Sual: Misvakın önemi nedir? Misvak kullanırken dikkat edeceğimiz hususlar nelerdir?
CEVAP
Bugün modern tıbbın diş sağlığı konusunda ortaya koymaya yeni başladığı tedavi usullerini İslamiyet 14 asır önce öğretmiştir. Diş sağlığına büyük bir fayda temin eden misvak gayet basit ve en iyi diş temizleme vasıtasıdır. Dişlerin çürümesini önlemek için misvak kullanmak çok faydalıdır. Larousse İllustre Medical isimli tıp kitabında diyor ki:
(Bütün diş macunları ve tozları dişlere zarar verir. En iyisi sert bir fırçadır. Önce dişleri kanatırsa da korkmamalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve artık kanamaz.)

Bu şekildeki diş temizliğini sağlayan en iyi vasıta misvaktır. Diş macunları ağızdaki faydalı ve zararlı bütün mikropları öldürürken misvak sadece zararlı mikropları öldürür. Misvak abdestin sünnetidir Şafii’de namazın sünnetidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Misvak kullanarak kılınan namaz misvaksız kılınan namazdan 70 kat üstündür.) [İ. Neccar]

(Cebrail aleyhisselam misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki misvakın farz olacağından korktum.) [İbni Mace]

(Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim.) [Buhari Müslim]

(Gece namazı için kalkınca ağzınızı misvakla temizleyin! Çünkü bir melek namazda Kur’an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler.) [Deylemi]

(Ağzınız Kur’an yoludur misvakla temizleyin.) [Ebu Nuaym]

(Peygamberlerin beş sünneti: Hayâ hilm hacamat misvak güzel koku.) [Taberani]

(Misvak erkeğin fesahatini [konuşma güzelliğini] artırır.) [İ. Adiy Hatib]

(Misvak; ağzı temizler görmeyi keskinleştirir diş etlerini güçlendirir dişleri beyazlaştırır ve çürümeyi önler hazmı kolaylaştırır mideye sıhhat verir balgamı keser hasenatı artırır. Misvak kullanan Allahü teâlâyı razı eder melekleri sevindirir.) [Ebu Nuaym]

Misvakın faydaları 30dan fazladır. En aşağısı sıkıntıyı giderir en iyisi de ölürken şehadet getirmeyi hatırlatır. Misvak ölümden başka her derde şifadır. Sırat üzerinde yürümeyi de kolaylaştırır yaşlanmayı da yavaşlatır.

Misvak ağzı temizler gözü cilalandırır ağız kokusunu ve kirini giderir dişleri beyazlatır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Yemeği hazmettirir balgamı keser. Namazın sevabını artırır. Kur'an-ı kerim yolu olan ağzı temizler. Ağız kokusunu güzelleştirir fesahati artırır mideyi takviye eder şeytanı perişan eder sevabları çoğaltır safrayı keser. Baş damarlarını yatıştırır ağrısını dindirir ve ruhun çıkmasını kolaylaştırır.

Peygamber efendimiz her zaman yanında ayna tarak ve misvak taşırdı. Eshab-ı kiram savaşlarda bile misvaklarını kullanmayı ihmal etmezlerdi. Misvak; dişler sararınca ağzın kokusu değişince uykudan uyanınca namaza kalkınca eve girince toplantılara giderken Kur’an okumaya başlarken ve bir de abdest alırken kullanmak müstehabdır.

İmam-ı a’zam hazretleri (Misvak kullanmak dinin sünnetlerindendir) buyurdu. Misvakı kullanmanın en az miktarı üst dişlere üç alt dişlere de üç defa sürmektir. Misvaklarken dişlerin içi dışı üst ve alt kısımları ovuşturulur. Misvakı sağ elle kullanmalıdır. Misvakı avucunun içine almamalı ve emmemeli. Misvak sağ elin küçük ve başparmağı altta diğer üç parmak üstte olarak tutulur.

Misvaka başladığında ağızdaki yaşlığı yutmak bazı hastalıklara faydalıdır. Daha sonraki yaşlıklar yutulmaz. Yutulursa vesveseye sebep olur. Kullandıktan sonra misvakı yıkamalıdır. Yıkanmazsa şeytan kullanır. Misvakı yere yatırmamalı ağız kısmı aşağıya gelecek şekilde dikine koymalı. Misvak çok yaş çok kuru ve bir karıştan uzun olmamalı! Kalınlığı küçük parmak kalınlığında olmalı. (Reddül muhtar)

Erak ağacı
Sual: Misvak erak ağacından oluyor. Bu ağaç Türkiye’de yoktur. Başka ağaçtan misvak yapılamaz mı?
CEVAP
Erak ağacından yapılan misvak diğerlerine tercih edilir. Erak ağacı bulunmadığı zaman zeytinden de yapılır. Nar dalından misvak olmaz.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Mübarek bir ağaç olan zeytinden yapılan misvak ne güzeldir. O benim ve benden önceki Peygamberlerin misvakıdır.) [Taberani]

Zeytinden de olsa misvak kullanmayı ihmal etmemelidir. Çünkü misvak yaşlanmayı yavaşlatır gözün görmesini kuvvetlendirir ağız kokusunu giderir. Daha birçok faydası vardır. (Redd-ül-muhtar)

Dişleri temizlemek
Sual: Namaz kitabında abdest alırken dişleri misvak ile temizlemek müstehabdır denirken abdestin sünnetleri bahsinde ise misvak önemli sünnet deniyor. Burada bir çelişki yok mu?
CEVAP
Abdest alırken dişleri temizlemek fırçalamak sünnettir. Bunu misvak ile yapmak müstehabdır daha iyidir. Yani misvak kullanılınca hem sünnet yerine geliyor hem müstehab parmakla veya diş fırçası ile dişler temizlenirse sadece sünnet yerine gelir. Bu sünnet misvakla yapılınca ayrıca müstehab sevabı da alınıyor.

Tel haline getirmek için
Sual: Misvakların ucunu yumuşatırken tel tel haline getiremiyorum. Ne kadar kullansam da tahta parçası gibidir. Kıl haline getiremiyorum. Ne yapmalıyım?
CEVAP
Yeni alınan misvakın ucu hafifçe çekiçle dövülünce tel tel ayrılır. Suya koymak gerekmez.

Her zaman kullanılır
Sual: Misvak sadece abdestte mi sünnettir?
CEVAP
Misvak her zaman kullanılır. Bilhassa yataktan kalkınca namaza dururken yemek yedikten sonra ve abdeste başlarken daha çok kullanılır.

Ne zaman kullanılır?
Sual: Abdest alırken misvak ne zaman kullanılır?
CEVAP
Abdeste başlarken.

Üçten fazla sürmek
Sual: Misvak dişlere üçten fazla sürülse sünnete aykırı olur mu?
CEVAP
Hayır olmaz.

Takma diş
Sual: Takma dişe misvak sürmekle sünnet ifa edilmiş olur mu?
CEVAP
Evet olur.

Dişi olmayan
Sual: Dişsiz kişi misvakı damağına sürse sünnet sevabı alır mı?
CEVAP
Evet alır.

Kısalınca
Sual: Misvak kısalınca da kullanılır mı?
CEVAP
Evet kullanılır.

Misvak yerine sakız
Sual: Kadınların misvak kullanmaları caiz mi?
CEVAP
Evet. Sakız çiğnemeleri misvak yerine geçer.

Misvak yoksa
Sual: Abdest alırken misvak yoksa ne yapmak gerekir?
CEVAP
Dişleri yemekten sonra ve abdest alırken temizlemek sünnettir. Bu sünneti misvak ile yapmak ayrıca müstehabdır. Misvak bulunmazsa fırça ile fırça da bulunmazsa parmaklar ile temizlemelidir. Sağ elin başparmağı sağ yandaki dişler üzerine; ikinci küçük parmağı yani işaret parmağı da sol dişler üzerine üç defa sürerek temizlenir. (S. Ebediyye)

Misvak parçaları
Sual: Misvak parçalarını yutmakta mahzur var mıdır?
CEVAP
İsteyerek yutulmaz. İstemeden yutulursa mahzuru olmaz.

Misvak kullanırken
Sual: Misvak nasıl kullanılır?
CEVAP
Yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı doğru veya enine de sürülebilir.

Misvak kullanmak
Sual: Misvak kullanmanın birçok faydasının olduğunu duydum. Bir de ölürken kelime-i şehadeti hatırlamaya sebep olduğu doğru mudur?
CEVAP
Evet ölürken kelime-i şehadeti hatırlamaya imanla ölmeye sebep olur. (Dürr-ül-muhtar Merakıl-felah haşiyesi Siracül-vehhac Miftah-ul-Cennet)