Sual:
Sadaka-i cariye ne demektir?

CEVAP
Öldükten sonra da amel defterimize sevap yazdıran sadakadır. Sadaka-i cariye cami çeşme yol yapmak ağaç dikmek faydalı ilmi eser bırakmak gibi insanlara faydası dokunan her çeşit iyi işlerdir.

Bir hadis-i şerif meali:
(İnsan ölünce üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye faydalı ilmi eser bırakmak veya ona dua ve istiğfar edecek salih evlat.) [Müslim]

Herkes cari sadaka olarak cami yaptıramaz ilmi eser yazamaz. Ama kolayı var. Faydalı bir eserin dağılmasına sebep olmak da o kitabı yazmak gibi sevap getirir.

Bir hadis-i şerif meali:
(Mümine öğrenip yaydığı ilmin sevabı ölümünden sonra da devam eder.) [İbni Mace]

Faydalı eserden maksat dinimize dünyamıza faydalı olan her eser buna dahildir. Fıkıh kitabı tefsir kitabı ilmihal kitabı tıp fizik kimya kitabı faydalı kitaplardandır. Kasetler CD’ler filmler faydalı olmak şartı ile hepsi sadaka-i cariye hükmündedir. Faydalı olmak şartı ile bir radyo bir televizyon bir gazete bir dergi bir internet sitesi gibi her çeşit yayın sadaka-i cariyeye dahildir.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Unutulmuş bir sünnetimi meydana çıkarana yüz şehid sevabı vardır.) [Hakim] (Ya bir farzı veya vacibi meydana çıkarmanın sevabının ne kadar çok olduğu buradan anlaşılmalıdır.)

Ehl-i sünnet âlimlerinin yazdıkları hakiki din kitaplarına uyanlara yüzlerce şehid sevabı verilir. Sünnete yapışmak sünneti ortaya çıkarmak Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarını öğrenmekle olur.

Bayramlarda özel günlerde hediye olarak bir kimse ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından bir kitap mesela bir İslam Ahlakı kitabı hediye verse yüz şehid sevabı alır. Çünkü unutulmuş sünnetlerin yanında farzlar ve vacipler de yayılmış oluyor. Bozuk din kitabı vermek de bunun aksi olup çok veballi bir iştir bu sefer işlenen günaha da ortak olmuş olur.

Sevabını hediye etmeli

Muhammed Masum hazretleri buyuruyor ki:
Sadaka [ve Kur'an-ı kerim okumanın] sevabını önce Peygamberimizin mübarek ruhuna hediye etmeli sonra ölülerin ruhlarına göndermelidir. Böylece kabul olma ümidi fazla olur. Sevabını bütün müminlerin ruhlarına da hediye etmek iyi olur. Her birine sevabın hepsi ulaşır. Kendi sevabından bir eksilme olmaz. (2/36)

Camiye verilecek para
Sual: Babam (Şu parayı al bir camiye ver!) dedi. Bu parayı İslam âlimlerinin kitaplarını dağıtarak emr-i maruf yapan yerlere vermek caiz olur mu?

CEVAP

Elbette olur. İslamiyet’i yaymak için verilmiş olur daha önemlidir.

Cami yaptırmak

Sual: Bir kimsenin yaptırdığı küçük bir cami yıkılıp yerine başkası büyük bir cami yaptırsa öncekinin sevabı kesilir mi?

CEVAP

Kesilmez.