Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Fıkıh kitapları ve diş dolgusu

  Sual: Diş dolgusu gusle mani midir değil midir? Delilli olarak bildirebilir misiniz?
  CEVAP
  Fıkıh kitaplarındaki ifadeler şöyledir:

  Dişler arasında yemek artığı kalıp altı yıkanamazsa gusül caiz olur; çünkü su akıcı olup bu artıkların altına sızar; fakat bu artıklar katılaşmışsa gusül caiz olmaz; çünkü su bunun altına sızmaz. Bunda zaruret ve güçlük de yoktur. (Halebi-yi kebir)

  Dişlerin arasında diş kovuğunda katılaşmış yemek artığı bulunursa gusül sahih olmaz. (Kadıhan)

  Diş arasındaki yemek kırıntısı katılaşır da suyu geçirmezse gusle mani olur. (Mec. Zühdiyye)

  Dürr-ül-muhtar’ın (Diş çukurundaki şey gusle zarar vermez diyen olmuşsa da bu şey katı olup altına su geçmezse guslü caiz olmaz) ifadesini İbni Abidin hazretleri şöyle açıklıyor:
  Zarar vermez denilmesi; su dişteki şeyin altına sızıp ıslatacağı içindir. Hulasat-ül-fetava’da da böyle yazmaktadır. Bu fetvadan da anlaşılıyor ki altına su geçmezse gusül caiz olmaz. Hilye’de ve Münyet-ül-musalli şerhinde de böyle yazılıdır. (Redd-ül-muhtar)

  Merakıl-felah’ı açıklayan Tahtavi (Diş çukurundaki yemek artıklarının altına su geçerse gusül caiz olur. Bunlar sert olup altına su geçmezse gusül caiz olmaz. Feth-ul-kadir’de de böyle yazılıdır) diyor.

  Yine Tahtavi (Dürr-ül-muhtar) haşiyesinde buyuruyor ki:
  Diş çukuruna giren yemek parçası altına su sızacağı için gusle mani olmaz. Suyun sızdığında şüphe varsa bunları çıkarıp orayı yıkamalı.

  Mecmua-i Cedide’nin hicri 1329 tarihli ilaveli baskısındaki diş dolgusunun gusle mani olmadığı yazılıysa da bahsedilen ifade bu kitabın hicri 1299 tarihli ilk baskısında yoktur. O baskıya ittihatçıların şeyh-ül-islamı mason Musa Kazım tarafından sokulmuştur. İttihatçıların adamlarına itibar edilmez.

  (Altın gümüş veya plastik diş yaptırmak caizse gusül de caiz olur) demek yanlıştır. İmam-ı Rabbani hazretleri (Hanefi mezhebinin usul-i fıkhında şartsız bildirilen bir haber şartlı olarak anlaşılır) buyuruyor. Fıkıh kitaplarında (Geyik eti yemek caizdir) buyuruluyor. Hüküm şartsız olarak bildirilmiştir. Geyik eti caiz diye; canlı bir geyiği tutup bir ayağını kesip yemek caiz olmaz. Ehl-i kitap dışındaki gayrı müslim keserse veya kendiliğinden ölürse leş olacağı için yine yenmez. Besmelesiz kesilirse yine yenmez. Görüldüğü gibi geyik etinin yenmesi için bir çok şart vardır.

  (Harbde ölen şehit olur) hadis-i şerifi şartsız bildirildiğine göre bazı şartları var demektir. Mesela mümin olmayan harbde de ölse şehit olmaz. (Gümüş yüzük erkeklere de caizdir) hükmü de şartsız olarak bildirilmiştir. Yüzüğün ağırlığı 48 gramdan fazla olmamalıdır. Eğer yüzük çok sıkı olursa altına su geçirmediği için alınan abdest veya gusül sahih olmaz. Böyle dar olan yüzüğü oynatarak veya çıkartarak altına su geçirmek şarttır. (Gümüş yüzük caizdir) diye altını yıkamaya lüzum yoktur şeklinde anlamak yanlış olur. Bunun gibi (Sallanan dişi altın telle bağlamak caiz) denince bunun da bazı şartlarının olduğu anlaşılır. Altına su geçip geçmediğine bakılır. Yüzüğün altına su geçmeyince; abdest ve gusül sahih olmadığı gibi ağzın içinde kuru yer kalınca gusül sahih olmaz. Bunun için diş dolgusu olanın (ağzın içini yıkamak gusülde farz değil) diyen bir mezhebi mesela Maliki’yi taklit etmesi gerekir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Diş dolgusu ve zaruret

  Sual: Diş çürüğü bir yara bir hastalık olduğuna göre diş dolgusu zaruret değil midir?
  CEVAP
  Diş çürüğünü tedavi ettirmek elbette zarurettir çünkü çürük başka hastalıklara sebep olarak ölüme kadar götürebilir. Diş dolgusuyla diş çürüğünün tedavisi ayrı şeydir. Diş dolgusu çürüğü tedavi etmiyor. Dolgu diş çürüğü tedavi edildikten sonra yapılıyor. Tedavi ile dolgu karıştırılmamalı. Çürüğün tedavisi zarurettir dolgu öyle değildir. Bunun için dolgu yaptıranın gusül abdest ve namazda Mâlikî veya Şâfiî mezhebini taklit etmesi gerekir.

  İhtiyaç olunca zaruret olmasa da başka mezhebi taklit etmek caiz ve lazım olur. (Redd-ül-muhtar)

  Diş dolgusu zaruret mi?
  Sual: Bir arkadaş diş dolgusunun zaruret olmadığını yaradaki sargıya benzetilemeyeceğini çünkü diğer hak mezheplerden ikisinde çıkış yolu bulunduğunu söyleyerek şöyle diyor:
  (Derinin üstünü yıkamak dört mezhepte de farzdır. Hiçbir mezhepte çıkış yolu olmadığı için bu durum zaruret olup yara üzerindeki sargının altını yıkamak gerekmez. Böyle meseleler karşısında önce kendi mezhebimizde bu konuda zayıf da olsa bir kavil var mı diye bakılır zayıf kavil de yoksa diğer mezheplere bakılır. Hiçbir mezhepte çıkış yolu bulunmazsa o zaman zaruret olur. Diş dolgusu için başka mezheplerde çıkış yolu vardır. Mâlikî ve Şâfiî’de gusülde ağzın içini yıkamak farz değildir. Bundan dolayı diş dolgusuna zaruret demek ve sargıya benzetmek yanlıştır.)
  Bu bilgi doğru mudur?
  CEVAP
  Evet doğrudur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş