Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Mehdi Gelecek Mi?... Bekleyenlere Rehber
  Mehdi Gelecek Mi?


  Ahura Mazda’yı bilir misiniz?


  Peki Zerdüşt dinini?Evet Ahura Mazda Zerdüşt dininin tanrısıdır.Zerdüşt dininde alemlerin ömrü 12.000 yıl üzerindendir.İşte bu 12.000 yılın ilk üç bin yılı Ahura Mazda tarafından yaratılış ve oluşum süresidir.Bu süre sonunda Ehrimen (Ahura Mazda’nın ikiz kardeşi) yaratılan aleme saldıracak ve kötülüğünü yayacaktır.Üç bin yıl sonra ise Zerdüşt peygamber olarak gelecektir.Son dönemde ise Zerdüşt’ün üç oğlu biner yıl ara ile gelecek ve son çocuğu Saoshyant ( yardımcıkurtarıcı) peygamber olarak dünyadaki kaosu düzene sokacaktır.

  Buradaki inanıştada ölülerin mezarlarından dirilecekleriateşten ırmakların dünyayı temizleyeceği dünyanın tamamen inanan insanlarla dolacağı (ifadeler tanıdık geldimi?) yer alır.

  Daha sonra yahudilikte Mesih rolünün İlyas peygambere yüklendiğini görürüz.yine yahudilikte Massiah kelimesi gelecek bir dönemde İsrailoğullarının güçlü kralı olarak kurtarıcı olarak geçmektedir.İlyas peygamber (Eliyahu) ile büyük bir huzur ve refah dönemide yaşanacaktır.

  Hristiyanlıkta isa Mesih İsa inancı zaten mevcuttur ve tevratta söylenen Mesih’in İsa peygamber olduğu dile getirirler.Hatta İsa peygamber israiloğullarından çıkmış olmasına karşın yahudi toplumunda mesih rolü verilmez hem isminin Eliyahu olmamasıhemde onları kurtaramaması nedeniyle.Bilindiği gibi İsa göğe yükselmişrabbin sağ yanına oturmuştur.

  Diğer sümereski cermen toplumlarıbudizmdede beklenen kurtarıcılardan bahsedilmektedirancak bu yazıda İslamiyetteki varlığı ele alındığından yazılmamıştır.

  Gelelim islam dininde mehdi kavramına.Hadis kitaplarından kaynaklanan pekçok hadiste Mehdi’nin geleceği ve ve dünyayı ıslah edeceği işaret edilir.Hatta İsa peygamberin Mehdi’nin arkasında namaz kılacağı (peygamberlerden ve sahabeden üstündür yani) ona uyacağı belirtilmektedir.

  Ayrıca bakınız Ebu Hureyre (kendisi meşhur kaynaktırher konuda hadislerin dine sokulmasına aracı olmuştur) den alınan hadise göre dahası “Allah bu ümmet için her yüz senenin başında ümmetin dinini tecdid edecek birisini (müceddid) gönderir." vardır.

  Yani her yüzyılda bir dine çeki düzen verilecektir.Nitekim başarıyla verilmektedir.Yani dinimiz her yüzyılda bir çeki düzen verilmesi gereken “aciz” ve “yetersiz” bir kitapla (Kuran’la) mı temsil edilmektedir? Evet diyenlerin ;

  - Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi topluluklardır. Biz o kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. (Enam -38)

  - Elif. Lam. Ra. (Bu sana indirilen) hikmet sahibi (ve) her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış sonra da açıklanmış bir kitaptır (Hud-1)

  - Elif. Lam. Ra. (Bu Kur'an) Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa yani her şeye galip (ve) övgüye layık olan Allah'ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır ( İbrahim -1)

  - Allah sözün en güzelini birbiriyle uyumlu ve bıkılmadan tekrar tekrar okunan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların bu Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir derken hem bedenleri ve hem de gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İşte bu Kitap Allah'ın dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz (Zümer – 53)

  - Korunmuş bir kitaptır (Vakıa – 78 )

  - Yoksa size ait bir kitap var da (bu batıl inanışları) onda mı okuyorsunuz (Kalem -37)

  - O azabın sebebi Allah'ın kitabı hak olarak indirmiş olmasıdır. (Buna rağmen farklı yorum yapıp) kitapta ayrılığa düşenler elbette derin bir anlaşmazlığın içine düşmüşlerdir (Bakara-176)

  Ayetleriyle ne derece örtüştüğünü ciddi ciddi sorgulaması gerekiyor.
  Peki yüzyıllar boyunca ben Mehdi’yim diyen pek çok kişigeldi geçti.Hepsi iddialıydı.

  Acaba “Mehdi “ kelimesi Kuran’da var mı?

  Cevap “aradığınız kelime bulunamamıştır “
  (DinayetElmalı HamdiSüleyman AteşYaşar Nuri ve diğer tüm tefsirlerde.)

  “ Mehdi inancı kesin bir inanç unsuru/ögesi değildir. Kur'an'da yoktur. Hadislerde geçen de yoruma tabidir; her zaman bize rehberlik edecek iyi insanlar anlamına da gelir. O'nun geleceğine inanmayan da müslümandır. Mesela İbn Haldun Mehdi ile ilgili hadislerin kesin dini bilgi kaynağı olacak nitelikte bulunmadığını ileri sürmüştür. Geleceğine inananlara göre de vakti belli değildir.

  Müslümanı ne kıyametin ne zaman kopacağı ne de Mehdi'nin ne zaman geleceği ilgilendirir; bunlara takılıp kalmanın anlamı yoktur. Sevgili Peygamberimiz "Kıyamet kopmaya başladığında elinde bir fidan olan onu diksin" buyuruyor. Yani "Sen vazifene bak yapman gerekeni yap kıyamet kopadursun o seni ilgilendirmez ecelin gelince gideceğin yere gidersin. “ ( bu kısım alıntıdır )

  Tabi mehdi ve deccal vardır.Mehdiyani hidayete erdirici tek kaynak Kur'an ikenDeccal iseKuranın anlaşılmasına ve yaşanmasına engel olan bütün şeytani güçlerdir görüşüde ortada.

  Son olarak hadishadis illede hadis diyenlere bari hadise uy diyelim.

  “'benımle ilgili bir rıvayet sıze ulaştığında hemen amel edıp yaymayınKurandan arayın bulamazsanız almayın.''

  Biz Kuran'da aradık bulamadıkhadise de uyduk.
  Siz Kuran'da olmadığı halde hadiste var diye mi uydunuz????

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kuranda Mehdi ismini göremedik diye hadislere iftira atmak çok karaktersiz davranış. Müteşabih ayetlerde kurtarıcı olarak geçen kelimelerin bir kısmı peygamberlere bir kosmı da Hz. Mehdiye aittir. Mesela Tevbe 33 ahir zamana işaret eder. Bir çok ayet var. Bu ayetlerde geçen elçi kelimesini Peygamber efendimize yüklüyorlar ama cümlenin anlattıklarıyla ilgilenmiyorlar. Ayette hakim olmaktan bahsediliyor kimi yobazlar asrı saadet olduğunu söylüyor. Asrı saadete asrı saadet demelerinin sebebi İslamın yükselişi ve bunu Hz. Muhammed s.a.v. gibi bir yürekle yaşamalarıydı. Ayette geçen hakimiyet o dönemde söz konıusu değil.

  Nitekim nasıl ki Hz. Muhammed s.a.v in soyu ırkçılık yapılmasın diye saklı tutulmuşsa Kuranda Mehdi isminib geçmemesi de insanlığı tembellikten uzak tuma rehavete kapılmalarını engellemektir.

  Zülkarneyn Aleyhisselamın kim olduğu da belirtilmiyor. O da gelecek yani? Bu mantıkla ayet tefsir edilmez.

  Hz. Muhammedin bu konuyla ilgili önemli sözleri var. Merak edilmeli...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş