Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Dayanılmaz Sesle Yok Oldular | Semud Kavminin Helâkı


  Kuran'da belirtildiğine göre Semud Kavmi de aynı Ad Kavmi gibi Allah'ın uyarılarını gözardı etmiş ve bunun sonucunda helak olmuştur.  Günümüzde arkeolojik ve tarihsel çalışmalar sonunda Semud Kavmi’nin yaşadığı yer yaptığı evler yaşama biçimi gibi birçok bilinmeyen gün ışığına çıkartılmıştır. Kuran'da bahsedilen Semud Kavmi bugün hakkında birçok arkeolojik bulguya sahip olunan bir tarihsel gerçektir.  Hz. Salih ile kavmi arasındaki mücadele Kamer Suresi'nde ise şöyle bildirilir:


  Semud (kavmi) de uyarıları yalanladı. Dediler ki: "Bizden biri olan bir beşere mi uyacağız? Bu durumda gerçekten biz bir sapıklık (delalet) ve çılgınlık içinde kalmış oluruz. Zikr (vahy) içimizden ona mı bırakıldı? Hayır o çok yalan söyleyen kendini beğenmiş bir şımarıktır." Onlar yarın kimin çok yalan söyleyen kendini beğenmiş bir şımarık olduğunu bilip-öğreneceklerdir.


  Gerçek şu ki Biz bir fitne (imtihan ve deneme konusu) olarak o dişi deveyi kendilerine göndereniz. Şu halde sen onları gözleyip-bekle ve sabret. Ve onlara suyun aralarında kesin olarak pay edildiğini haber ver. Su alış sırası (kiminse o) hazır bulunsun. Derken arkadaşlarını çağırdılar o da bıçağını kapıp 'hayvanı ayağından biçip yere devirdi. (Kamer Suresi 23-29)


  Deveyi öldürdükten sonra kendilerine azabın çabucak gelmemesi kavmin azgınlığını daha da arttırdı. Hz. Salih'i rahatsız etmeye onu eleştirmeye ve yalancılıkla suçlamaya başladılar:


  Böylelikle dişi deveyi öldürdüler ve Rablerinin emrine karşı çıkıp (Salih'e de şöyle) dediler: "Ey Salih eğer gerçekten gönderilenlerden (bir peygamber) isen vadettiğin şeyi getir bakalım." (Araf Suresi 77)


  Allah inkar edenlerin kurdukları hileli düzenleri boşa çıkarttı ve Hz. Salih'i kötülük yapmak isteyenlerin ellerinden kurtardı. Bu olaydan sonra artık kavme her türlü tebliği yaptığını ve hiç kimsenin öğüt almadığını gören Hz. Salih kavmine kendilerinin üç gün içinde helak olacaklarını bildirdi:


  ...(Salih) Dedi ki: 'Yurdunuzda üç gün daha yararlanın. Bu yalanlanmayacak bir vaattir'." (Hud Suresi 65)

  Nitekim üç gün sonra Hz. Salih'in uyarısı gerçekleşti ve Semud Kavmi helak edildi:  O zulmedenleri dayanılmaz bir ses sarıverdi de kendi yurtlarında dizüstü çökmüş olarak sabahladılar. Sanki orada hiç refah içinde yaşamamışlar gibi. Haberiniz olsun; Semud (halkı) gerçekten Rablerine (karşı) inkâr etmişlerdi. Haberiniz olsun; Semud (halkına Allah'ın rahmetinden) uzaklık (verildi.) (Hud Suresi 67-68)


  Kuran'da bahsi geçen Hicr halkı ve Semud Kavmi’nin aslında aynı kavim oldukları tahmin edilmektedir; zira Semud Kavmi’nin bir başka ismi de Ashab-ı Hicr'dir. Bu durumda "Semud" kelimesi bir halkın ismi Hicr şehri ise bu halkın kurduğu şehirlerden biri olabilir. Nitekim Yunan coğrafyacı Pliny'nin tarifleri de bu yöndedir. Pliny Semud Kavmi’nin oturmakta olduğu yerlerin Domatha ve Hegra olduğunu yazmıştır ki buralar günümüzdeki Hicr kentidir


  İkibin yıllık bir geçmişe sahip olan Semudlar bir başka Arap kavmi olan Nebatilerle beraber bir krallık kurmuşlardı. Günümüzde Ürdün'deki Rum Vadisi ya da diğer bir adıyla Petra'da bu kavmin taş işçiliğinin en güzel örneklerini görmek mümkündür. Nitekim Kuran'da da Semud kavminin taş işçiliğindeki ustalıklarından bahsedilir.

  Semud Kavmi’nden bahseden bilinen en eski kaynak Babil Kralı II. Sargon'un bu kavme karşı kazandığı zaferleri anlatan Babil devlet kayıtlarıdır.


  (MÖ 8. yüzyıl) Sargon Kuzey Arabistan'da yaptığı bir savaş sonunda onları yenmiştir. Yunanlılar da bu kavimden bahsetmekte ve Aristo Batlamyus ve Pliny'nin yazılarında isimleri "Thamudaei" yani "Semudlar" olarak anılmaktadır. Peygamberimizden önce yaklaşık MS 400-600 yılları arasında ise izleri tamamen silinmiştir.  Oysa Ad Kavmi ve Semud Kavimleri’nin yaşadıkları yerler birbirlerinden coğrafi olarak uzak bir konumdadırlar. Bu iki kavim arasında görünüşte herhangi bir bağlantı yoktur; öyleyse ayette Semud Kavmi’ne hangi sebepten dolayı Ad Kavmi’ni hatırlamaları söylenmektedir?


  Cevap biraz araştırıldığında ortaya çıkar. Ad ve Semud Kavimleri arasındaki coğrafi uzaklık aldatıcıdır. Semud Kavmi Ad Kavmi’ni bilmekteydi çünkü bu iki kavim büyük bir olasılıkla aynı kökenden geliyorlardı.  Ana Britannica Ansiklopedisi "Semudlar" başlığı altında bu kavimden şöyle bahseder:

  Eski Arabistan'da önem taşıdığı anlaşılan kabile ya da kabileler topluluğu. Güney Arabistan kökenli oldukları ancak içlerinden büyük bir grubun çok eskiden kuzeye göç ederek Aslab Dağı yamaçlarına yerleştiği sanılmaktadır. Hicaz ve Şam arasında yaşayan Semudlar Ashab-ı Hicr olarak bilinir. Son arkeolojik araştırmalarda Arabistan'ın orta kesimlerinde Semudlar'a ait çok sayıda kaya resim ve yazı ortaya çıkartılmıştır.  Taş oymalardaki işlemelerin inceliğini gösteren bir detay.

  Semud medeniyetinin kullandığı bir çeşit alfabenin (buna "Semudik alfabe" ismi verilir) çok benzeri bir alfabeye hem Hicaz'da hem Güney Arabistan'da rastlanmıştır. Bu alfabe ilk defa Orta Yemen'deki bugünkü Semud kasabası yakınlarında bulunmuştur. Bu bölgenin kuzeyinde Rub al-Khali güneyinde Hadramut ve batısında da Sabwah kenti vardır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Helak olan kavimlerin tarihi ilgimi çeker. Teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Semud kavmi Nuh ve Ad kavimlerinden sonra tarih sahnesine çıkmıştır. Kimilerine göre Ad kavminin helak olmasından sonra geriye kalanların devam ettirdiği bir soy ve kavimdir. Tarihin o dönemine göre ileri bir medeniyet ve şehir kurmuşlardır. Güzel bahçeler içerisinde yaşamışlardır. (bkz: godsmsg.com )Ancak birçok kavmin hikayesinde görüldüğü gibi şükretmek ve inançlı olmak yerine varlıkları nedeniyle kibirlenmişlerdir. Bu kavme Salih peygamber uyarıcı gönderilmiştir.
  Konu MahmutAbdulRauf tarafından (14.Nisan.2016 Saat 11:55 ) değiştirilmiştir.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş