Sistine Şapeli'ne Yolculuk(Panoramik gezinti)


Michelangelo Buonarroti (6 Mart 1475 – 18 Şubat 1564) Ünlü İtalyan rönesans dönemi ressam heykeltıraş mimar ve şairidir.Michelangelo heykeltıraştaki rüştünü kanıtladığı ilk ve en ünlü eseri olan çocuk kral Davud’un heykelini yaptığında henüz 26 yaşındadır. Beş buçuk metrelik bir mermer kütleden çıkaracağı eser için genç dâhi mermer bloğun yanına bir baraka inşa ederek yardımcısız bir şekilde çoğu zaman geceli gündüzlü çalışarak Rönesans sanatının harikalarından biri olarak kabul edilen David’i yaratır.

1505 yılında Papa II. Julius tarafından kendisine en önemli başarılarından biri olacak Vatikan’ın yanındaki Sistine Şapeli’nin tavan resimlerinin yapılması işi verilir. 3 yıl sonra başlayacağı bu görevi sanatçı 520 metrekarelik bir alanda yaklaşık dört yıllık bir çalışmanın ürünü olarak bitirir. Ortasının da her biri Âdem Havva ve Nuh Tufanıyla ilgili İncil’in Eski Ahit’inden alınma öykülerden esinlenerek yapılan resimlerin bulunduğu dokuz pano bulunan freskin yan unsurları da mitolojik figürlerle bezelidir. Özellikle “Adem'in Yaratılışı” ismindeki sahne batı resim sanatının en canlı tasvirlerinden biri kabul edilir.

1519 yılında Cosimo de' Medici’nin soyunun son temsilcisi Lorenzo de' Medici’nin ölmesiyle Michelangelo onla birlikte genç yaşta ölen Nemours Dükü Giuliano’nun mezarlarının konulduğu kiliseye iki ünlünün heykelini yapar. 1534’te Papa III. Paulus’un heykeltıraşı ve mimarı yapılan Michelangelo’ya Sistine Kilisesi’nin sunak duvarına bir ‘Kıyamet Günü’ tasviri yapmasını ister. Meryem’in Göğe Yükselişi İsa’nın Vaftizi ve Musa’nın Hükmü’nün anlatıldığı freskler süsler bu duvarı.

Kıyamet Günü tablosuna başından beri muhalefet eden yeni Papa IV. Paulus ise tablodaki imgelerin fazlaca müstehcen göründüğünü belirterek Michelangelo’dan tabloyu biraz daha ‘düzgün’ hale getirmesini isteyince ustanın cevabı şu olur: “Papa’ya söyleyin bu küçük bir mesele ve kolaylıkla uygun hale getirilebilir. Önce kendisi yaşadığımız bu dünyayı uygun ve yaşanılır bir hale getirsin sonra da bu tablo da aynı uygunluğa girecektir.” Michelangelo’nun yaşadığı çağ kendisiyle boy ölçüşebilecek derecede yetkin ressam ve heykeltıraşçılara da tanıktır aynı zamanda.

Sistine Şapeli

Sistine Şapeli (İtalyanca: Cappella Sistina) Vatikan'da bulunan bir şapeldir. Katolik Kilisesi'nin lideri Papa'nın resmi ikametgahıdır.

Şapel dikdörtgen prizma şeklindedir. 4093 metre boya 1341 metre ene sahiptir bu boyutlar Süleyman'ın Tapınağı için Eski Ahit'te verilen ölçülerdir. Yüksekliği 2070 metredir.

Michelangelo tarafından çizilen resimlerle kaplı tavanı ve yine Michelangelo'nun resmettiği sunağın arkasındaki duvarı tamamen kaplayan Son Yargılama adlı resim Rönesans sanatının en önemli eserlerinden sayılır.

**İtalya'da Vatikan'da bulunan bu küçük klisede -Sistine Şapel'inde- yer alan Michalengelo'nun sanat harikasını görmek ve Şapel'de panoromik bir gezintide bulunmak istiyorsanız tıklayın:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

(sağsolaşağıyukarı oklarını kullanarak 360 derece panoramik gezmeniz mümkündür)