Sual: İnek sütü kefir mayasıyla mayalanıyor ve bu esnada az da olsa alkol teşekkül ediyor. Buna kefir deniyor. Bir de Kombucha mantarının üremesiyle elde edilen ve az da olsa içinde alkol bulunan kombu çayı vardır. Kefirin de kombu çayının da birçok hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Bunları ilaç olarak kullanmakta mahzur var mıdır?
CEVAP
Bugün kefir ve kombu çayının yerini tutan ilaç çoktur. Bunları kullanmaya zaruret de yoktur. Eğer salih bir doktor (Kefir veya kombu çayı şu hastalığa iyi gelir. Bu hastalık için mubah başka ilaç yoktur) derse o zaman bunları kullanmak caiz olur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(İhtimar [mayalanarak alkol teşekkül] etmiş her içki haramdır.) [Ebu Davud]

Bu hadis-i şerifin fıkıh kitaplarında nasıl açıklandığına bakalım:
Bal incir arpa buğday mısır darı erik kayısı elma ve benzerlerinden biri soğuk suda durup ısıtılmasa da alkol teşekkül ederek bira gibi olur. Bira tadı acı ve keskin olduğu [alkol bulunduğu] için azı da çoğu da her ne maksatla içilirse içilsin İmam-ı Muhammed’e göre haramdır fetva da böyledir. Diğer üç mezhepte de haramdır. Yapıları bileşimleri aynıdır demek değildir. Çünkü Muhammed aleyhisselam maddelerin hakikatlerini fen bilgilerini öğretmek için değil bunların hükümlerini bildirmek için gönderilmiştir. Kısrak inek sütleri mayalanıp tadı keskin olunca bira gibi alkollü olur. Kısrak sütünden yapılana Kımız inek sütünden yapılana Kefir denir. İçilmesi haramdır. (S. Ebediyye)

Portakal ve diğer meyvelerdeki alkol oranı kefirdekinden çok diyerek kefir içmeyi caiz görmek yanlıştır. Çünkü dinimizde alkolün azlığı çokluğu önemli değildir. Bir damla şarap da haramdır. Ama dinimiz içinde alkol bulunsa da sirke içmeyi ve meyve yemeyi haram kılmamıştır. Ama alkol teşekkül eden içeceklerin damlasını haram etmiştir. Demek ki kımızda birada kefirde bir damla alkol olsa da haramdır. Fakat hamurda meyvede ve sirkede 10 damla alkol olsa haram değildir. Çünkü birinde alkol tabiî olarak bulunuyor ötekinin alkolleşmesine biz sebep oluyoruz.

Yoğurt ve kefir
Sual: Sütten yoğurt olunca haram olmuyor da aynı sütten kefir olunca niye haram oluyor?
CEVAP
Akıl ve mantıkla din olmaz. (Üzümden pekmez sirke olunca haram olmuyor da şarap olunca niye haram oluyor) demeye benzer ki caiz değildir. Mantıkla kıyasla din olmaz. O zaman insan sayısı kadar din ortaya çıkar.