Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Alo Allah varmı ?  Dev hizmet! 0262 322 34 71'i arayın Adem'le Havva'nın nikahını kim kıymış öğrenin. Ayrıca erkeklerle konuşmaya korkan bir bayansanız 39'u tuşlayarak bayan vaize de ulaşabilirsiniz.Kocaeli İl Müftülüğü tarafından oluşturulan "Alo Fetva Hattı"nın çok sayıda kişi tarafından birbirinden ilginç veya gereksiz sorularla meşgul edildiği bildirildi.

  İl Müftü Vekili Bayram Erdoğan AA muhabirine yaptığı açıklamada "Alo Fetva Hattı"nın 4 yıl önce iş sağlık sorunları ve çeşitli nedenlerle il ve ilçe müftülüklerine gidemeyenleri telefon aracılığı ile dini konularda bilgilendirmek için kurulduğunu belirtti.

  Bazı kişilerin hem kimliklerini gizlemek hem de soracakları sorunun mahremiyeti nedeniyle yüz yüze görüşmekten ısrarla kaçındığını bu nedenle "Alo Fetva Hattı"nı arayanların fazla olduğunu ifade eden Erdoğan "Alo Fetva Hattı’nda 1 müftü 4 müftü yardımcısı 2 vaiz 2 vaize ve 1 din hizmetleri uzmanı olmak üzere 10 din görevlisinin görev yaptığını" kaydetti.

  Vatandaşların Alo Fetva Hattı’na İl Müftülüğü’nün "322 34 71" numaralı telefonunu arayıp erkek vaizler için "22" kadın vaizeler için ise "39"u tuşlamaları halinde ulaşabildiklerini dile getiren Erdoğan özellikle bu yıl hattı arayıp dini konularda soru soranların sayısında artış yaşandığını bu nedenle yılbaşından itibaren ilçe vaizlerinden de yararlandıklarını nöbetleşe görev yapan vaizlerin vatandaşların sorularını cevaplandırmaya çalıştığını söyledi.

  Hattı arayanlara nöbetçi vaizler tarafından hafta içi 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmet verildiğini bildiren Erdoğan "Halkımız bu saatler arasında dini konularda her türlü soruyu bize sorabilir. Öte yandan bizlere cep telefonu ile ulaşan vatandaşlarımıza da hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden elimizden geldiğince bilgi veriyoruz. Hedefimiz halkımızın doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır" dedi.

  -HATTI DAHA ÇOK KADINLAR ARIYOR-

  "Alo Fetva Hattı"nı arayanların yüzde 70’e yakınını kadınların oluşturduğunu arayanların yaş ortalamalarının 40 ile 60 arasında yoğunluk kazandığını vaizlere günde yaklaşık 40 soru yöneltildiğini anlatan Erdoğan soruların orucu bozan haller kadınların özel durumları abdest alma namaz hac ve zekat aile içi geçimsizlikler karı ve koca arasındaki problemler boşanma konularında yoğunlaştığını ifade etti.

  Kandiller dini bayramlar ve ramazanda hattı arayanların sayısında artış olduğunu söyleyen Erdoğan bu dönemlerde daha çok erkeklerden soru aldıklarını belirtti.

  Erdoğan fetva hattını arayan bazı kişilerin "Hz. Adem ile Hz. Havva anamızın nikahını kim kıydı? Moralim çok bozuk sigara içmem gerekiyor orucumu bozabilir miyim? Haram kazançtan zekat verilir mi? Altınların kurbanını kestik biz de etinden yiyebilir miyiz? Bana bir yıl önce zekat ve fitre verildi. Şimdi aldığım zekat ve fitreler nisap (zekat verilebilecek miktar) miktarına ulaştı. Zekat vermem gerekir mi?" gibi birbirinden ilginç veya gereksiz sorular sorduklarını bir noktada hattı gereksiz yere meşgul eden bu kişilere dahi cevap vermeye çalıştıklarını söyledi.

  Uygulamaları doğru yapmak için İslam dinini doğru anlamak gerektiğine işaret eden Erdoğan "Vatandaşlarımız dini konulardaki sorularını mutlaka müftülere il ve ilçe müftülüklerindeki vaizlere ya da en yakınındaki din görevlisine sorsunlar. Yetkisiz din hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin söylediklerini dikkate almasınlar. Uygulama için doğru bilgi şarttır" diye konuştu.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bizim alo fetvanın numarası yok amane demişler bir bakalım

  SORU:Kurban bayramında kurban kesmek gerekir mi? Bu ibadet vacip midir?

  CEVAP:
  Kuran'da kurban bayramı diye bir bayramdan da böyle bir bayramda kurban kesmekten de bahsedilmez. Kuran'da geçmeyen bir uygulama ne farz ne vacip ne de sünnet diye dinselleştirilemez.

  SORU:Kravat giymenin hükmü nedir? Hıristiyanlar'a benzemek olduğu için günah olur mu?

  CEVAP: Kuran'da ne erkeğe ne kadına üniforma gibi bir kıyafet tarif edilmez. Demek ki; kravat da şapka da ... hepsi de giyilir. Kuran'da Hıristiyanlar’a benzemek başlığıyla bir yasaklar listesi geçmez. Hıristiyanlar gibi yılbaşı kutlayan hindi kesen kravat giyen anneler günü kutlayanın bunları yapmasında dini hiçbir engel yoktur. (Bunları yapmanın kendi geleneklerimiz strateji açısından doğru veya yanlış olduğu ayrı konudur bizim konumuz değildir.) Hıristiyanlar gibi giyinmenin günah olduğunu söyleyenler olmayan bir günahı uydururken kendileri bazı Hıristiyanlar gibi; evliyalarını din adamlarını aşırı bir şekilde yüceltmekte böylelikle Hristiyanlar'a benzemememiz gereken asıl konuda benzemektedirler.

  SORU: Namazda ellerim nasıl durmalı?

  CEVAP:
  Kuran'da namazda eller şöyle dursun diye bir izah yoktur. Yani ister ellerini göbeğinin üstüne bağla ister yana sarkıt ister havaya kaldır.

  SORU:
  Tuvaleti oturarak yapmak dinen daha mı makbul?

  CEVAP: Dinimiz yani Kuran tuvaleti nasıl yapmamız gerektiğini söylemez. Dileyen oturarak tuvaletini yapar. Dileyen ayakta yapar.

  SORU:İpek gömlek giyilebilir mi?

  CEVAP: Kuran'da erkeğin de kadının da ipek gömlek giymesine engel hiçbir izah yoktur. İsteyen ipek gömlek de giyebilir ipek pantolon da ipek çorap da...

  SORU:Kadınlar makyaj yapabilir mi?

  CEVAP: Kuran'da kadının makyaj yapmasıyla ilgili hiçbir izah yoktur. Dileyen herkes makyaj yapabilir.

  SORU: - Dövme yapılabilir mi?

  CEVAP: Kuran'da dövme ile ilgili hiçbir izah geçmez. Eğer dövmenin altına su geçmez o zaman da boy abdesti olmaz izahını birisi yaparsa şunu bilmelidir ki dövme derinin üstünü kaplamaz içine işler. Ayrıca Kuran'da gusül abdesti diye bahsedilen genel bir yıkanmadır. "Toplu iğne başı kadar kuru yer kalmayacak" şeklinde Kuran'da bir izah yoktur. O zaman minnacık bir tükenmez kalem çiziği olanın da gusül abdesti kabul olmaz. Kısacası Kuran'ın hiçbir izahından dövme yapmanın haram olduğu çıkmaz. Boy abdestine dinde olmayan detaylar ilave eden zihniyet dövmeyi de haramlaştırmıştır.

  SORU:Hangi elle yemek yiyelim?

  CEVAP: Kuran insanların hangi elle yemelerinin gerekliliğini hangisinin sevap olduğunu anlatmaz. Dileyen dilediği eliyle yemeğini yer.

  SORU: Kadın erkek el sıkışabilir mi?

  CEVAP: Kuran'da kadınla erkeğin el sıkışmaması gerektiğine dair hiçbir izah yoktur. Demek ki kadınla erkek el sıkışabilirler.

  SORU: Doğum kontrolü yapmanın dinen bir sakıncası var mı?

  CEVAP: Kuran'da doğum kontrolü yapmayın diye de aileniz çok kalabalık olsun diye de bir izah geçmez. Dileyen çok çocuk yapmaya çalışır dileyen hiç çocuk yapmamak için önlemini alabilir.

  SORU:
  ölünün arkasından Kuran okunabilir mi?

  CEVAP: Kuran her zaman okunabilir. ölünün arkasından da doğumda da ziyarette de herhangi bir toplantıda da Kuran okunabilir. Fakat ölünün arkasından 1. 7. 40. 52. geceler gibi yapılması zaruri kutlanması farz olan geceler yoktur. Bu gecelerde Kuran okumak veya okutmak farz değildir. Fakat bu Kuran okunamayacağı manasına gelmez. ölünün anıldığı gecede Kuran okumak veya okutmak elbette ki güzel bir anmadır. Yeter ki Kuran sırf Allah rızası için okunsun. Kuran'da olmayan bu merasimler farz gibi takdim edilmesin

  SORU: Dinimizde kandil geceleri var mı?

  CEVAP: Kuran'da kutsal kandil geceleri diye bir kavram geçmez. Kuran'da sadece Kadir gecesinin faziletine dikkat çekilir. Bunun dışında Kuran'da ne özel bir geceden bahsedilir ne de bu özel gecelere has özel ibadetlerden. İsteyen Peygamberimiz'in doğum günü diye veya herhangi bir zafer günü diye bir günü elbette ki kutlayabilir. Bu kutlamalarda namaz kılınması Kuran okunması da çok güzeldir. Fakat bu gecelerde falanca ibadeti yapanın tüm günahlarının af olacağı gibi uydurmalar tehlikelidir. Kadir gecesi dışında hiçbir geceye özel bir vurgulama yoktur.

  ALINTIDIR.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bizim insanimizin mevzuyu cirkinleştirmesi bir yana sorulan sorulara verilen cevaplari begendim. Hurafeden uzak ve acik ifade edilmis. Ozellikle dovme sorusuna verilen cevabin son cumlesi cok dogru.

 4. #4
  Joker
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bende Verilen Hiçbir Cevabı Begenmedim..

  Bunları Cevaplayanlar Hadis-i Şeriflerin Varlıklarından Bi Haberler Galiba..

  Zira Bu Cevaplarda Hadis-i Şerifler Tamamen Yok Sayılmış Çok Şaşırtıcı..

  Şimdi Cevaplara Öncelikle Kuran-ı Kerimden Ayetlerle Yaklaşalım..

  Sonrasında ise Cevapları Tek Tek Ele Alalım..  "Ey Peygamber Rabbinden sana indirileni tebliğ et eğer bunu yapmazsan O'nun elçiliğini yerine getirmemiş olursun".
  Maide süresi (5) 67

  "İnsanlara kendilerine ne indirildiğini açıkça anlatasın diye sana da Kur'an'ı inzal ettik". Nahl süresi (16) 44

  "Peygamber size ne verirse onu alın neyi yasaklarsa ondan da kaçının!" Haşr süresi (59) 7

  "De ki: Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın" Al-i İmran süresi (3) 31

  "Allah'a ve kıyamet gününe kavuşacağını uman sizler için Allah'ın Resülü'nde güzel bir örnek vardır" Ahzab süresi (33) 21

  "Allah'a ve Resülü'ne inanıyorsanız anlaşmazlığa düştüğünüz konulan Allah'a ve Resülü'ne arz ediniz!" Nisa süresi (4) 59

  "Hayır Rabbine andolsun ki onlar aralarında çıkan anlaşmazlıklarda seni hakem tayin edip verdiğin hükmü içlerinde hiç bir sıkıntı duymadan kabul edip teslim olmadıkları sürece tam mü'min olamazlar". Nisa süresi (4) 65

  "Gerçekten sen doğru yola Allah'ın yoluna çağırıyorsun"
  Şura süresi (42) 52

  "Peygamber'in emrine muhalefet edenler fitneye ya da can yakıcı bir azaba uğramaktan çekinsinler" Nur süresi (24) 63

  "Kim Peygamber'e itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur"
  Nisa süresi (4) 80


  Şimdi Gelelim Cevaplara..

  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  SORU:Kurban bayramında kurban kesmek gerekir mi? Bu ibadet vacip midir?

  CEVAP:Kuran'da kurban bayramı diye bir bayramdan da böyle bir bayramda kurban kesmekten de bahsedilmez. Kuran'da geçmeyen bir uygulama ne farz ne vacip ne de sünnet diye dinselleştirilemez.

  Nasıl Bir Cevaptır Bu Akıl Alır Gibi Degil Tövbe Estagfirullah..

  Bu Sorunun Cevabı Söylenenin Aksine Ayet ve Hadislerle Sabittir..

  Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:


  Başladığınız hac ve umreyi Allah için tamamlayın. [Bir mazeretle] alıkonursanız kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Kurban yerine ulaşıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizde hasta olan veya başından rahatsız bulunan varsa fidye olarak ya oruç tutması ya sadaka vermesi ya da kurban kesmesi gerekir. Güven içinde olursanız hacca kadar umreden faydalanabilen kimseye kolayına gelen bir kurban kesmek bulamayana hac esnasında üç gün ve döndüğünüzde yedi gün ki o tam on gündür oruç tutmak gerekir. [Bekara 196]

  Allah’ın kendilerine rızk olarak verdiği dört ayaklı [kurbanlık] hayvanlar üzerine belirli günlerde [kurban bayramında] Allah’ın adını ansınlar. Bu kurbanlıklardan kendiniz de yiyin yoksullara da verin.) [Hac 28]

  Her ümmet için Allah’ın kendilerine rızk olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine Onun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık. [Hac 34]

  Kurbanlık deve ve sığırları Allah’ın size olan nişanelerinden kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şükredesiniz diye onları böylece sizin buyruğunuza verdik. [Hac 36]

  Ey iman edenler Allah’ın hac âdetlerine haram aya kurbanlık hediyelere [onlardaki] gerdanlıklara Rablerinden gerek fazlını ve gerek rızasını arayarak Beyt-i Haram’ı kastedip gelenlere sakın hürmetsizlik etmeyin! [Maide 2]

  Allah hürmetli ev olan Kâbe’yi hürmetli ayı kurbanı boynu tasmalı kurbanlıkları insanların faydası için ortaya koydu. [Maide 97]

  [Kesmek istediği oğlu için] ona büyük bir kurbanlık [koç] fidye verdik. [Saffat 107]

  (O kâfirler Mescid-i haramı ziyarete ve kurbanların yerlerine ulaşmasına mani oldular.) [Fetih 25]

  Rabbin için namaz kıl ve kurban kes! [Kevser 2]


  Kurban kesmek hâşâ katliam olsaydı Allahü teâlâ kurbanın meşru olduğunu bildirir miydi? Peygamber efendimiz vefat edene kadar kurban kesmiştir.

  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:


  Kurban kesmek atalarınızdan İbrahim’in sünnetidir. [Hâkim]

  Bayramda kurban kesmekten daha faziletli bir amel yoktur. Ancak sıla-i rahm bundan müstesnadır. [Taberani]

  Her gün dünyanın her yerinde kasaplarda kesilen yüz binlerce hayvan görülmeyip özellikle Kurban’a dil uzatılması Allah’ın emrinin hayvan katliamı olarak gösterilmesi art niyetin ürünüdür.  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  SORU: Namazda ellerim nasıl durmalı?

  CEVAP: Kuran'da namazda eller şöyle dursun diye bir izah yoktur. Yani ister ellerini göbeğinin üstüne bağla ister yana sarkıt ister havaya kaldır.

  Namazın Her Mezhebe Göre Belirli Bir Kılınış Şekli Vardır..
  Buna Koşulsuzca Uymak Gerekir..
  Hanefi Mezhebine Mensup Kişi Hanefi Mezhebine Göre Namaz Kılar
  Şafii Mezhebinden Olan Kişide Şafii Mezhebine Göre.
  Kafamıza Göre Elleri Yana İndirmek Havaya Kaldırmak
  Haşa Namazla Dalga Geçmek Anlamına Gelir ki
  Böyle Birşey Çok Tehlikelidir ve Söz Konusu Bile Olamaz..


  Kur’anı tebliğ etmek yanında onu açıklamak da Hz peygamber (asm)’in ikinci önemli görevidir

  Eğer Hz Peygamber(asm)’in Kur’an’ın kapalı olan yanlarını açıklayan hadisleri göz ardı edilirse bu takdirde yalnız namaz değil oruç hac zekât ve İslam’ın ön gördüğü daha pek çok muamelelerinin gerçek durumu havada kalır.


  Halbuki bu saydıklarımızın hepsi de en sağlam bir yolla bize kadar gelmiştir
  Hz Peygamber (asm)
  “Beni namaz kılarken nasıl gördüyseniz siz de öyle kılın” “Haccınızın ibadet şeklini benden alın” hadisleri bu konuya ışık tutmaktadır

  Hz Peygamber(asm)’in daha Mekke devrinden itibaren farz kılınan ve o günden bu güne kadar-nesilden nesile-aynen devam eden ve günde beş defa yerine getirilen namazın eda şeklinde tereddüt göstermek izahı mümkün olmayan bir şeydir

  Soruda geçen veya buna benzer düşünceler nefis ve şeytanın birer tuzağı olarak görülebilir Bu tuzaklara karşı dikkatli olmak ve onlara cevap vermek için de gerekli donanıma sahip olmak gerekir

  İbadetlerin esası Kuran’da olmakla beraber bunların uygulamasını Peygamber Efendimiz Allahın bildirmesiyle bizzat kendileri yapmışlardır Bununla beraber namazın farzlarına işaret eden ayetler de vardır:


  "Gönülden boyun eğerek Allah'ın huzuruna durun" (Bakara Suresi 238) buyurulur

  Hani Evi (Kâ'beyi) insanlar için bir toplanma ve güvenlik yeri kıldık «İbrahim'in makamını namaz yeri edinin» İbrahim ve İsmail'e de «Evi'mi tavaf edenler itikafa çekilenler ve rükû ve secde edenler için temizleyin» diye ahid verdik(Bakara suresi 125)


  Kıyam edenler rükûa ve sücuda varanlar için Evimi temiz tut.. (22/Hac suresi 26)

  Kuran'dan kolayınıza geleni okuyun…(Müzemmil suresi 20)

  Namazı sadece dua etmek olarak kabul etmek bu ve buna benzer ayetleri inkar etmekle beraber Peygamber Efendimizin açıkladıklarını inkar etmek anlamına gelir..  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  SORU: Tuvaleti oturarak yapmak dinen daha mı makbul?

  CEVAP: Dinimiz yani Kuran tuvaleti nasıl yapmamız gerektiğini söylemez. Dileyen oturarak tuvaletini yapar. Dileyen ayakta yapar.


  Ayakta İdrar Yapmak Kabir Azabına Sebeptir

  Buhari ve Müslim Abdullah b. Abbas (r. a)’ın şöyle söylediğini rivayet etmişlerdir:


  Rasulullah (a.s.v) iki kabrin yanından geçti ve şöyle buyurdu: “Bu kabirlerde yatanlar azap görmektedirler. Ama büyük bir şeyden dolayı azap görmüyorlar.” Rasulullah (asv) daha sonra sözüne şöyle devam etti: “Evet bunlardan birisi insanlar arasında söz taşırdı. Diğeri ise bevlinden (idrarını üzerine sıçratmaktan) sakınmazdı.”
  Müsned; İmam Ahmed Ebu Davud Sünen 3 nolu hadis-i şerif

  Ayakta İdrar Yapmanın Yasak Olması ile İlgili Hadisler

  Peygamberimiz (as) şöyle buyurur: HzAişe (ranha)


  ''Kendisine Kur’ân nâzil olmaya başlandığından beri Resulullah (as) ayakta bevl etmemistir'' Sünen-i Ebu Davud 1/93

  Yine İmam Ahmed’ inTirmizi’ nin (Cilt:1 Sayfa: 226) Nesâi’ nin (307 nolu hadis-i şerif) ve ibn-i Mace’ nin tahric ettiği hadiste Aişe (ranha) demiştir ki:


  "Size Nebiyy-i Azam’ (sas) ın ayakta bevl ettiğini kim haber verirse inanmayın mutlaka oturarak abdest bozardı"
  Sünen-i Tirmizi Cild 1 Sh 112

  Abdullah İbn-i Mesud (ra) şöyle rivayet etmiştir:

  "Şüphesiz ki ayakta abdest bozmanda cefadandır''
  İbn-i Mace Hadis No:300

  HzCabir’ den (ra): “Rasûlullah (as) ayakta idrar yapmayı yasakladı''
  Sünen-i Tirmizi C:1 Sh 19/20


  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  SORU:İpek gömlek giyilebilir mi?

  CEVAP: Kuran'da erkeğin de kadının da ipek gömlek giymesine engel hiçbir izah yoktur. İsteyen ipek gömlek de giyebilir ipek pantolon da ipek çorap da...

  İç ve dış elbise olarak ipek giymek haram kadınlara her çeşit ipek eşya caizdir. Savaşta ipek giymek caizdir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  Altın ve ipek kadına helal erkeğe ise haramdır. [Taberani]

  İpek erkeğe haramdır. İpek gömlek ve ipek elbise erkeğe haramdır.

  İpek kefen ve tabutu ipekle örtmek haramdır. İpek sofra örtüsü ve ipek yorgan caiz değildir.

  Erkek çocuğa ipek giydirmek mekruhtur. İpekten yapılmış yemek peşkiri iç donu ve takke mekruhtur.  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  SORU:Kadınlar makyaj yapabilir mi?

  CEVAP: Kuran'da kadının makyaj yapmasıyla ilgili hiçbir izah yoktur. Dileyen herkes makyaj yapabilir.


  Bir Müslüman kadının yabancı erkeklere süslenerek ve makyajlı bir şekilde gözükmesi dinimizce yasaklanmıştır. Nur suresinin 31. ayetinde kadınların süslerini kimlere gösterip kimlere gösteremeyeceği açık bir şekilde bildirilmiştir:

  “.. Kadınlar ziynetlerini kocaları kendi babaları kocalarının babaları kendi oğulları kocalarının oğulları erkek kardeşleri erkek kardeşlerinin oğulları kız kardeşlerinin oğulları kendi kadınları elleri altında bulunan esirler ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimseler ve kadınların mahrem yerlerinin farkına varmayan erkek çocuklardan başkasına açmasınlar…” (Nûr 24/31)

  Bir kadın bu ayette istisna edilen erkeklerden başka hiç kimseye süslenip makyajlı bir şekilde gözükemez.

  İslam bir dindir ve bu dinde kuralları koyan Allah’tır. Dindarlara düşen ise Allah’ın koymuş olduğu bu kurallara uymaktır. Bir Müslüman bayanın örtünmesi süslenmesi ve hatta yürüyüşünün nasıl olacağı bile Allah tarafından belirlenmiştir. Yukarıda mealini verdiğimiz ayette bu açık bir şekilde görülmektedir.  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  SORU: - Dövme yapılabilir mi?

  CEVAP: Kuran'da dövme ile ilgili hiçbir izah geçmez. Eğer dövmenin altına su geçmez o zaman da boy abdesti olmaz izahını birisi yaparsa şunu bilmelidir ki dövme derinin üstünü kaplamaz içine işler. Ayrıca Kuran'da gusül abdesti diye bahsedilen genel bir yıkanmadır. "Toplu iğne başı kadar kuru yer kalmayacak" şeklinde Kuran'da bir izah yoktur. O zaman minnacık bir tükenmez kalem çiziği olanın da gusül abdesti kabul olmaz. Kısacası Kuran'ın hiçbir izahından dövme yapmanın haram olduğu çıkmaz. Boy abdestine dinde olmayan detaylar ilave eden zihniyet dövmeyi de haramlaştırmıştır.

  Dövme yaptırmak günahtır.

  Her şeyi Kur’anda bulmak zordur. Sahih-i Müslim'de bildiriliyor ki:
  İbni Mesud hazretleri
  (Dövme yapan ve yaptıran peruk takan ve taktıranlara lanet olsun) mealindeki hadis-i şerifi rivayet edince Ümmü Yakub adında ihtiyar bir kadın itiraz edip "Ben Kur'anın hepsini okudum ama böyle bir lanet yok” dedi. İbni Mesud hazretleri "Dikkatli okusaydın mutlaka görürdün” diyerek şu mealdeki âyet-i kerimeyi okudu:


  (Resulullahın size verdiklerini alın yasakladıklarından sakının!)
  [Haşr 7]  Dövme yaptırmanın hükmüyle ilgili gelen hadisler esasen şüpheye mahal bırakmayacak kadar açıktır.

  Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: "İğreti saç takana da taktırana da bedene dövme yapana da yaptırana da Allah lânet etsin!" (Buhârî Libas 86; Müslim Libas 119)

  İbni Abbas (radıyallâhu anhümâ) dedi ki: "İğreti saç takan taktıran; kaşları incelten kaşlarını incelttiren dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir." (Ebû Dâvud Tereccül 5)

  Ebu Cuheyfe (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) kan mukabilinde alınan semenden köpek semeninden fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı dövme yaptıranı faiz yiyeni faiz yedireni ve musavvirleri lanetledi." (Buhârî Büyû 113; Ebu Davud Büyû 65)

  Hadislerden de anlaşıldığı gibi Efendimiz (s.a.s.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamıştır. Yani dövme yaptırmak Efendimiz aleyhisselatü vesselamın lanetlediği fiillerden biri olması dolayısıyla dinimizde haram kılınmıştır. Dövme yaptırmak Allah'ın insana koyduğu fıtratı beğenmeyip değiştirmek manasını taşımaktadır. Estetik mülahazası ile fıtratı değiştirmeye yönelik müdahaleleri dinimiz kesinlikle yasaklar. Çünkü güzelleşmek amacıyla dişlerin inceltilmesi veya aralarının açılması saça saç ekletilmesi dövme yaptırılması vb. gibi fiiller Allah’ın en güzel şekilde yarattığı insan tabiatına onun fıtratına sonradan yapılan birer müdahaledir. Şüphesiz ki fıtratı değiştirme şeytanın hoşuna giden bir fiildir. Çünkü Kur’an’da şeytanın bu yönde insanlara telkinde bulunacağı anlatılmaktadır. “Onları mutlaka saptıracağım muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar) şüphesiz onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler dedi. Kim Allah'ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.” (Nisa Suresi 4/119)

  Eğer vücutta önceden yapılmış bir dövme bulunuyorsa mümkün olduğu kadar uzva bir halel getirmeden bunun izalesine çalışılmalıdır. Çünkü âlimler dövme yapılan yerin necis olduğunu söylemişlerdir. Bunun sebebi dövme yapılırken vücuda batırılan iğnenin kan çıkarması ve bu kanın orada kurumasıdır.
  KimsE, Bunu Beğendi.

 5. #5
  Joker
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  SORU: Kadın erkek el sıkışabilir mi?

  CEVAP: Kuran'da kadınla erkeğin el sıkışmaması gerektiğine dair hiçbir izah yoktur. Demek ki kadınla erkek el sıkışabilirler.


  Bir erkeğin kendisine nikâhı düşebilen yabancı bir kadınla; bir kadının da baba kardeş ve amcaları gibi mahremleri sayılan erkeklerin dışında diğer erkeklerle tokalaşması caiz görülmemektedir. Bu hususta Resul-i Ekrem Efendimizin (s.a.s.) nasıl hareket ettiği bizim için biricik ölçüdür. Efendimiz kendisine biat için gelen Sahabî hanımlara şöyle buyurmuşlardır:

  “Ben kadınlarla tokalaşmam. Benim yüz kadına söylediğim söz bir kadına söylediğim söz gibidir.” (Neseî Biat 18; İbni Mâce Cihad 43)

  Hz. Âişe Validemiz (r.a.) ise Efendimizin (s.a.s.) bu hususiyetine dair şöyle demektedir:

  “Allah Resulü’nün (s.a.s.) mübarek eli hiçbir yabancı kadının eline kesinlikle değmedi.” (Buharî Ahkâm 49; İbni Mâce Cihad 43)

  Bir kadının eli yabancı bir erkeğin eline değmesi zaruret yokken haramdır. Bu itibarla hiçbir ihtiyaca dayanmayan tokalaşmada bu haramlık bahismevzu olur. Yabancı bir erkek yabancı kadınla tokalaşamaz elini namahremin eline süremez. Resûl-i Ekrem Efendimiz yabancı bir kadının elini tokalaşmak için tutmanın ateş tutmaktan daha korkunç olduğunu haber vermiş namahremin elini tutanın Cehennem ateşi avuçlayacağına işarette bulunmuştur. Bu mahzur bilhassa genç kadın ve erkekler için daha büyük çapta variddir. Hissî tarafları yok olmuş yaşlılar hakkında ise mahzur daha az nisbette variddir. Hatta iki yaşlı kadın ve erkeğin (hislerinin yokluğu halinde) tokalaşmalarında beis olmayacağı ifade edilmiştir. Bu sebeble yaşlı kadınların elleri öpülebilir. Yaşlılıkları yâni hissi bakımdan ölmüş oluşları böyle bir ruhsata sebeb olur. Bir erkeğin yabancı bir kadınla tokalaşması ânında cinsî hislerin ayaklanması halinde aralarında haramlık bahismevzu olur sıhriyet akrabalığı meydana gelebilir. Bu bakımdan kadın-erkek münasebetlerinde çok titiz olmak gerekir. Zira böyle lüzumsuz bir tokalaşma yahut el öpme anlarında doğabilecek hissî heyecan karşı cinse duyulabilecek süflî duygu haramlığa sebeb olabilir bu kadının kızı bu kimseye haram hale gelebilir. Böyle şüpheli halden uzak kalmak ise en sıhhatli bir tedbirdir. Mümkün olduğu kadarıyla uzak kalmaya gayret edilmeli süflî bir his doğduydu doğmadıydı gibi vesveseye mahal vermemelidir.

  Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:

  “Kadınların elini tutup tokalaşmam.” [Kaynak: Ahmed bin Hanbel Nesâî İbn Mâce]

  “Ben kesinlikle kadınların eline dokunmam.” [Kaynak: Taberani El-Mu’cemu’l-Kebir]

  “Elin zînâsı da (yabancı kadına) tutmaktır…” [Kaynak: Müslim Sahîh 8/52]

  “Sizden birinin başına demir bir iğne ile vurulması onun içün kendine helâl olmayan bir kadına dokunmasından elbette daha hayırlıdır.” [Kaynak: Taberânî el-Kebîr (20/211-212 H:486-487) Münzîrî et-Terğîb ve’t-Terhîb(3/66)de şöyle dedi: Bunu Taberânî ve Beyhakî rivâyet etti; Taberânî’nin râvîleri güvenilir kimseler olup Sahîh’in ricâlidir. Heysemî de Mecmâu’z-Zevâid’de ‘bunu Taberânî rivâyet etti; râvîleri Sahîh’in râvîleridir’dedi. (4/426 H:7718 D. K. İlmiye baskısı1422)]

  Hazreti Aişe (ra) biat ile ilgili şöyle buyuruyor: “Allah’a yemin ederim ki Resûlüllah’ın eli bir kadının eline dokunmadı. Sadece sözle onlardan biat aldı.” (Müslim)  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  SORU: Dinimizde kandil geceleri var mı?

  CEVAP: Kuran'da kutsal kandil geceleri diye bir kavram geçmez. Kuran'da sadece Kadir gecesinin faziletine dikkat çekilir. Bunun dışında Kuran'da ne özel bir geceden bahsedilir ne de bu özel gecelere has özel ibadetlerden. İsteyen Peygamberimiz'in doğum günü diye veya herhangi bir zafer günü diye bir günü elbette ki kutlayabilir. Bu kutlamalarda namaz kılınması Kuran okunması da çok güzeldir. Fakat bu gecelerde falanca ibadeti yapanın tüm günahlarının af olacağı gibi uydurmalar tehlikelidir. Kadir gecesi dışında hiçbir geceye özel bir vurgulama yoktur.

  Bu cevap kesinlikle doğru değildir. Hepsini Peygamber efendimiz bildirmiştir.

  Mübarek geceler İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teâlâ kullarına çok acıdığı için bazı gecelere kıymet vermiş bu gecelerdeki dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır.
  (S. Ebediyye)

  İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
  Ahiret yolcusunun ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar bir kâr sağlayamadığı gibi mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz.
  (İhya)

  MEVLİD GECESİ:

  Mevlid doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi Rebiulevvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimiz nübüvvetten sonra her yıl bu geceye önem verirdi. Her Peygamberin ümmeti kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de Müslümanların bayramıdır. Neşe ve sevinç günüdür. (Mevâhib-i ledünniyye)

  İslamiyet’te doğum gününü kutlamak vardır Allahü teâlâya şükretmek olur. Mevlid kandili Peygamber efendimizin doğum günüdür. Peygamber efendimiz Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu. (Müslim Ebu Davud İ. Ahmed H. S. Vesikaları)

  Mevlidi erkek kadın karışık olmadan çalgı ve başka haram karıştırmadan Allah rızası için okumak salevat-ı şerife getirmek tatlı şeyler yedirip içirmek hayrat ve hasenat yapmak böylece o gecenin şükrünü yerine getirmek müstehabdır. (Nimet-ül-kübra Hadika M. Nasihat)

  Bu gece O doğduğu için sevinenler affedilir. Bu gecede Resulullah doğduğu zaman görülen hâlleri mucizeleri okumak dinlemek öğrenmek çok sevabdır. Kendisi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da bir yere toplanıp anlatırlardı. (S. Ebediyye)

  Mevlid gecesi Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir; hatta Mevlid gecesinin Kadir gecesinden de kıymetli olduğunu bildiren âlimler de vardır. El-mukni El-miyar ve Tenvir-ül-kulub kitaplarında Mevlid gecesinin Kadir gecesinden kıymetli olduğu bildiriliyor. (Ed-dürer-ül-mesun)

  Birkaç hadis-i şerif meali:

  (Beni ana-baba evlat ve herkesten daha çok sevmeyen mümin olamaz.) [Buhari]

  (Bir şeyi çok seven elbette onu çok anar.) [Deylemi] (Resulullahı seven de onu çok anar.)


  (Peygamberleri anmak hatırlamak ibadettir.) [Deylemi]
  (Mevlid okumak da Resulullahı hatırlamaktır. Muteber kitaplarda Peygamberimizin de önem verdiği açıkça yazılı olan bu mübarek gecede Peygamber efendimizi anmaya nasıl uydurma denebilir?)


  BERAT GECESİ:

  Şaban ayının 15. gecesidir. Tefsirlerde Kur’an-ı kerimin Levh-il-mahfuza bu gece indirildiği bildirilmektedir. Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:
  (Apaçık olan Kitab’a andolsun ki biz onu [Kur’anı] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız.) [Duhan 23]

  Her yıl Berat gecesinde o yılda olacak şeyler ameller ömürler ölüm sebepleri yükselmeler alçalmalar yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz bu gece çok ibadet çok dua ederdi. Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:

  (Şaban öyle faziletli bir aydır ki insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.) [Nesai]


  Birkaç hadis-i şerif meali daha:

  (Şabanın 15. gecesini ibadetle gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu affedeyim. Rızk isteyen yok mu rızk vereyim. Dertli yok mu sıhhat afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin vereyim” Bu hâl sabaha kadar devam eder.) [İbni Mace]

  (Allahü teâlâ Şaban’ın 15. gecesinde müşrik ve müşahin hariç herkesi affeder.) [İbni Mace] (Müşahin bid’at ehli demektir.)

  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi Berat ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

  (Allahü teâlâ Şaban’ın yarısının [Berat] gecesinde dünya semasına tecelli eder. Benikelb kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok kimsenin günahlarını affeder.) [İbni Mace Tirmizi]

  (Allahü teâlâ Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç herkesi affeder.) [İbni Mace]

  Hazret-i Âişe validemiz (Ya Resulallah Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu halde neden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sual etti.
  Peygamber efendimiz cevaben buyurdu ki:
  (Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.) [Gunye]  KADİR GECESİ:

  Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Allahü teâlâ Kadir gecesini ümmetime hediye etti ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]

  (İnanarak ve sevabını Allahü teâlâdan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.) [Buhari Müslim]

  (Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın.) [Müslim]

  (Kadir gecesi sabahı güneş şuasız olarak doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.) [Müslim]  AŞURE GÜNÜ:

  Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı Kur’an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir. Hadis-i şerifte buyruldu ki:
  (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi beni İsrail için Aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Âdem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

  Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:

  (Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen akşama kadar yemesin oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari Müslim Ebu Davud]

  Aşure günü hakkında birkaç hadis-i şerif meali daha:

  (Aşure günü oruç tutanın bir yıllık günahları affolur.) [Müslim Tirmizi İ. Ahmed Taberani]

  (Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan melekler peygamberler şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şir’a]

  (Aşure günü ilim öğrenilen veya zikredilen bir yerde biraz oturan Cennete girer.) [Şir’a]

  (Aşure günü on Müslümana selam veren bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur.) [Şir’a]

  (Aşure günü aile efradının nafakasını geniş tutanın bütün yıl nafakası geniş olur.) [Beyheki]


  MİRAC GECESİ:

  Mirac merdiven demektir. Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recebin 27. gecesidir. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde Mirac bildirilmektedir. Mirac gecesini ibadetle gündüzünü de oruçla geçirmelidir. İki hadis-i şerif meali:
  (Bu gece iyi amel eden için yüz yıllık mükâfat vardır.) [İ. Gazali Ebu Musa el-Medeni]

  (Recebin 27. günü oruç tutana 60 yıllık oruç sevabı verilir.) [İ. Gazali Ebu Musa el-Medeni]


  TERVİYE VE AREFE GÜNÜ:

  Arefe günü Kurban bayramından önceki gündür. Terviye Arefe gününden bir önceki güne denir. Birkaç hadis-i şerif meali:
  (Terviye günü oruç tutan ve günahtan sakınan Müslüman Cennete girer.) [Ramuz]

  (Arefe günü tutulan oruç geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

  (Arefe günü [Besmeleyle] bin İhlâs okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebuşşeyh]

  (Arefe günü kulağına gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani]

  (Şeytan Arefe gününden başka bir günde daha zelil hakir ve kinli görülmez.) [İ. Malik]

  (Arefe ne güzel gündür. O gün rahmet kapıları açılır.) [Deylemi]

  (Arefe gününe hürmet edin! Arefe Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür). [Deylemi]  MUHARREM AYI VE HİCRİ YILBAŞI:

  Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Muharrem ayı Zilkade Zilhicce ve Receb ile beraber Kur'an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir. (Tevbe 36)

  Müslümanlar kendi yılbaşı gecelerinde ve günlerinde müsafeha ederek mektuplaşarak tebrikleşir. Birbirlerini ziyaret eder hediye verirler. Yılbaşını mecmua ve gazetelerle kutlarlar. Yeni senenin birbirlerine ve bütün Müslümanlara hayırlı ve bereketli olması için dua ederler. Büyükleri akrabayı âlimleri evinde ziyaret edip dualarını alırlar. O gün bayram gibi temiz giyinirler. Fakirlere sadaka verirler. (S. Ebediyye)

  Muharrem ayı ile ilgili birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Ayların efendisi Muharrem günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

  (Ramazandan sonra en faziletli oruç Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır.) [Müslim İbni Mace Tirmizi Nesai]

  (Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut; çünkü o Allah’ın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki O günde Allah geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]  REGAİB GECESİ:


  Recebin ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ bu gecede müminlere ragîbetler [ihsanlar ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz oruç sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.

  Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevabdır. Perşembeyle birlikte Cuma günü de oruç tutmakta mahzur yoktur.
  (Gunye)

  Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin çünkü Allahü teâlânın Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemi]

  (Receb'in ilk Cuma gecesini [Regaib gecesini] ihya edene kabir azabı yapılmaz. Duaları kabul edilir.) [S. Ebediyye]

  (Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi Şaban’ın 15. gecesi Cuma gecesi Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gecesi.) [İ. Asakir]


  Receb ayında edilen dualar kabul edilir hatalar affedilir. Günah işleyenin cezası da kat kat olur.


  CUMA GÜNÜ VE GECESİ:

  Cuma müminlerin bayramıdır. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekât namaz Cuma günü dışındaki bin rekâttan efdaldir.) [Deylemi]

  (Allahü teâlânın indinde günlerin seyyidi Cuma’dır kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir. Cuma gününün beş hasletinden biri; Allah Âdem’i Cuma günü yarattı. Dünyaya o gün indirildi o gün vefat etti.) [Buhari İ. Ahmed]

  (Musa aleyhisselam dedi ki: Ya Rabbi! Bana cumartesi gününü verdin Muhammed aleyhisselamın ümmetine hangi günü vereceksin? Onlara Cuma gününü vereceğim buyuruldu. İlahi! Cuma gününün kıymeti ve sevabı ne kadardır diye sordu. Ey Musa! Cuma günü yapılan bir ibadete cumartesi günü yapılan yüz bin ibadet sevabı vardır buyuruldu. Bunun üzerine Musa aleyhisselam ya Rabbi! Beni Muhammed aleyhisselamın ümmetinden eyle diye dua eyledi.) [Ey Oğul İlmihali]

  (Cumartesi günü Musa aleyhisselamın ümmetine Pazar günü İsa aleyhisselamın ümmetine verildiği gibi Cuma günü de Müslümanlara verildi. Bugün Müslümanlara hayır bereket iyilik vardır.) [R. Nasıhin]


  NETİCE:
  Görüldüğü gibi bütün mübarek gün ve geceler hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Bu gün ve gecelere uydurma diyenlerin bu sözlerinin uydurma olduğu meydandadır.
  KimsE, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş