Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Teganni nedir

  Sual: Din kitaplarında sık sık özellikle namaz ezan Kur'an okuma bahislerinde teganni edilmemesi bildiriliyor. Teganni nedir?
  CEVAP
  Teganninin bir sünnet olan kısmı bir de haram olan kısmı vardır. Sünnet olan teganni tecvide uyarak okumaktır. Haram olan teganni ırlamaktır sesini hançeresinde tekrarlayıp türlü sesler çıkarmaktır. Burada kelimeler bozuluyor. Teganni ederek yani kelimeleri bozarak da okumak caiz değildir.

  Kelimeleri bozmak demek musiki perdesine uydurmak için harfleri harekeleri uzatmak hareke harf eklemek veya çıkarmak demektir. Mesela (Elhamdü lillahi râbbil) diye â’yı uzatmak manayı bozuyor. Bunun gibi müezzinlerin (Râbbena lekel-hâmd) diyerek râb diye â’yı uzatmaları namazı bozuyor. Çünkü Râb üvey baba demek olup (Allahımıza hamd ederiz) yerine (Üvey babamıza hamd ederiz) oluyor. Mana değişmezse namaz bozulmaz. Fakat elif vav ya sesli harflerini çok uzatırsa mana değişmese de namaz bozulur.

  Görülüyor ki teganni kelimenin manasını değiştirmezse ve harfler iki harf kadar uzamazsa yalnız sesi güzelleştirip okumayı süslerse caiz olur. Hatta namaz içinde de namaz dışında da müstehap olur.

  İmam ameli kesir oluncaya kadar teganni ederse yahut üç harf ziyade ederse namazı fasid olur. (Ebussuud efendi fetvası)

  Namaz vakitlerini bilmeyen ve teganni ederek yani musiki perdelerine uyarak okuyan kimse ezan okumaya ehil değildir. Bunun müezzinlik yapması caiz olmaz büyük günahtır.

  Kur'an-ı kerimi zikri duayı teganni ederek okumanın sözbirliği ile haram olduğu Bezzaziyye’de yazılıdır. Ezan okumak da ve vaktinden önce okumak da böyledir. Ezan okurken yalnız iki (Hayye ala...) da teganni etmeye izin verilmiştir. (Berika)

  Tatarhaniyye fetva kitabında (Başkalarını kötüleyen ve şehveti harekete getiren şiirleri teganni ile yani ses dalgaları ile okumak haramdır. Harama sebep olan şeyler de haram olur) demektedir. (Hadika)

  Teganni ile okunan ezanı ve Kur'an-ı kerimi ve mevlidleri dinlemek de günahtır. Bunları ilave etmeden yani kelimeleri bozmadan teganni etmek yani sesi güzelleştirmek caizdir ve iyidir. (S. Ebediyye)

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Meger tegannıyı yanlıs bılıyormusum. Tesekkur ederım @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] hanımefendı.
  Arş, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş