Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Koca hakkı

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Koca hakkı

  Sual: Erkeğin hanımı üstündeki hakkı nedir?
  CEVAP
  Erkeğin de hanımı üzerinde hakkı çoktur. Kadın kocası ile iyi geçinmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kadının cihadı kocası ile iyi geçinmektir.) [Taberani]

  Bir kadın kocasını güzel karşılar güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber efendimiz aleyhisselam kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki:
  (Hanımına selam söyle yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!) [Şir’a]

  Kadınların Cennete girmeleri erkeklere göre daha kolaydır. Bir hadis-i şerif meali:
  (Kadın beş vakit namazı kılar orucunu tutar kendini yabancılardan korur ve kocasına muti olursa Cennete girer.) [İbni Hibban]

  Erkeğini razı eden kadın için korku yoktur. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer.)
  [Tirmizi]

  (Kocasına muhabbet gösteren çocuk doğuran öfkelendiği an veya kocası kendine kızdığı zaman kocasını razı edinceye kadar uyumayan kadın Cennetliktir.)
  [Taberani]

  Kadına ziynet eşyası mubahtır. Ziynet almak için kocasını müşkül duruma düşürmemeli yabancılara ziynetlerini göstermemelidir! Böyle olunca ziynetleri Cennete girmelerine mani olmaz. Bir hadis-i şerif meali:
  (Cennette kadınların az olduğunu gördüm. Sebebini sordum. "Onları altın ve ziynet eşyası meşgul etti" dediler.) [İ. Ahmed]

  Kocasına elinden geldiği kadar güler yüzlü davranıp sevgi göstermeli dili ile de onu incitmemelidir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Kıyamette Allahü teâlâ kocasına dili ile eziyet eden kadının dilini 70 arşın uzun yapıp boynuna dolar. Kocasına kötü gözle bakan kadını da başı kesik ve bedeni parçalanmış hale çevirir.) [Şir’a]

  (Senden ne gördüm) diyerek küfran-ı nimette bulunmamalıdır! İki hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Eğer kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunmasalar namaz kılanlar hemen Cennete girerdi.) [Şir’a]

  (Cehennem halkının ekseriyetini kadınların teşkil ettiğini gördüm. Sebebi de çok lanet ederler ve kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunurlar.)
  [Buhari]

  Kocasına bir iyilik yapmışsa başına kakmamalıdır. Yeme ve giyme gibi hususlarda kocasını üzmemeli yapamayacağı şeyi ondan istememelidir! Kocasının şerefini korumalı her işte onun rızasını kazanıp gönlünü hoş etmeye çalışmalıdır! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Kocanın hanımı üzerindeki hakkı benim sizin üzerinizdeki hakkım gibidir. O halde kocasının hakkını gözetmeyen Allahü teâlânın hakkını gözetmemiş olur.) [Şir’a]

  Kadın kocasını üzmemelidir.
  Bir gün Hazret-i Fatıma ağlayarak babasının huzuruna geldi. Resulullah efendimiz buyurdu ki:
  - Ya Fatıma niçin ağlıyorsun?
  - Kasıtsız söylediğim bir sözden Ali bana kızdı. Özür diledim. Fakat onu üzdüğüm için ağlıyorum.
  - Kızım bilmez misin Allahü teâlânın rızası kocanın rızasına bağlıdır. Ne mutlu o kadına ki daima kocasının rızasını arar kocası ondan razı olur. Kadınlar için en üstün ibadet kocasına itaattir. Erkek hanımından razı olunca o kadın istediği kapıdan Cennete girmeye hak kazanır. Kocasını üzen kadın onu razı edinceye kadar Allahü teâlânın lanetinde olur.)
  [R. Nasıhin]
  Koca hakkına riayet kadına cihad etmiş gibi sevap kazandırır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Koca hakkına riayet Allah yolunda cihad etmek gibidir.) [Taberani]

  (Kadın kocasından izinsiz olarak nafile oruç tutamaz. Eğer tutarsa aç ve susuz kalmış olur sevap kazanamaz. Kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamaz. Çıkarsa gökteki melekler geri evine dönünceye kadar ona lanet eder.)
  [Taberani]

  (Bir erkek ihtiyacı için hanımını çağırsa kadın tandır başında olsa da hemen ihtiyacına cevap versin!)
  [Tirmizi]

  (Kocası çağırdığı halde yatağa gelmeyen kadına melekler sabaha kadar lanet eder.)
  [Buhari]

  (İzinsiz evden çıkan kadına kocası razı oluncaya kadar güneşin ve ayın doğduğu her şey lanet eder.) [Deylemi]

  (Kadın kocasından izinsiz
  [ana baba kardeşleri dahil] hiç kimseyi evine alamaz nafile namaz kılamaz.) [Taberani]

  (Kadınlarınızı süslü giyinmekten men ediniz! Beni İsrail kadınları süslü giyinip camiye gururlanarak yürüdükleri için lanetlenmişlerdir.)
  [İbni Mace]

  (Kocası razı oluncaya kadar kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz.)
  [Taberani]

  (Kadının namazları kabul olmaz) demek namaz borcundan kurtulur fakat namaz kılmakla meydana gelecek büyük sevaba kavuşamaz demektir. Namazı boşa gider demek değildir.

  Bir kadından kocası razı olmazsa kadın günahının cezasını çektikten sonra Cennete girer. Cennete sadece kâfirler girmez. Müslümanın günahı çok olsa da sonunda mutlaka Cennete girer. Karı koca iyi geçinip birbirlerinin rızalarını almaya çalışmalıdır.

  Sual: Beyimden habersiz mevlit için vaaz dinlemek için namaz kılmak için camiye komşuların evlerine gitmem doğru mudur?
  CEVAP
  Zaruri gereken din ilimlerini beyi öğretmeyen kadın münasip bir kadın hocadan bunları öğrenebilmek için izinsiz gidebilir. Beyiniz izin verse bile komşularda uygunsuz şeyler konuşulan toplantılara gitmenizi tavsiye etmeyiz. Kadınların camilere de gitmeleri uygun değildir. Birkaç kadının toplanıp uygun bir ilmihal kitabı okumaları çok iyi olur.

  Sual: Ben Şafii mezhebindeyim. Eşim Hanefi. Şu an doğum iznimden dolayı bir yıl ücretsiz izinliyim.
  Dışarı çıkarken her defasında eşimden izin almak durumunda mıyım?
  CEVAP
  Bir defa izin alınır. Yani ben istediğim zaman dışarı çıkabilir miyim dersiniz. Tamam derse her zaman çıkabilirsiniz. Çıkamazsın derse işe de gidemezsiniz. Evde ona ait malları da dilenciye veya misafirlere izinsiz veremezsiniz. Yani misafirinize bir bardak çay veremezsiniz. Ama (İstediğin şeyi istediğin yere harcayabilirsin ve istediğin zaman istediğin yere gidersin) gibi izin alırsanız istediğinizi istediğiniz gibi harcarsınız ve istediğiniz yere gidersiniz. İzinsiz yapmamak gerekir.

  Sual: Kadın gittiği yerde gıybet ediyor yalan söylüyorsa işlediği günahlar kocasına da yazılır mı?
  CEVAP
  Bilmezse yazılmaz. Günah işleyeceğini bilerek gönderirse yazılır.

  Sual:
  Mukim bir bayan başka şehirdeki kocasının veya mahrem bir akrabasının yanına mahremsiz gidebilir mi?
  CEVAP

  Mukim iken gidemez. Seferde ise gidebilir. Mesela kocası ile İstanbul’da oturuyor. Kocası ile Ankara’ya gitmiştir. Sonra kocası İstanbul’a gelmiştir. Kadın bir hafta sonra yanında mahremi olmadan da İstanbul’a kocasının yanına gelebilir.

  Kadının cihadı
  Sual:
  Kadının cihadı nasıl olur?
  CEVAP
  Riyad-un Nasıhinde buyuruluyor ki:
  Resulullah efendimiz ev işlerini Hazret-i Fatıma’ya dış işlerini Hazret-i Ali’ye vermiş bu hususta şöyle buyurmuştur:
  (Hanımının evde oturması için işlerini gören ihtiyaçlarını karşılayan onu yabancı erkeklerin görmesinden koruyan ümmet-i Muhammedin düşmana esir düşenlerini satın almış azat etmiş gibi sevaba kavuşur.)

  (Ya Fatıma ne mutlu o kadına ki kocası ondan razı olur. Allahü teâlânın farz kıldığını yapmaktan ve kocasına itaatten sonra kadınlar için yün eğirmekten iplik bükmekten üstün iş yoktur. Bir saat yün eğirmek iplik bükmek veya dokumak kadınlar için bir yıl ibadet etmekten daha sevaptır. Dokudukları her iplik için amel defterlerine bir şehid sevabı yazılır.)

  (Beş vakit namazını kılan malının zekatını veren Ramazan-ı şerif orucunu tutan kocasının günah olmayan işlerinde ona itaat eden ve tesettüre uyan kadın Cennete istediği kapıdan girer.)
  (Karı-koca Hakları bahsi)

  Peygamber efendimiz kendi kızına ve diğer kadınlara şehid sevabı kazanmak için ev işleri ile meşgul olmalarını emretmektedir. Başka bir hadis-i şerifte de (Kadının cihadı kocası ile iyi geçinmektir) buyuruldu. (Şir’a)

  Geçimsiz kocanın hakkı
  Sual:
  Huysuz bir kocaya da dinin emrettiği şekilde mi davranmalıdır?
  CEVAP
  Zalime de mazluma da dinin emrettiği şekilde hareket edilir. İyilik eden hanımını üzmeyen kocanın nesine sabredilir? Kadın huysuz olursa kocası sabreder kocası huysuz olursa hanımı sabreder. Bu imtihanda sabreden çok sevap alır. Kötülük eden kendine eder.

  Mazlumların sabredenlerin yardımcısı Allah’tır. Allahü teâlâ kimsenin hakkını kimsede koymaz. Sabredenlere sayısız mükafat verir.

  Karı-koca birbirinin kötü huylarına sabretmelidir! Hadis-i şerifte (Hanımının kötü huylarına katlanan erkek belalara sabreden Eyyüb aleyhisselam gibi mükafatlara kavuşur. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın da Hazret-i Asiye gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (İ.Gazali)
  Kur'an-ı kerimde de Allahü teâlânın sabredenlerle beraber olacağı ve sabredenlerin mükafatlarının hesapsız verileceği bildirilmiştir. (Enfal 46 Zümer 10)

  İyi insan yalnız başkalarına kötülük etmeyen kimse demek değildir. Başkalarından gelen kötülüklere de güzel sabreden kimsedir.

  Sual: Kocanın dine aykırı emirlerine uyulur mu?
  CEVAP
  Hiçbir koca hanımına dine aykırı emir veremez. (İçki içeceksin namaz kılmayacaksın açık gezeceksin) diyemez. Derse yapılmaz. Peygamber efendimiz (Halıka isyan olan işte kula itaat edilmez) buyuruyor. (Hakim)

  Ana-baba da dese âmir de dese yapılmaz. Fakat yine de güzellikle yapmamaya çalışmalıdır.

  Erkeğin hakkı çoktur
  Sual:
  Hep kadınların haklarından bahsediyorsunuz. Erkeklerin hakkı yok mu?
  CEVAP
  Erkeğin hanımı üzerinde hakkı daha çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Kocanın hanımı üzerindeki hakkı benim sizin üzerinizdeki hakkım gibidir. O halde kocasının hakkını gözetmeyen Allahü teâlânın hakkını gözetmemiş olur.) [Şir’a]

  (Kadının üzerinde en büyük hak sahibi kocasıdır erkeğin de anasıdır.)
  [Hakim]

  (Kadın kocasının hakkını ödemedikçe Allahü teâlânın hakkını ödemiş olmaz.)
  [Taberani]

  (Kadın beş vakit namazı kılar orucunu tutar kendini yabancılardan korur ve kocasına itaat ederse Cennete girer.)
  [İbni Hibban]

  Bir kadın kocasını güzel karşılar güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber efendimiz aleyhisselam kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki:
  (Hanımına selam söyle yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!) [Şir’a]

  Günümüzün çalışma şartları ağır para kazanma çok zordur. İş ahlakı güzel ahlak kalmamıştır. Erkek çoğu zaman bu şartlar karşısında bunalır çok sıkıntı çeker. Evine tabir caizse pestil olmuş şekilde gelir. Yorgundur sinir sistemi bozuktur. Bunu düzeltmek sıkıntılarını unutturmak onu neşelendirmek ona destek olmak yardımcı olmak kadına düşer. Bu halde eve gelen koca haklı olarak hanımından en azından tatlı dil güler yüz ilgi bekler. Bunu da göremezse dengesi iyice bozulur. Sözleri ve hareketleri normal olmaz. İslam âlimleri (Evinde huzuru olmayan erkek dünya Cehennemindedir) buyuruyor.

  Bu kadar azapta olan insandan her türlü dengesizlik beklenir. Kadın bardağı taşıran son damla olmamalı. Aksine hemen devreye girmeli onu hoş görmeli idare etmeli teselli etmeli. Onun evde olduğu zamanlar iş falan yapmamalı onu neşelendirmeli teselli etmeli. O olmadığı zamanlar işini gücünü yapmalı.

  Evli kadınlara hep tavsiyemiz şu oluyor; dışarısı ateş ahlak namus yok gibidir kocanıza sahip çıkın güzel ahlakınızla tatlı dilinizle güzel yemeğinizle evinizin temizliği intizamıyla veya hoşlandığı ne ise o usulle kocanızı evinize bağlayın. O eve adımını atmak için can atsın. Yuvayı dişi kuş yapar bunu da unutmayın.

  İslam âlimleri (şeytanlar kâfirlerle değil Müslümanlarla uğraşıyor) buyuruyor. Nefsimiz keza kuduruyor. Neye kuduruyor tesettüre namaza niyaza doğru itikada kudurup duruyor. Şeytan adamlarını sabah salarmış gece rapor alırmış. birisi namazını bozdurdum dermiş tamam dermiş. Birisi orucunu bozdurdum dermiş tamam dermiş. Diğeri haram yedirdim dermiş tamam dermiş. Bir başkası da karı ile kocanın arasını bozdum dermiş. Şeytan çok sevinir ayağa kalkarmış aferin dermiş onu alnından öpermiş en büyük işi başarmışsın dermiş bu olunca hepsi zamanla bozulur dermiş.

  Onun için hep tetikte olmalı şeytana nefse bu fırsatı vermemeli.

  İslamiyet sadece kadına gelmedi sadece kocaya da gelmedi. Sadece anneye babaya evlada da eşe dosta akrabaya da gelmedi herkese geldi. Herkes uymak zorundadır. Kim uyarsa dünyada ve ahirette rahat eder faydasını görür. Nasıl ki arabanın bir lastiği patlayınca araba gitmiyorsa nasıl ki saatin dişlilerinden biri kırılırsa saat çalışmıyor veya doğru göstermiyorsa aileden birisinin de yanlışı eksiği bütün ailenin huzurunu düzenini bozabilir hatta yuvanın yıkılmasına sebep olabilir.

  Buna göre herkes dikkat etmeli haddini ve vazifesini bilmeli kusurları için özür dileyip yeni bir sayfa açıp yeni bir başlangıçla hayata neşeyle devam etmeli. Dinimizde üzmek yasak olduğu gibi üzülmek de yasaktır Müslümanı hep hoş görmeli kusurunu örtmeli görmemezlikten gelmeli. Bilmediğim bir mazereti vardır deyip onu affetmeli. Affeden affedilir seven sevilir.
  Aşk Sancısı, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ne kocaymış
  Arş, Bunu Beğendi.
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş