Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Ruh İçin Tanımlar. Ruh Nedir?
  Ruh için aşağıdaki tanımlar yapılır:
  “Can. Canlılık. Nefes. Cebrail (as.)...”
  “Bir kanun-u zîvücud-u haricî.” (Hariçte müstakil bir varlığı bulunan bir kanun.) (Sözler)

  “Emir âleminden olup beden ülkesini idare etmesi için kendisine müstakil bir varlık verilen bir kanun. Bedenden ayrılınca da varlığını devam ettirebilen lâtif bir cisim.”

  Bazı insanlar Peygamber Efendimize ruhu sordular. Cevap vermeyip vahyi bekledi. Gelen ayet gayet netti: “O rabbimin emrindendir de.” Ruhun varlığı tasdik ediliyor fakat mahiyeti açıklanmıyordu. Çünkü muhatapların söyleneni anlamasına imkân yoktu. Akıl “emir aleminden” olan bir varlığı kavrayacak kapasitede değildi.

  “emir alemi” ölçüden tartıdan şekilden renkten uzak varlıkların dünyasıdır. Maddeler için söylenen uzun kısa mavi sarı yuvarlak düz ağır hafif gibi kelimelerin o alemde karşılığı yoktur. Ölçülere mahkum akıllar ölçülemeyeni nasıl anlasın?

  Hadiste “Kendini bilen rabbini bilir.” buyuruluyor. Bir büyük mütefekkirimiz de “ey kendini insan bilen insan! Kendini oku...” Diyor. Şu halde insanın kendini tanımaya çalışması şart. Kendimizden giderek Ona ulaşacağız!

  Ruh hakkında neler biliyoruz? Ruhun kendisini bilemiyoruz. Ancak bazı özelliklerinden söz edebiliriz. Beden anne karnında belli bir olgunluğa erişince ruh verilir.

  Ruh sonradan yaratılmıştır ama ebedidir. Birdir bölünmez parçalara ayrılmaz. İcraatıyla ve tesirleriyle bedenin her yerinde bulunur fakat mekanı yoktur. Bedenin içinde olmadığı gibi dışında da değildir. Bütün işleri aynı anda idare eder bir iş diğerine engel olmaz. O tabiattaki kanunlara benzer. Mesela bir yerçekimi kanunu hayat ve şuur sahibi olsaydı ruh özelliği kazanırdı.

  Ruh şuuruyla fark eder aklıyla anlar vicdanıyla tartar karar verir hayaliyle plânlar yapar hafızasıyla bilgi depolar kalbiyle sever. Onun sayılamayacak kadar çok kabiliyeti vardır. Bunların bir kısmı da maddi uzuvlarla ortaya çıkar. Ruh eliyle tutar gözüyle görür kulağıyla işitir ayağıyla yürür... Bedende bulunduğu sürece bedene muhtaçtır. Faaliyetleri bedenle sınırlıdır. Ölüm onun beden zindanından kurtulup hürriyetine kavuşmasıdır. O zaman bedene ihtiyacı kalmaz. Gözsüz görür kulaksız işitir beyinsiz düşünür. Mahşere kadar bedensiz bekler. Ahirette yeniden ve yeni bir bedene kavuşur.

  ALINTIDIR. 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah (c.c) razı olsun çok güzel bir yazı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş