Sual: Cünüp kimse neler yapamaz?
CEVAP
Cünüp kimse Besmele çeker dua okur la ilahe illallah diyerek zikir çeker salevat okur. Hatta Fatiha Rabbena âtina gibi âyetleri dua niyetiyle okuyabilir. Mushafı tutamaz ezbere de olsa Kur’an-ı kerim okuyamaz. Camiye giremez. Kasıkları tıraş etmesi saç tırnak kesmesi mekruh olur. Hayzlı iken bunlar mekruh değildir.

Cünüpken yiyip içmek ve emzirmek
Sual: Cünübün bir şey yiyip içmesi sokağa çıkması cünüp kadının çocuğunu emzirmesi uygun mudur?
CEVAP
Ağzını yıkadıktan sonra yiyip içmesi caizdir. Sokağa çıkmak da caizdir. Kadın göğsünü yıkadıktan sonra çocuğunu emzirebilir. Namaz vakti çıkmadan önce yıkanmalıdır. Daha fazla cünüp durmak haramdır. Namaz kılan ve kılmayan herkes bir namaz vaktini cünüp geçirirse çok azap görür.

Cünübün yiyip içmesi
Sual: Cünüp olanın elini ve ağzını yıkamadan yiyip içmesi caiz midir?
CEVAP
Tenzihen mekruhtur. Yıkadıktan sonra yiyip içmesi mekruh olmaz fakat mecbur kalmadıkça cünüpken yiyip içmemelidir.

Cünübün teri ve meni
Sual: İhtilam olunca veya eşiyle beraber olduktan sonra üstündeki bütün elbiseleri çıkarıp yıkamak gerekir mi? Cünüp iken ter bulaşan elbiselerle namaz kılınır mı?
CEVAP
Cünübün teri necis değildir. O elbiselerle namaz kılınır.

Meni Hanefi’de necis diğer üç mezhepte temizdir. Maliki’de bir kavle göre meni necistir.

İhtilam olan kimse elbiselerin tamamını çıkarması gerekmez sadece meni bulaşan yeri yıkaması kâfi gelir. Meni kurumuşsa ufalanırsa temizlenmiş olur. O elbiseyle namaz kılınabilir.

Cünüplük ve vesvese
Sual: Cünüp olunca bir şeye dokununca onun pis olacağını zannediyor bu yüzden sıkıntı çekiyorum. Bu vesvese mi?
CEVAP
Evet vesvesedir. Cünüp kimse nereye dokunursa dokunsun pis olmaz.

Mescid olarak kullanılan oda
Sual: Evde mescid olarak kullanılan odaya girerken itikâfa niyet edilebilir mi? Buraya cünüp girebilir mi?
CEVAP
Mescid olarak kullanılan odaya girerken itikâfa niyet edilebilir. Buraya cünüp de girebilir. Halbuki mescidlere cünüp girilmez.

Cünübün selam vermesi
Sual: Cünüp kimse selam verebilir mi ve verilen selamı alabilir mi?
CEVAP
Elbette selam verip alabilir. Hiç mahzuru olmaz. Selam güzel bir duadır. Cünüp kimse Kur’an-ı kerimden sure ve âyet okuyamaz; fakat her çeşit duayı okuyabilir her çeşit zikri çekebilir hatta Fatiha ve Rabbenâ âtinâ gibi dua âyetlerini sadece dua niyetiyle okuyabilir.

Cünüp Kur'an okuyamaz
Sual: İslam Ahlakı kitabında (Cünübün düşmandan korunmak için bir iki kısa âyet okuması caiz olur) deniyor. Bu hükme göre Kul E'uzüler okunabilir mi?
CEVAP
Kul E’uzüler âyet değil sûredir. Bunlar cünüpken okunmaz. Kısa âyetler okunabilir. Mesela düşman şerrinden ve belalardan kurtulmak için (La ilahe illa ente sübhaneke innî küntü minez-zâlimin) âyet-i kerimesi okunabilir.

Cünübün tırnak kesmesi
Sual: Cünüpken gusletmeden önce elini yüzünü yıkayıp tırnaklarını kesen veya sakal tıraşı olan yine mekruh işlemiş olur mu?
CEVAP
Evet elini yüzünü yıkasa da yine tenzihen mekruh olur.