Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Önüne Bakarsan Sadece Ayaklarını Görürsün


  Önüne Bakarsan Sadece Ayaklarını Görürsün


  Çok kısa olayı anlatayım.Aşağıdaki yazı alıntıdır.Bir miktar kısaltma yaptımtanısam özür dilerdim.Bir sitede vay şudurvay budur diyen tartışmada yalın ve ordanburdan şişirilmemiş anlayışı ile bakın nasıl sorgulamış olayı.

  Konu ; kaynak nedir?Kitap mı?Hadis mi?

  “ Ben şimdi bir soru sormak istiyorum izin verirseniz..

  Afrikada ormanın içinde yaşayan ve dünyayla iletişimi olmayan bir kabileye gökten düşürülse bu kitap..

  Hımmm temizliğin şekli nasıl olmalı ? Hımm ama namazı nasıl kılacağız? diye düşünür mü? Göreceği kaç vakit kaç rekat olacağını bulmak olacaktır sadece..

  Ayeti bulur okur ve derki "demekki gündüzün iki tarafında ve günün ortasında ibadet etmeliyim" derki göle gidip iyice temizleneyim..Zira namaz kılacak..Hani abdest alırken bile Allahım abdestimi kabul et deme şekilciliği bile yapıyoruz..

  Niye yapıyoruz? O Afrikalıya desenizki bak abdest almadan önce Allah'ım abdestimi kabul et niyet ettim demezsen olmaz o abdest..

  Sana bana bön bön bakar..Derki "Koca allah sabahın köründe namaz için bu göle gelip temizlendiğimi görmeyecek kadar küçük mü? Aptal mı? Şekilciliğin ne luzmu var der..

  Sonra bugün puta tapar gibi sakalının parçasını görmeye gidersin..10 saat sırada beklersin..Neolur göreyim sakalını diye..Fotografının cızılmesıne musade etmemiş bir adamın görebildiğin tek yeri olan sakalını putlaştırırsın..

  Sonra da Hz.Muhammed'den yardım dilersin..Bekle sen gelir o yardım..

  Gönlümüz mantığımız Kuranımızı okuduktan sonra içinde namazın şeklini bulamadıysan secde hareketinin tarihin her döneminde olduğunu bilerek kılarsın..Açar tarih bakarsın..

  Niyetin iyidir..Niyetin ibadettir..Rekatı nasıl çözersin onun değerli kıldığı Hz.Muhammed'e yarattıklarına sevgi gösterisi olarak tanımlarsın Afrika'daki hadis görmemiş beyninle..

  Güneş için bu doğa için evren için ay için peygamber için affedilmek için anne baban çevren için dua edersin..Kitabında yazdığı gibi yaradana sığınırım dersin heryerin yaratıcısı Allah'ım meleklerine dei nandımcinlerine de inandım ilmimi arttır daha çok anlayayım dersin..

  Şimdi hadis bilen aklınla farzlarda söylediğin duaları aç bakalım neler söylüyorsun allah için..

  Yani afrikalı senden benden daha içten kılar şekilcilik olmadan..Sadece secdede okur bütün okuyacaklarını belkide..Hepimizden daha eğiktir boynu..Tüm dilediklerini secdedeyken diler..Sen ben gibi 10kere şekli gösteri yapmadan yapar aynını..

  Sonra aklın yetmez bu söylediklerime..Hacı hoca ararsın..Arama hacı kuranı kerim hoca da aklın vicdanin niyetindir..

  Zekayı size vermiş oku diye size kitabı vermiş..Cübbeli Hamdi Hoca al bunlara oku dememiş..Ya da İmam efendi git bu gerizekalılara anlatda dememiş Allah..OKU demiş OKU..

  Şimdi bu adama sadece Kuran'ı düşürdük uçağımızla..Yanına da açıklayıcı hiçbir ek kitap göndermedik..Zira kitap herşey ayrıntısıyla yazıyor..TASTAMAM dır dedik..

  Bu Afrikalı genç kendi zekasıyla kendi anladıklarıyla kendi çıkarımlarıyla kendi ibadet bilgisiyle hareket edecektir..Ellerini göğe açıp yalvarmak Hz.Muhammed'den sonramı geldi? Hani işin şekil kısmından bahsediyorum yine..?

  Daha önce dünyadan bi haber bir adam Hz.Ibrahım nereye baktı da ellerini açıp Güneş'i Ay'ı Putları gördükten sonra göğe baktı..

  Ellerini göğe açmak..Namaz kılarken otururken ellerini göğe açmak kimden geldi?

  İşin kabası hep şu olmuştur..Eller yukarı açılır dua edilir..Bu duanın sonucunda bak teslim oldum hareketide secdeye gitmektir..Eğilirsin zira teslimiyetinin de şahitleri olmak zorundadır..Allah bilmediğinden değil..

  Şimdi bu durumda bu Afrikalı genç kitaptan anladığı üzere secdeye gider artık..Ateşin etrafında dönmez Allahına dua ederken..Bunu anlatır Kuran..

  Ateşin etrafında dönme der..Secdeye gel..Namaz kılmak secdeyle teslimle olur der..Gelirken temizlen gel der..

  Demişki temizlik imandan gelir..İman nereden gelir? Allah'a sığınmaktan..Allah'a sığınmak nasıl gelir..Nefsi körelterek..Nefsi nasıl köreltirsin? niyetinin iyi olmasıyla..Yani niyetin önemli demiş mi Allah bu kitapta bana..Yukarıda en basit açıklamasını da vermiş mi gusül ve abdestini..

  Beni hoca takımı neye istinaden sorguya çekecek..Yanlış yapıyorsun diyecek? 3 kere sağ yanağa dememiş kuran 4 kere kafana sür de dememiş suyu..Yüzün ellerin önemlidir demiş..Niyetin namazkılmaksa sana zorluğum yok..Bana dua için kaldırdığın ellerin ve göğe baktığın yüzün yeter demiş..Onları toprağa değdir kabul ettim demiş..

  Kitabı da içinden boncuk seçer gibi ayet ayet ele almayın bütününe göre bakın demiş..Yukarıda yazdığım ayetin anlamını kavrayabilmek için nefsin ne olduğuna da bakman lazım iman ne demek onu da araştırp bulman lazım temizlik ne demek ona bakman lazım.Niyetin önemli olduğunu anlaman lazım..Yani yukarıda verdiğim tek ayetin anlamını öğrenebilmek için bir bütün olarak bakman lazım zira büsbütün ve tastamam verilmiş kuran..

  O yüzden sadece 1 ayeti yorumlamak demek..Tüm kuranı yorumlayıp yaşadığın çevreyi şartları zamanı göze alarak o gün o şartlarda o ayetin ne anlama geldiğini anlayabildikten sonra yapılması gereken yorumlama olmalıdır..

  Yanlışım varsa Allah affetsin..Yanlışım yoksa sizleri affetsin.. “

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kuran'ı Kerim'i herkes okuyordur.

  Önemli olan okuyanların ne yazdığını anlayabilmesi.

  Anlayamayanlar gidip hacı hocaya danışır.

  Hacı hoca da kendi anladıklarını anlatacaktır.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş