Zerdüştlük Dini


Zerdüştlük yanlış tanınıyordu elit kesim insanlara zerdüştlüğü yanlış tanıtmıştı zerdüştlük hakkında gerçek bilgiler bunlardır insanlar yanlış tanımasın.Bu yüzden sizinle paylaşıyorum...

Kürd ve Fars kavminin kadim dinidir. Bunu her Kürd evladı bilir bilmelidir. Lakin mesele o değil. Son zamanda bazı ultra zekalar Kürdlere hakaret amacıyla kullanmaktadır. Aslında kendilerine hakaret ettiklerinin ve ne kadarda cahil olduklarını gösteriyor bize. Bir şey hakkında bilmeden konuşmak anacak kara cahillerin işidir.

Ben şimdi sizlere Zerdeştlüğü felsefeye inmeden yüzeysel olarak anlatacağım ve bu faşist zihniyetlilere neden aynı zamanda kara cahil dediğimi anlayacaksınız.

Zerdeşt kelime anlamı olarak bilge adam demektir. Ve bilgelik üzerine kurulu yani tıpkı İslam dini gibi öğrenmeyi ve bilgi edinmeyi temel alan bir dindir. Fakat en büyük özelliği bu değildir. Zerdüştlüğün en büyük özelliği şaşırtıcı ama dünya tarihinde kayıtlara geçen ilk tek tanrılı din olmasıdır. Evet ilk tek tanrılı din Zerdüştlüktür. Tıpkı İslam dini gibi tek tanrılıdır.

Zerdüştiler Batılı kültürlerde sanıldığı gibi ateşe tapmazlar. Zerdüştiler dünyada bulunan elementlerin saf olduğuna ve ateşin tanrının ışığı veya irfanı olduğuna inanırlar. Dini törenlere ya da ayinlere çok fazla önem vermeden “iyi sözler iyi düşünceler ve iyi hareketler” ilkelerine odaklanırlar. Kadın ve erkeğin eşit olduğu savunulmuş ister inanın ister inanmayın ama Zerdüştlüğün yayılıp kabul görüldüğü bölgelerde çok eşlilik azalmıştır. Bunun ötesinde sahip olduğu temel ahlak değerleriyle birlikte ki bunlar 3 tanedir ve şöyledir: iyi iş- iyi niyetle- iyilik yolunda (karê baş. Bi niyeta baş di rêya baş) bununla birlikte çalışılıp üretken olunmayı kirli işlerden uzak kalmayı iyilik ve doğruluktan sapmamayı öğütler. Unutmadan söyleyelim Kutsal Kitabı ZENDAVESTADIR. Ve maalesef Makedonyalı Aleksander namı diğer İskender tarafından yakılmıştır. Tarihçiler çelişkili söylese de Kürdler ve Farslar arasında Zendavestanın 70 bin ceylan derisi üzerine yazıldığı kabul görülmüştür. Bunları bi yana bırakırsak 3000 yıllık bir inancın şimdiki birçok inanç siteminden oldukça ilerde olduğunu söyleyebiliriz ve o dönemlerdeki halkın dini değerlerinin ne kadar derin olduğunu anlayabiliriz. Müslüman adam böyle olmamalı mıdır? Ayrıca Zerdüştlük İslam’a şaşırtıcı derecede benzemektedir. Bu benzerlikler hiç bir şekilde açıklanamaz. Tek açıklaması Zerdüştlükte Allahın gönderdiği bir dindir gerçeği. Allah son kutsal kitabı olan yüce Kuran-ı kerimde; ‘Ben insanlara 124 bin peygamber gönderdim en ufak bi kavmi bile elçisiz bırakmadım’ demiştir. Bunu inkar edebilir mi bugün İslam’ın sahibi rolünü üstlenenler?

Her neyse gelelim benzerliklere…

1)Zerdüştlükte günde 5 vakit dua etmek bir nevi namaz kılmak farzdır.

-İslam dinine iman edenlere günde 5 vakit namaz farz değil midir?

2)Tanrı için Kurban kesmek farzdır. (Sığı kesmek ve etini yemek haramdır. Tıpkı İslamdaki domuz kesmek ve yemek haram olduğu gibi)

-Sorarım Kurban bayramında ne yapıyorsunuz?

3)Öldükten ve hesaba çekildikten sonra Cinvat köprüsü üzerinden geçtikten sonra cennete vasıl olunacağına inanılır ve o köprünün iyi insanlar için geniş kötüler için gözle görülemeyecek kadar ince olacağına inanılır

- Eyy ben Müslümanım diyenler hesap gününden sonra Sırat Köprüsünden nasıl geçmeyi planlıyorsunuz? Amelleriniz kötüyse karşınıza310 kmuzunluğunda155 mgenişliğinde köprü çıkıcak mı sanıyorsunuz?

4)Öldükten sonra tanrıya hesap verileceğine inanılır ve ahiret inancı vardır

- Öldükten sonra Müslümanlar ne yapacak sorarım size?

5)Öldükten sonra Dirilme olacağından bahsedilir.

- Kendine Müslüman diyenler öldükten sonra hep ölü mü kalacaksın

6)Kıyamet gününe inanılır. Bir gün dünyanın nihayete ereceğine inanırlar

- Kıyamete inanmayan Müslüman mıdır?

7)İntihar etmenin Tanrıya düşmanlık olarak niteler.

- Bakın bakalım İslam intihar için ne der?

Ve ala ala…

İşte alın bakalım size Zerdüştlüğün temel ilkeleri. İslamdan yaklaşık 1500 yıl önce olan bu din mi islama çok benzer yoksa İslam mı bu dine çok benzer. El insaf yav. Eğer ki Zerdüştlük saldır ve tahribe uğramamış kutsal kitabı yakılmamış ve çeşitli hurafelerle değiştirilmemiş olmasaydı bugün olan biten çoğu gereksiz tartışma da olmazdı

Alıntıdır....