Çoğumuz dünya hayatında bir o yana bir bu yana savrulup istikametini arayan kimselerdeniz. Mümin olarak daha güzel bir kul olma çabasında eş olarak güzel saadet dolu bir yaşam ve geleceğe güvenle bakan evlatlar yetiştirme arzusundayız. Bir çalışan veya iş veren olarak günü en karlı bir şekilde kapatma gayretindeyiz. Bir öğretmen olarak talebelerimizi en güzel bilgilerle donatarak onları kendisine ve çevresine yararlı kişiler haline getirme hedefimiz var…

Kısaca makam ve mevkimiz ne olursa olsun en güzeli ve en yararlı olanı arıyoruz. Ararken ilahi muradı göz önünde bulunduruyorsak değer kazanıyor tüm işlerimiz. İki dünyada da kazançlı bahtiyar ve salih insanlardan oluyoruz.

Aksi durumda dünyada bir fayda hasıl oluyorken insanlar nezdinde bir değer ifade ediyorken Hak katında bir sineğin kanadı kadar bile değer biçilmiyor o amellere. Dünya mamur ahiret harap oluyor böylelikle. Gerçek aldanma budur işte.

Salih insan olmak zor değil aslında. İnsanın yaratıldığı İslam fıtratına göre hareket etmesi işin özü. Varlığımızı yaratıldığımız gaye üzere sürdürmemiz. Kur’an-ı Kerîm’de salih bir kul olmanın şifreleri şu ayette veriliyor.

“Onlar
Allah’a ve ahiret gününe inanırlar.
İyiliği emrederler.
Kötülükten men ederler
hayır işlerinde birbirleriyle yarışırlar.
İşte onlar salihlerdendir. (Âl-i İmrân 114)