Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Tuvalette dikkat edilmesi gerekenler


  TUVALET ADABINA AMAN DİKKAT…!


  Tuvalet Adabıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  1- Def-i hacet öncesinde eğer üzerimizde Kur’ân ayeti yazılı bir şey varsa veya Allah’ın (c.c) ya da Peygamber Efendimiz’in (s.a.s) ismi yazılı yüzük kolye vs. varsa bunları çıkarıp uygun bir yere bırakmalıyız.

  Nitekim Peygamber Efendimiz’in (s.as) “Muhammed Resulullah” yazısı bulunan yüzüğünü çıkararak helâya girdiği rivayet edilmiştir. (eş-Şevkânî Neylü’l-Evtâr I 73).

  Eğer bunları bırakacağımız güvenli bir yer bulamazsak bir naylona veya beze sararak cebimize koyabiliriz.

  2- Tuvaletten önce besmele çekmek ve arkasından “Allahümme innî eûzu bike mine'lhubsi ve'lhabâis (Allahım pislikten ve -cin ve şeytan gibi- kötü yaratıklardan sana sığınırım.)” duasını okumak Efendimizin sünnetleri arasındadır. (Bkz. Buhârî Vudû 9; Müslim Hayz 122; Ebu Dâvud Taharet 3)

  Helâdan çıktıktan sonra da “Gufrâneke (Affını taleb ediyorum.)” demek sünnettir. Çünkü Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) Resûlüllah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın helâdan çıktığı zaman böyle dediğini rivayet etmiştir. (Ebû Dâvud Tahâret 17; Tirmizî Tahâret 5)

  3- Hz. Enes (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.s) kazayı hacette bulunmak istediği zaman yere yaklaşıncaya kadar elbisesini kaldırmazdı.” (Ebû Dâvud Tahâret 6; TirmizîTahâret 10) Hadis-i şeriften de anlaşılacağı üzere abdest bozmak isteyen kimsenin mümkün olduğunca avret yerlerini başkalarına göstermemeye dikkat etmesi gerekir.

  Hatta kişi kapalı bir yerde bile bulunsa zaruret miktarı açılmalıdır. Zaten fıkıh kitaplarımızda da abdest bozma esnasında çıplak olarak bulunmanın mekruh olduğu ifade edilmiştir.

  4- “Tuvalete girdiğiniz zaman büyük veya küçük abdest bozarken önünüzü veya arkanızı kıbleye dönmeyiniz. Fakat doğu veya batıya dönünüz.” (Ebu Dâvud Tahâre 14). Bu ve benzeri hadis-i şeriflerden hareket eden fakihler abdest bozan kimsenin önünü veya arkasını kıbleye dönmesinin mekruh olduğunu ifade etmişlerdir. Aslında tuvaletler inşa edilirken bu hükmün göz önünde bulundurulması gerekir.

  menzil 5- Özellikle günümüzde tuvaletlerin ev içinde olduğunu düşünecek olursak temizliğin sağlanması adına tuvalete girmeden önce çorapların çıkarılması ve paçaların sıvanarak içeri girilmesi gerekir. Böylece çoraplarımıza ve paçalarımıza sıçrayacak pislikten korunmuş oluruz.

  6- İhtiyaç giderildikten sonra istinca denilen temizliğin yapılması gerekir. İstinca abdest bozduktan sonra su ve benzeri temiz bir şeyle taharetlenmeye denir. Hatta su ile istinca yaptıktan sonra peçete ile kurulanmak temizliğin daha güzel yapılması adına oldukça önemlidir.

  7- Hz. Aişe (r.ahâ) Resûlüllah’ın (s.a.s) sağ elini su içme yemek yeme gibi şeylerde kullandığını sol elini ise istincada ve kirlenme hâsıl edecek olan diğer şeylerde kullandığını ifade etmiştir. (Ebû Dâvud Tahâret 18) Fıkıh kitaplarında da tuvalette sağ eli kullanmanın tahrimen mekruh olduğu yer alır. Bu büyük ve küçük abdest bozmada dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.s) “Sizden biri helâya girdiği zaman zekerini sağ eliyle tutmasın.” buyurarak bizzat bizi bundan men etmiştir. (Buharî Vudû' 18; Ebû Dâvûd Taharet 18)

  8- Helâya sol ayakla girmek ve sağ ayakla çıkmak da tuvalet adabı adına dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

  9- Tuvalet esnasında elbiseye bir pislik bulaşmaması için azami gayret gösterilmelidir. Allah Resûlü (s.a.s) “Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir.” (İbn Mace Taharet 26) buyurarak elbiseye idrar sıçratmama hususunda bizi uyarmıştır. İbn Abbas da (r.a) Allah Resûlü’nün iki kabrin yanına uğradığını ve bunlardan birisinin koğuculuk yapmaktan diğerinin de idrardan sakınmamaktan dolayı kabir azabı gördüğünü söylediğini rivayet etmiştir. (Müslim Tahâre 34).

  10- Tuvalette dikkat edilmesi gereken edeplerden birisi de orada bulunulduğu sürece dinî uhrevî ve mukaddes şeylerin düşünülmemesidir. Diğer yandan verilen selamı almama müezzine icabet etmeme aksırdığında sadece kalbinden Allah’a hamdetme ve hele başkalarıyla konuşmama da adap arasındadır.

  menzil 11- Avretine ve ondan çıkan pisliğe bakmamak tuvalete tükürüp aksırmamak fazla bakınmayarak başını öne eğmek sol ayağın üzerine yaslanmak tuvalette başı örtülü bulunmak helâda fazla kalmamak ve hemen işini bitirip kalkmaya bakmak da tuvalet adabındandır. . Kadınlar bone ile girse yeterli olur.Helâ için ayrı bir kıyafet giyinmek ve başı örtülü olmak müstehabdır. (S. Ebediyye)

  Tuvalete girdikten sonra dünyaya ait ve ahirete ait meseleler düşünülmemelidir (Bazı kimseler tuvallette konuşurlar hatta şarkı söylerler Bazı kimseler de gazete veya dergi okurlar Bu işler günahtır)

  12- Erkeklerin tuvalet sonrasında abdest almak istediklerinde istibra yapmaları vaciptir. Kadınlar için buna gerek yoktur. Onlar biraz bekledikten sonra abdest alabilirler. İstibra küçük abdest sonrasında akıntı ve sızıntının kesilmesini beklemektir. Bu yapılmadığında abdestten sonra akıntı gelme ihtimali yüksektir ki bununla abdest bozulmuş olur.

  İstibranın nasıl yapılacağı hususunda kesin bir ölçü yoktur. Çünkü bu akıntının kesilme süresi kişiden kişiye değişir. Herkes kendi durumunu göz önüne alarak bunu yapmalıdır. Yürümek hareket etmek öksürmek yatmak bir süre beklemek ayakları hareket ettirmek vs. istibra adına yapılabilecek hareketlerdendir.

  13- Erkekler istinca yaparken arkadan öne doğru kadınlar ise önden arkaya doğru yıkamalı. Böylece ön avret yerine pislik bulaştırılmadığı gibi tahrik edilerek şehvete de sebep olunmaz.

  Kabir azabının bir bölümü de tuvalet adabına uyulmadığı için olur Bu kurallara riayet ettiğimiz zaman inşallah kabir azabı görmeyiz

  Bize düşen sünnetullaha uymaktır. Sünetullahta rahmet vardır bereket vardır inşaAllah.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  13.Madde ne kadar enteresan :S

 3. #3
  We~
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yahu wc yonu kibleye dogru ise bunda giren kisinin gunahi ne.
  KimsE, MervE and OkyanusunKalbi like this.
  Gözümde küçülmüş insanlarla Büyük hesaplarım olmaz benim...

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yönü kıbleye dönük lavabosu olan ev'i almadan evvel düşüncektin bunu

 5. #5
  We~
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sahih hadis mi bilmiyorum
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.
  Gözümde küçülmüş insanlarla Büyük hesaplarım olmaz benim...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş