Vıtır namazı (selatı vıtır) nasıl kılınır?
VITIR NAMAZI (SELATI VITIR) NASIL KILINIR?

Vitir namazı 3 rekattır. 3 rekatı da birden kılınır. Vakti yatsı namazının vaktinin aynıdır. Yani aynı müddeti içinde kılınabilir. Yalnız mutlaka yatsı namazından sonra kılınır. Çünkü Vitir namazı (itikatımıza) göre vaciptir. Bu sebeple farz namazlarından sonra kılınır. Terkolunması caiz değildir. Kaza dahi vaciptir. Şimdi kılınışını öğrenelim:

Önce (...3 rekatlık vitir namazını) kılmaya niyet ederiz. Bildiğiniz şekilde ilk 2nci rekatı tamamlayıp otururuz. (Ettehiyyatü) yü okuduktan sonra (Allahü Ekber) diyerek üçüncü rekata ayağa kalkarız.

Besmelesiyle beraber Fatihayı okur sonra besmelesiz bir sure ilave ederiz. Sure bitince ellerimizi sarkıtmadan tekrar kulak memelerimize kadar kaldırır (kadınlar ise omuz başlarına) ve başlangıçtaki gibi (ALLAHÜ EKBER) diyerek tekbir alırız. Sonra ellerimizi sarkıtmadan tekrar göbek altına bağlayıp (Kunud duasını okuruz.)

Sonra ruku ve secdeler yapılır. Son oturuşta bildiğimiz Ettehiyyatü Allahümme Salli Barik Rabena Atina Rabbenagfirli... leri okuyup selam veririz.

UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR.

Allah’A (CC) EMANET OLUN.

SELAMETLE.

ALINTIDIR.