Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Ay'a Gidiş Kehaneti(!)  Lütfen bütün yazıyı okumadan yorum yapmayalım.


  AY'A GİDİŞ KEHANETİ (!)

  Ünlü İslamcı yazarlardan birkaçının iddiasına göre insanoğlunun Ay'a gideceği Kur'an'da önceden müjdelenmiştir.

  Geçtiğimiz günlerde foruma gelen ve sonra İslam misyonerliği yaptığı için üyeliğini kaybeden bir Müslüman aşağıdaki iddiaları kopyalayıp bizi İslam'a davet etmişti. Bakalım ne tür bir kehanet ile karşı karşıyayız?

  Ondördüne girdiği zaman Ay'a; siz gerçekten tabakadan tabakaya bineceksiniz. Şu halde onlara ne oluyor ki iman etmiyorlar? (İnşikak Suresi 18-20)*

  Yukarıdaki ayetlerde Ay'a dikkat çekildikten sonra tabakadan tabakaya binip geçileceği söylenmiştir. "Terkebu" ifadesi (vasıtaya) binmek bir yol üzerinde yürümek peşine düşmek takip etmek girişmek kalkışmak katılmak hakim olmak anlamlarına gelen "rakibe" fiilinden türemiştir. Bu anlamlar göz önünde bulundurulduğunda "tabakadan tabakaya binip geçeceksiniz" ifadesinde binilecek bir araca işaret ediliyor olması muhtemeldir.

  Nitekim Ay'a gidiş için binilen uzay araçları atmosfer tabakalarını bir bir geçtikten sonra uzay boşluğuna ve oradan da Ay'ın çekim sahasına girerler. Böylece birbirinden ayrı bir çok tabaka ardı ardına geçilerek Ay'a gidilebilir. Bunların yanı sıra İnşikak Suresi'nin 18. ayetinde Ay üzerine yemin edilmesi de vurguyu ayrıca güçlendirmektedir. Dolayısıyla yukarıdaki ayetle Ay'a gidişin gerçekleşeceğine işaret ediliyor olabilir. (En doğrusunu Allah bilir.)

  Her şeyden önce belirtmemiz gereken konu İslamcı yazarın meal çalışmasının Diyanet İşleri Başkanlığının meal çalışmasıyla örtüşmemesidir. Diyanet'in çevirisinde yukarıdaki ayetler şu şekilde geçer:

  Dolunay halindeki aya ki Şüphesiz siz halden hale geçeceksiniz.

  Böyleyken onlara ne oluyor da iman etmiyorlar? (Sure 84:18-20 Diyanet)

  Bu çeviride insanoğlunun halden hale geçeceği belirtilmiş. Bu "halden hale geçme" kavramının "farklı tabakalardan geçerek aya gitmek" şeklinde yorumlanmasının ne kadar desteksiz olduğu ve Sure'nin anlam bütünlüğüne uymadığı son derece açıktır. Sure'nin asıl konusu insanların imansızlığı karşısında onların acizliğini vurgulamak ve inanmayanları kıyamet günündeki yargı ile korkutmaktır.

  Bu sözde mucizeyi uyduranlar bazı insanların aya çıkmasıyla imansızlık etmeleri arasında hiçbir mantıksal konu bütünlüğü bulunmadığını görmezden gelmektedir. Onların yorumuna göre insanların aya gidecek olması ve bunun daha önceden bu şekilde şifrelenerek bildirilmesi insanların imansızlığının gereksiz olduğunu kanıtlamaktadır(!) İnsanoğlunun ay'a çıkması ancak geçtiğimiz yüzyılda gerçekleşmiştir; oysa Kur'an'ın hitap edip uyardığı imansız insanlar her dönem var olmuştur. 84. Sure'nin 18-20. ayetleri gerçekten ay'a çıkış kehanetini içeriyorsa insanların ay'a gidecekleri yolundaki sözde kehanet ancak geçen yüzyıl gerçekleştiğinden ilgili Kur'an ayetinde insanlara niçin imansız olduklarının sorulması da yersiz ve haksız olacaktır.

  84. Sure'de ay üzerine yemin edilmesinin hiçbir ayrıcalığı yoktur. İslamcı yazarlar iddia ve yorumlarına gerçeklik kazandırmak için Sure'de ay dışındaki varlıklar üzerine de yemin edildiğini okuyucudan saklamaktadırlar. Tüm bu yeminleri ve ifadeleri inceleyelim:

  Hayır! Sandığı gibi değil! Şüphesiz Rabbi onu görüyordu.Yemin ederim şafağa Geceye ve içinde topladıklarına Dolunay halindeki aya ki Şüphesiz siz halden hale geçeceksiniz. Böyleyken onlara ne oluyor da iman etmiyorlar? Onlara Kur’an okunduğu zaman secde etmiyorlar? Daha doğrusu inkar edenler (Kur’an’ı) yalanlıyorlar. Halbuki Allah içlerinde ne sakladıklarını çok iyi bilir. Öyle ise sen onlara elem dolu bir azabı müjdele! Ancak iman edip de sâlih ameller işleyenler başka. Onlar için bitmez tükenmez bir mükafat vardır.

  (Sure 84:15-25 Diyanet)

  Sure içinde sadece ay'a değil; şafağa geceye ve içinde topladıklarına da yemin edilmektedir. Bu üç unsur gece ile bağlantılıdır; çünkü şafak vaktine kadar gece hüküm sürer ve dolunay gece görünür. Daha ilginç olan bir nokta ise ayette DOLUNAY ifadesinin geçmesidir. Başka bir deyişle genel ay kavramına değil ay'ın belirli bir şekli üzerine yemin edilmektedir. Üstelik dolunay üzerine edilen yemin gece kavramı ile bağlantılıdır. Bu sebeplerden dolayı İslamcı yazarların sözde mucizesinin "Gece Dolunay'a Çıkış" biçiminde değiştirilmesi gerekir. İlgili ayetlerde insanoğlunun Dolunay'a gece çıkacağı kehanet edildiyse bu kehanet henüz gerçekleşmemiştir. Neden? Çünkü gece ve dolunay kavramları insanların ay'ı görme biçimleriyle bağlantılı olup bilimsel bir gerçeklik taşımamaktadır! Bilim adamları insanoğlunun dolunay'a veya hilal ay'a çıktığını söylemezler. Ay denen gök cismine çıkılmıştır; ancak aya çıkan kişiler "aman çabuk davranalım birazdan ay hilal durumuna gelecek ve ayaklarımızın altı boşluğa dönüşecek" dememişler ve bu tür bir korku duymamışlardır.

  Ayrıca ilgili ayette insanların şekilden şekile geçeceği yemin ile bildirildikten sonra kıyamet gününde yaşanacaklardan bahsedilmiştir.

  Öyle ise sen onlara elem dolu bir azabı müjdele! (Sure 84:24)

  İslamcı yazarların yorumunu bu yukarıdaki ayete uyarlarsak farklı ve yeni bir Kur'an mucizesi ile karşılaşırız! İnsanların aya çıkması onlar için çok büyük bir azabın habercisi olacaktır. Burada müjdelenen "elem dolu bir azap" ile büyük ihtimalle astronotların giydikleri kıyafetlerden rahatsız olacakları ve yerçekimi kuvvetinin bulunmamasından dolayı özellikle uzay aracında tuvalet konusunda büyük sıkıntı yaşayacakları belirtilmiştir! Niye iman etmiyorsunuz ey astronotlar!!! Her bir şey ortada haydi Kur'an'a iman edip namaza durun.

  Şaka bir yana İslamcı yazarların bağlamından koparıp yanlış yorumladığı ayette geçen "halden hale geçmek" kavramı Müslüman tefsirciler tarafından insanoğlunun hayat esnasında geçireceği evreler olarak yorumlanmıştır.

  *Bu iddialar ve alıntılanan Türkçe meal Adnan Oktar'ın (Harun Yahya) websitesinde yer almaktadır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yerin altında çalışan işçilerimiz ölüyor da aya gidenlere ne olur bilemiyorum.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş