Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Eti Yenen ve Yenmeyen Hayvanlar

  Sual:
  Eti yenen ve yenmeyen hayvanları liste halinde bildirebilir misiniz?


  CEVAP
  Karada yaşayan hayvanlar ve kuşlar için hadis-i şerifte şöyle bildirilmiştir:

  (Köpek dişi olan yırtıcı hayvanlar ve pençesiyle avlanan kuşlar yenmez.) [Müslim]

  Eti yenmeyen kara hayvanları:
  Domuz kurt ayı aslan kaplan pars leopar panda panter çita jaguar puma sincap samur sansar kokarca goril maymun türleri [şempanze babun gibon orangutan] sırtlan fil köpek kedi kunduz porsuk vaşak çakal tilki gelincik gibi avını köpek dişiyle yakalayan yırtıcı hayvanlar yenmez. [Şafii’de tilki sırtlan samur sincap ve gelincik yenir.]

  Eti yenen kara hayvanları:
  Zürafa kanguru tavşan yenir. Eti yenen davar [koyun keçi] sığır [manda inek boğa] deve gibi evcil hayvanların yabani olanları da yenir. Mesela buffalo bizon yabani sığırdır. Lama yabani devedir. Yani bunlar yenir. Keçinin yabanisi sayılan dağ keçisi geyik ceylan antilop yenir. Yabani koyunlar da yenir. Evcil at tenzihen mekruhtur. Midilli bir at türüdür. At eti Şafii ve Hanbeli’de helal Maliki’de haramdır. Yabani atlar yenir. Evcil eşek yenmez. Yabani eşek denilen zebra yenir.

  Eti yenmeyen kuşlar:
  Avını pençesiyle yakalayan ve leş yiyen çaylak kartal kerkenez kuzgun akbaba leş kargası yarasa atmaca şahin martı leylek flamingo egret kelaynak gibi kuşlar yenmez.

  Haşaratlar da yenmez:
  Haşarat yani toprak içinde yuvası olan küçük hayvanlar helal değildir. Fare akrep yılan çeşitleri kertenkele timsah kene semender kurbağa kaplumbağa salyangoz arı sivrisinek karasinek köstebek kirpi tahtakurusu bit pire gibi haşarat yenmez. [Şafii ve Maliki’de kirpi ve kertenkele yenir.]

  Eti yenen kuşlar:
  İğrenç olmayan leş yemeyen avını pençesiyle yakalamayan kuşlar yenir.

  Saksağan kumru bülbül kanarya muhabbet kuşu keklik sülün bağırtlan kuşu güvercin bıldırcın tarla kargası tavus kırlangıç baykuş papağan turna saka kuşu çalı kuşu ispinoz serçe ve sığırcık gibi kuşlar helaldir. Hüthüt [ibibik] mekruhtur. [Martı Hanefi ve Hanbelî’de yenmez. Maliki’de martı ve balıkçıl yenir. Şafii’de kırlangıç tavus hüthüt papağan yenmez. Martı balıkçıl gibi deniz kuşları yenir.]

  Eti yenen kümes hayvanlarının yabanileri sayılan karatavuk yabani ördek yabani kaz kuğu gibiler yenir. Hindinin yabanisi sayılan deve kuşu yenir.

  Deniz hayvanları:
  Hanefi hariç diğer üç mezhepte deniz ürünlerinin hepsi yenir.

  Hanefi’de balık şeklinde olmayan hiçbir deniz ürünü yenmez. Mesela ahtapot kalamar mürekkep balığı denizhınzırı denizatı denizaygırı denizanası denizayısı gibi hayvanlar ve yengeç midye istiridye ıstakoz kerevit karides deniz salyangozu gibi deniz haşaratı yenmez. Somon kalkan yunus balina yılan balığı kedi ve köpek balığı yenir.

  Necaset yiyen hayvan
  Sual: Necaset yemiş olan hayvanı yemek caiz midir?

  CEVAP
  Tezek ve başka necis şeyleri yiyen hayvanın eti kokarsa yemesi mekruhtur. Temiz şeyle beslenip pis kokusu kalmazsa caiz olur.

  Necaset yemiş olan tavuk koyun ve sığırı hemen kesip yemek mekruhtur. Tavuğu 3 koyunu 4 sığır ve deveyi 10 gün hapsetmek yani necaset yedirmeyip temiz gıdayla beslemek gerekir. Şafii’deyse deve 40 sığır 30 koyun 7 tavuk 3 gün hapsedilir.

  Nereleri yenmez?
  Sual: Eti yenen hayvanların yenmeyen yerleri nelerdir?

  CEVAP
  Eti yenen her hayvanın 7 yeri yenmez. Bunlar akan kan idrar aleti hayaları [koç yumurtası] bezleri [guddeleri] safra kesesi dişi hayvanın önü ve idrar kesesidir.

  Kesmeden öldürülenler
  Sual: Kesmeden öldürülen hayvanlar yenir mi?

  CEVAP

  Kesmeyip de bir yerine bıçak saplayarak alnına vurarak veya boğarak veya ilaçlayarak elektrikleyerek öldürülen kara hayvanları leş olur. Bunları yemek haram olur.

  Hayvandan çıkanlar
  Sual: Ölen hayvandan çıkarılan peynir mayası ve süt
  temiz midir?

  CEVAP
  Yalnız süt emip başka bir şey yememiş olan küçük kuzuların öldükten sonra karınlarından çıkarılan peynir mayaları temizdir. Koyun sığır gibi ölmüş hayvanların memelerinden çıkan sütler de temizdir.

  Hayat alameti varsa
  Sual: Diri olup olmadığı belli olmayan hayvan boğazlanırsa yenir mi?

  CEVAP
  Hasta veya bayıltılan bir hayvan diri olup olmadığı bilinmiyorsa boğazlanırken hareket ederse veya diri hayvandaki gibi kan çıkarsa yenir. Çünkü bunlar hayat alametidir. Hayat alameti yoksa yenmez.

  Salam ve jambon
  Sual: Salam ve jambon yemek caiz mi?

  CEVAP
  Avrupa’da genel olarak salam domuz etinden yapılır. İnek etinden de yapılanı vardır. Türkiye’de inek etinden yapılıyor. Jambon Fransızca domuz sucuğu domuz pastırması demektir. Fakat Türkiye’de inek etinden yapılıyorsa yenmesinde mahzur olmaz. Sırf isminden dolayı bir gıdaya haram denmez.

  Hayvana tecavüz
  Sual: Çoban tarafından tecavüze uğrayan keçi kesilirse etini yemek caiz olur mu?

  CEVAP
  Evet caizdir. (S. Ebediyye)

  İhtiyaç halinde mezhep taklidi
  Sual: İhtiyaç olunca diğer mezhepleri taklit ederek deniz haşaratı yenir mi?

  CEVAP
  Mezheplerdeki farklı hükümlerin rahmet olduğu hadis-i şerifle bildirilmiştir. Zaruret veya ihtiyaç olunca başka mezhep taklit edilerek o mezhepteki helal olan bir hayvan yenir. Mesela kirpi etinin ekzama kaşıntı sedef baras gibi deri hastalıklarına ve gelincik denilen fil hastalığına iyi geldiği Hayat-ül hayvan kitabında yazılıdır. Hanefi ve Hanbeli mezhebinde kirpi eti yemek haramdır. Şafii ve Maliki mezhebinde caizdir. Tesirli başka mubah bir ilaç yoksa hastanın bu iki mezhepten birini taklit ederek kirpi eti yemesi caiz olur.

  Kirpinin başını besmeleyle kesmek gerekir. Kirpi insanların yanında başını gizler suya konunca başını çıkarır. Böylece başını kesmek kolay olur.

  Aç kalıp kendi mezhebine göre helal olan yiyecek bulamayan kimse başka mezhepte helal olan bir yiyeceği yer. Hiçbir mezhepte de çare bulamazsa ölmeyecek kadar haram olan gıdadan yiyip içmesi caiz olur. (Hadika)

  Başka mezhebi gözetmek
  Sual: Kendi mezhebinde caiz; fakat başka mezhepte haram olan bir şeyi yememek evla değil midir? Mesela tilki eti Şafii’de helal Hanefi’de haramdır. Şafiilerin de yememesi uygun olmaz mı?

  CEVAP

  Elbette diğer mezhepleri de gözetmek müstehab olur iyi olur. Mesela Şafiiler deniz haşaratı yemese iyi olur.

  Şafii’de kadına dokunmak abdesti bozar. Hanefiler de kadına dokununca abdest almaları müstehab olur iyi olur. Almasalar da caiz; ama öteki hak mezheplere de uymak müstehab olur.

  Yenmeyen hayvanlar Sual: Bazıları (Köpek yılan kartal gibi bütün hayvanlar helaldir. Domuzdan başka hiçbir hayvan haram değildir. Domuzun da yağı derisi ve gerisi helaldir. Hiçbir hadise inanılmaz) diyorlar. Peygamber efendimiz 23 yıl dini tebliğ etmedi mi? 23 yıl içinde neyin haram neyin helal olduğunu bildirmedi mi? Köpeğin helal olduğunu bildiren hiçbir kitap var mıdır? Bunlar Peygamber efendimizin bildirdiklerine niye inanmıyorlar?

  CEVAP
  Bir hayvan leşse eti pis yağı ve kanı temiz olmaz. Kur’an-ı kerimde açıkça yazmıyor diye domuzun pisliğine helal denir mi hiç?

  Bunların hadis-i şeriflere inanmamalarının birkaç sebebi olabilir:
  1- Resulullahın yalan veya yanlış söyleyeceğini sanmış olabilirler. Peygamber efendimizin doğru emin olduğu birçok âyet-i kerimeyle bildiriliyor. Hâşâ Allahü teâlânın helal ettiklerine haram demiş olsaydı Allahü teâlâ müdahale etmez miydi? İşte bir âyet-i kerime meali:
  (Eğer o [Peygamber] bize atfen bazı sözler uydursaydı biz onu kıskıvrak yakalayıp can damarını koparır helak ederdik hiçbiriniz de buna engel olamazdınız.) [Hakka 44–47]

  Demek ki Peygamber efendimizin Kur’an-ı kerime aykırı bir şey söylemediği bu âyet-i kerimeyle de sabittir. Şu halde Resulullah efendimizin haram ettiği her şey Kur’ana uygundur. Ona uymak Kur’ana uymak olur. Birkaç âyet-i kerime meali:

  (İhtilaflı bir işin hükmünü öğrenmek için Kur'ana ve Sünnete bakın!) [Nisa 59]

  (İhtilaflı şeyleri insanlara açıklayasın diye bu Kitabı sana indirdik.) [Nahl 44 64]

  (Resule itaat eden Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

  (O nebi güzel şeyleri helal çirkin şeyleri haram kılar.) [Araf 157]

  2- Eshab-ı kiramın yalan söylediğini sanıyorlardır. Eshab-ı kiram Tevrat’ta İncil’de ve Kur’an-ı kerimde övülmüş her birinin Cennetlik olduğu açıkça bildirilmiştir. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:

  (Mekke’nin fethinden önce Allah için mal verip savaşanlar daha sonra mal verip savaşanlarla eşit değildir. Onların derecesi sonradan Allah yolunda harcayıp savaşanlardan daha yüksektir. Fakat Allah hepsine de en güzel olanı [Cenneti] vaad etti.) [Hadid 10]

  Âyet-i kerimede sapıklara fırsat vermemek için ve küllen vaadallahül hüsna buyuruluyor. Yani Allah her birine Cenneti söz vermiştir buyuruluyor. Fazilet bakımından Mekke’nin fethinden önce Müslüman olanlar daha sonra Müslüman olanlardan elbette üstündür. Ama hepsi de Cennetliktir.

  Hepsinin Cennetlik olduğuna dair başka bir âyet-i kerime meali:

  (Muhacirlerin ve Ensarın [Muhacir eshaba yardım edenlerin] önce gelenlerinden ve bunların yolunda gidenlerden Allah razıdır ve bunlar da Allah’tan razıdır. Allah bunlar için altından ırmaklar akan Cennetler hazırladı. Bunlar Cennetlerde sonsuz olarak kalacaklardır.) [Tevbe 100]

  3- Resulullah da Eshab da doğru söyledi. Ama hadis âlimleri yalan söylemiş sanabilirler. Âlimlere itimat etmemizi Allahü teâlâ bildiriyor. (Bilmiyorsanız âlimlere sorun) buyuruyor. (Nahl 43)

  Peygamber efendimiz de buyuruyor ki:

  (Âlimlere tâbi olun.) [Deylemi]

  (Âlimler Peygamberlerin vârisleridir.) [Tirmizi]

  (Âlimler rehberdir.) [İ.Neccar]

  Bu iddia sahipleri başka dinden olabilirler. Müslümanmış gibi gözüküp müslümanların itikadlarını bozmak istiyorlardır. Geriye başka ihtimal kalmadı zaten.

  Tecavüze uğrayan hayvan
  Sual: Tecavüze uğrayan mısmıl hayvanın eti yenir mi?

  CEVAP
  Böyle işi sadist denilen ruh hastaları yapar. Çok çirkin ve büyük günahtır. Tecavüze uğrayan hayvan kesilip yakılır. Yakmayıp etini yemek de caizdir. (F. Hindiyye Dürr-ül-muhtar S. Ebediyye)

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hayvana tecavüz
  Sual: Çoban tarafından tecavüze uğrayan keçi kesilirse etini yemek caiz olur mu?

  CEVAP
  Evet caizdir. (S. Ebediyye)
  Tecavüze uğrayan hayvan
  Sual: Tecavüze uğrayan mısmıl hayvanın eti yenir mi?

  CEVAP
  Böyle işi sadist denilen ruh hastaları yapar. Çok çirkin ve büyük günahtır. Tecavüze uğrayan hayvan kesilip yakılır. Yakmayıp etini yemek de caizdir. (F. Hindiyye Dürr-ül-muhtar S. Ebediyye)
  İhtiyaç halinde mezhep taklidi
  Sual: İhtiyaç olunca diğer mezhepleri taklit ederek deniz haşaratı yenir mi?
  Bunları anlayamadım.
  Daha doğrusu sorular garip geldi.
  Cevapları her kim verdiyse de epey saçmalamış.
  Birisi de demiyor ki falanca mezhebe göre caiz diğerine haram.
  Kuran'ın izinden gidin.
  Sonra neden Kuran'dan uzaklaşılıyor deniliyor.
  Eee o kadar mezhep mezhebe göre hadis de çıkarsa insanın kafası karışır tabi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş