereken şeyleri ihtiva eder.
  [Müslim Zikr 36 (2697)]

  3
  Adiy b. Hatim r.a. Rasulullah s.a.v.’in şöyle buyurduğunu anlatıyor:
  “Her birinize Rabbi aralarında bir tercüman olmaksızın doğrudan doğruya hitap edecektir. Kişi o zaman (ateşe karşı bir kurtuluş yolu bulmak üzere) sağına bakar hayatta iken gönderdiği (hayır) amellerden başka bir şey göremez. Soluna bakar orada da hayatta iken işlediği (kötü) amellerden başka bir şey göremez. Önüne bakar karşısında (kendini beklemekte olan) ateşi görür. (Ey bu dehşetli güne inanan müminler!) Yarım hurma ile de olsa kendinizi ateşten koruyun. Bunu da bulamazsanız güzel bir sözle koruyun.”
  [Buharî Rikak 49]

  4
  İbn Mesud r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurmuştur:
  “Kim her gece Vâkıa suresini okursa ona fakirlik gelmez. Müsebbihat’ta (Sebbeha veya Yüsebbihu ile başlıyan surelerde) bir ayet vardır (sevapça) bin ayete bedeldir.” (Rezîn’in ilavesidir.)
  Açıklama: Rezîn tarafından ilâve edilen bu rivayetin birinci kısmı ed-Dürrü’l-Mensûr’da görüldüğü üzere birçok kaynakta yer almıştır. Ancak ikinci kısmı hiçbirinde zikredilmez. Bazı rivayetler şöyledir: “Vâkıa suresi zenginlik suresidir onu okuyun ve evlatlarınıza da öğretin.” “Vâkıa suresini kadınlarınıza öğretin çünkü o zenginlik suresidir.” Hz. Aişe r. anha kadınlara şöyle demiştir: “Sizden kimse Vâkıa suresini okumaktan aciz olmasın.” Câbir İbn Semüre r.a. diyor ki: “Rasulullah s.a.v. sabah namazında Vâkıa ve ona benzeyen surelerden birini okurdu.”
  [Kütüb-i Sitte 4/286-287]

  5
  Ebu Hüreyre r.a. Rasulullah s.a.v.’in şöyle buyurduğunu söyledi:
  “Hediyeleşin çünkü hediye kalpteki düşmanlığı giderir. Bir kadın komşusuna (vereceği hediyeyi) küçük görmesin. Bu bir koyun parçası olsa bile…”
  [Ahmed 2/405; Tirmizî 2131]

  6
  Ma’kıl b. Yesar r.a. anlatıyor: Rasulullah s.a.v. buyurdular ki:
  “Kim sabaha erdiği zaman üç kere ‘Eûzü billahi’s-semî’il-alîmi mine’ş-şeytâni’r-racîm’ der ve Haşr suresinden üç ayet okursa Allah onun için yetmiş bin meleği vekil tayin eder de onlar akşam oluncaya kadar kendisine rahmet okurlar. Şayet o gün ölecek olsa şehit olarak ölür. Akşam vaktinde aynı şekilde okuyacak olsa da (sabaha kadar böyledir).”
  [Tirmizî Fedâilu’l-Kur’an 22 (2923)] Not: “Haşr suresinden üç ayetle” kastedilen surenin son üç ayetidir.

  7
  Ebu Hüreyre r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurmuştur:
  “Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi yüce Allah yavru iken uçmaya başlayıp da ölünceye kadar durmadan uçan bir karganın katettiği mesafe kadar cehennemden uzaklaştırır.”
  [Ahmed Müsned II 526; Bezzâr Müsned -Keşfül-Estâr- I 487] Not: Kargaların ortalama ömrü 40 yıl kadardır.

  8
  Ebu Hüreyre r.a. anlatıyor: “Rasulullah s.a.v. buyurdular ki:
  ‘Kim malâyânî konuşmaların çok olduğu bir yere oturur da oradan kalkmazdan önce şu duayı okursa bu yerde oturmaktan hasıl olan günahından arınmış olur: ‘Sübhâneke Allâhümme ve bihamdike eşhedü en lâ ilâhe illâ ente estağfiruke ve etûbu ileyke’ (Allahım! Seni hamdinle tesbih ederim. Senden başka ilâh olmadığına şehadet ederim. Senden mağfiret diliyorum sana tevbe ediyor (senden af taleb ediyorum).’”
  [Tirmizî Daavât 39 (2329)]

  9
  Rasulullah s.a.v. buyurdu ki: “Sizden biri mescidde (farz) namazı bitirince namazından evine de bir pay ayırsın. Zira Cenab-ı Hakk namazlarından evine de hayır yaratacaktır.”
  [Müslim Misâfirin 210 (778)]

  10
  İbn Mesud r.a. Rasulullah s.a.v.’in şöyle buyurduğunu anlatıyor:
  “Bakara suresinin sonundaki iki ayeti geceleyin kim okursa o iki ayet ona kâfi gelir.”
  [Buharî Megazi 12]

  Peygamber s.a.v.’e İtaatin Önemi

  “Ey iman edenler! Allah’a ve Rasulü’ne itaat edin ve (Kur’an’ı) dinlediğiniz halde ondan yüz çevirmeyin.”
  [Enfâl 20]

  Sünnet’e Uymanın Önemi

  “Sizde iki sarhoşluk ortaya çıkmadıkça Allah tarafından gelen hak din üzere devam edersiniz. Bunlar cehalet sarhoşluğu ve dünyaya aşırı düşkünlüktür. Siz iyiliği emreder kötülüğe engel olur ve Allah yolunda cihad ederken içinizde dünya sevgisi oluşuverince iyiliği emretmez kötülüğe engel olmaz ve Allah yolunda cihadı bırakırsınız. O gün Kitap ve Sünnet’in emirlerini yaymaya çalışanlar Ensar ve Muhacirlerden İslâm’a ilk giren kimseler gibidir.”
  [Heysemî Mecmau’z-Zevâid 7/271]


  ALINTIDIR.  Arş, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel bilgiler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş