Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Ölümü hatırlamanın fazileti

  Sual: Ölümü hatırlamanın fazileti nedir? Ölüm nedir ölümden korkmalı mıdır?
  CEVAP
  Her Müslüman Cennet ve Cehenneme inanır. Cehennemden kurtulmak Cennete girmek isteyen akıllı kimsenin ölüme hazır beklemesi gerekir. Çünkü Peygamber efendimiz (Akıllı kimse kendisini hesaba çekip ölüm için hazırlanan kimsedir) buyuruyor. Bir şey için hazırlanmak onu sık sık hatırlamakla olur. Hatırlamak ise hatırlatıcı şeylere bakmakla onları yapmakla mümkündür. Genel olarak bütün insanlar ölümden gafildir. Bir âyet-i kerimede (Hesap görme zamanı yaklaşmasına rağmen insanlar gaflet içinde bundan yüz çeviriyorlar) buyuruluyor. (Enbiya 1)

  Dünyanın faydasız zevklerine aldanan ölümden habersiz yaşar. Yanında ölümden bahsedilince nefret eder. Peygamber efendimiz (Kim ölümden nefret ederse Allah da ondan nefret eder) buyuruyor. Allahü teâlâ da (Kendisinden kaçtığınız ölüme mutlaka yakalanacaksınız) buyuruyor. (Cuma 8)
  Günahlardan kaçıp ibadetlerini yapan kimse ölümü istemese ölümden nefret etmiş sayılmaz. Çünkü o kusurlarını telafi peşindedir. Bir kimseye sevgilisi hemen gel dese o kimse de yıkansa tıraş olsa yeni elbiseler giymekle sevgilisine hediyeler almakla meşgul olsa geciktiği için sevgilisine kavuşmaktan nefret etmiş sayılmaz. Yani ölümden hoşlanmamasında mazurdur. Çünkü ölüm için hazırlık yapmaktadır.

  Ebu Süleyman Darani hazretleri saliha bir hanıma (Ölümü sever misin?) dedi. O da (Hayır sevmem) dedi. Sebebini sorunca (Birisine karşı bir kabahat işlesem onun yüzüne bakmaya utanırım. Onu görmek istemem. Bu kadar günah içinde iken günahlardan kurtulmadan nasıl olur da Allahü teâlânın huzuruna çıkmayı sevebilirim?) dedi.

  Arifler ise ölümü devamlı hatırlar. Çünkü onlar ölüme her zaman hazırdır. Ayrıca onlar bilir ki ölüm sevgili ile buluşma zamanıdır. Ölüm dostu dosta kavuşturan bir köprüdür. Bu köprüden geçmeyen sevgiliye kavuşamaz. Arifler bunun için ölümü severler.
  Hazret-i Mevlana da Azrail aleyhisselama(Tez gel haydi canımı çabuk al beni Rabbime hemen kavuştur) demiştir. Öyle ya seven sevgilisi ile buluşacağı günü hiç hatırından çıkarır mı o günün bir an gelmesini şiddetli şekilde arzu etmez mi? Hatta ölümün gecikmesine canı sıkılır. Bir an önce ona kavuşmaya can atar.
  Hazret-i Huzeyfe ölüm döşeğinde iken (Dost ani bir baskınla geldi pişmanlık fayda vermez. Ya Rabbi yaşamak hakkımda hayırlı ise yaşamamı nasip eyle ölüm hakkımda hayırlı ise ölüm yolunu bana kolaylaştır) diye dua etmiştir. Müslümanlar da böyle dua etmelidir.

  Her zaman iyi ve kötü hallerde de ölümü hatırlamanın fazileti çoktur. Çünkü dünyanın faydasız zevklerine sımsıkı sarılan kimse bile ölümü ana ana dünyanın kirli işlerinden uzaklaşmaya başlar. Zamanla dünyanın külfeti ona ağır gelir zevklerinden hoşlanmaz. Böylece dünyanın faydasız işlerinden soğutan her şey bir kurtuluş sebebidir.

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Ölümü anmak günahlardan korur.) [İbni Ebiddünya]

  (Ölümü anmak sadaka vermek gibi sevaptır.) [Deylemi]

  (Ölümü çok hatırlayanın kalbi ihya olur ölümü de kolaylaşır.)
  [Deylemi]

  (Ölümü çok anmak insanı dünyadan çeker günahlardan sıyırır.) [İbni Lâl]

  (En akıllınız ölümü çok hatırlayan ahiret için azık toplamakta acele edendir. Ölümü çok hatırlayan dünya ve ahiret saadetine kavuşur.)
  [Taberani]

  (Lezzetleri yok eden ağız tadını bozan ümitleri kıran ölümü çok anın! Ölümü darlıkta düşünen rahatlar. Bollukta düşünen lüzumsuz işten israftan kaçar kanaatkâr olur.)
  [İ. Hibban]

  (Allah’tan utanan ölümü düşünmeden yatmaz haram lokma yemez zinadan kaçar dilini gözünü ve kulağını haramlardan sakınır öldükten sonra çürüyeceğini düşünür.)
  [Taberani]

  (Ölümü anmak günahlardan korur ve dünyadan
  [Allahü teâlânın rızasına mani olan her şeyden] alıkoyar.) [İbni Ebiddünya]

  (Demir paslandığı gibi kalbler de günahla paslanır. Kalblerin cilası ölümü çok hatırlamak ve Kur'an-ı kerim okumaktır.)
  [Beyheki]
  “Ölümü çok anıp günahlardan kaçanın kabri Cennet bahçesi olur. Ölümü unutup günahlara dalan kimse kabri de Cehennem çukuru olur." (Süfyan-ı Sevri)

  Bir zatı çok övdüler. Orada bulunan Resulullah efendimiz (O kimse ölümü hatırlar mı?) buyurdu. (Ölümden söz ettiğini duymadık) dediler. (Ölümü anmayan değerli olmaz) buyurdu. (İ.Ebiddünya)

  Ölmeyi istemek
  Sual:
  Ölmeyi istemek günah mıdır?
  CEVAP
  Dünya sıkıntılarından kurtulmak için ölümü istemek mekruhtur. Fitnelerden uzak kalmak ve günaha düşmemek için istemek caiz olur. (Hindiyye)

  Ölüm korkusu
  Sual:
  Ölüm acısından çok korkanın ne yapması gerekir?
  CEVAP
  Müslüman Allah’ın dostudur. Dostlara ölüm acısı olmaz. Acı olmayınca korkmak lüzumsuz olur. Allahü teâlâ Azrail aleyhisselama buyurdu ki:
  (Dostlarımın canını kolay al düşmanlarımın canını güç al!) [Cennet Yolu İlmihali]

  Yasin-i şerif okumak çok faydalıdır. Faydalarından birisi de eceli gelen hasta ölüm acısı duymaz. Ayrıca her zaman abdestli bulunmaya çalışmalı. Abdestli iken ölenlere şehit sevabı verilir. Peygamber efendimiz (Abdestli olarak ölen ölüm acısı çekmez. Çünkü abdest imanlı olmanın alametidir. Namazın anahtarı bedenin günahlardan temizleyicisidir) buyuruyor. Şehitler ölürken kabirde verilecek olan Cennet nimetlerini görerek çok sevinir çok neşelenir. Ölürken hiç acı duymaz ve Cennet nimetlerine kavuşurlar. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Müslümanın kabri Cennet bahçesidir.) [Tirmizi]
  OkyanusunKalbi and EfSuNkaR like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hiç aklımızdan çıkmıyor ki her gün bir sela sesi duyuyoruz.
  Pashababa and Arş like this.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yakınlarım akrabalarım öldükten sonra ölüm aklımdan çıkmıyor. :hayir:

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Benim eşim dört buçuk yıl önce vefat etti

  Hayatın bir anda nasıl değişebileceğini en iyi bilenlerdenim


  Bu yüzden hayatın manasını kavrayarak ve ilkeli yaşabilmek önemli


  Her canlı ölümü tadacak düsturuna kayıtlı varlıklarız
  Değerli paylaşımınız için teşekkürler @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Pashababa and Arş like this.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hayatta bir gerçek vardır o da Ölüm gerisi yalan derler yaa aynen öyle..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş