Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kader Anlayışının Doğrusu Nedir?


  Kader Anlayışının Doğrusu Nedir?


  Forumda rastladıgım ve okuyunca pek te anlaşılır bulmadıgım kader anlayışını anlaşılır bir dille anlatmayı uygun gördük. Bu mesele üzerinde devam edegelen bir spekülasyon her daim mevcut olmuştur. İnşaAllah faydalanmak isteyen kardeşlere bir bakış açısı kazandırır.

  Kader anlayışının dogrusuna geçmeden önceifade etmeliyiz ki iyi niyetle bile olsainançlı birçok kesimde de yanlış bir kader anlayışına rastlamaktayız.Ayrıca bu anlayışaüşüşerek inançlı kesimlere ve dine/dinlere saldırılar olagelmekte.

  Dikkat ediniz...Lütfen dikkat ediniz...Bakınız ve düşününüz; Tüm forumlarda din karşıtı yazılara baktıgımızda genelde dinsel metinden ziyade o metnin yorumundan veya yanlış anlayanların yanlış uygulamalarından örnekler verilerek salvo atışları yapılıyor. İnananların'''-Neye- inandıgını bilmedigi....''''''İnanmayanların ise -neye-inanmadıgını bilemedigi'' bir ortamda bu tür sulu sepgenlerin olması da normal oluyor tabii ki.

  Kader mevzuu şudur:

  Başlangıcın Babası...İlk Neden...Alemlerin Rabbi...Yüce Olan...Bir...Bütün ve Tek Olan...Varlıgı ve Yoklugu Yaratanbunları hem Birleştiren ve hem de Ayıran.... Bütün güzel isimlerin sahibi Olan '''O/Huve'''.... Akıllara sıgmaz bir yapıdır.Müteal ve Sınırsızdır O.El Alim'dir ve bu sıfatı ile zaman ötesi bir ilme ve bilmeye sahiptir.

  Bir sır ile süsleyelim ki; O'nu bilmek O'nun bilinemeyecegini idrak etmektir. OBilinemezligi ile bilinebilmektedir ancak.
  Osınırsız ilmi ve zamana/mekana baglı olmayan bilgisi ile herşeyi bilmektedir.Bizim eylem ve fiillerimizi bilmesi O'nun Rab bilgisine mahsusturancak...

  Bizim kul eylemlerimizi sınırlandırmaz.Daha açık bir ifade ile söylersek; Bizler(Kullar) eylem ve fiillerimizdeseçimlerimizde tamamen özgürüz sonuçlarına da katlanmak şartı ile tabii ki.

  Sünnetullah denilen alem/alemlerdeki bilinen ve bilinmeyen tüm kural ve sistemler (mesela yerçekimi veya enerjinin sakımı kanunu gibi) sebep-sonuç ilişkisi içinde işler.Bizlerin eylem ve fiilleri bizim karar ve seçimlerimizin sonucudur ve her kararımız bir sebebi tetikleyip;bir sonucu hazırlamaktadır.Alemlerin Rabbi Allah cc.bizim her kararımızı biz daha dogmadan öncesiyle bilmektedirfakat bu bilgi O'nun Rab Olma'sının sonucudurbizim üzerimizde ve kararımızda bir baskısı yoktur.

  Her ne yapıyor isek veya yapacak isek...bizzat kendi ellerimizin işleri ile yapıyoruz ve bizi buna iten bir sebep veya hele hele -kader-falan yoktur.

  Dolayısı ilekadere sıgınmak...ben etmedim O etti falan demek boş lakırdıdır. Dinlerde ifade edilen kader ileçogunlugun anladıgı kader arasında daglar kadar fark vardır.

  Dinlerde geçen kader Alemlerin Rabbi Allah cc.ın ezel-ebed ilmi ve kuşatıcılık sıfatlarını vurgulamaktadır. Tarihi süreç içerisinde dinleri toplumları birleştiren ve millet yapan bir zamk gibi kullanan ve milyonları yönetirken bir orkestra çubugu veya araç çubugu gibi dinleri kullanan idareciler...saltanat sürücüler...Ruhban sınıflar...Dünyeviciler diyerek geçiştirecegimbu zevatlar ve onların avenelerinin pompaladıgı yanlış kader anlayışıgerçegini silerek ortama hakim olmuştur...niye? E adamların işine geliyor tabii ki...ne oluyorsa Allah cc.tan(Haşa) diyerek.

  Deprem oldu da onbinlerce insan mı öldü?
  -Eee..efendim kader işte...Takdir-i İlahi böyleymiş ..... Öyle ya...adamlar yani çıkıpta : Kardeşim biz ettikrüşvet yedikiskan verdikolmayacak yeri iskana açtıkdevlet ihalesinde müteahhitle bir olup malzemeden çalıp cukka ettik diyecek halleri yok ya yani...demi ya?

  Dogru kader anlayışının dışındakilermaalesef bilmeden de olsaO Yüce Olan'a sık sıkiftira etmekteolumsuz durumları O'na fatura etmekteler.

  Ancak bilmedikleri şudur: Kimse...hiç bir şey O'na fatura kesemezfatura ödemeye davet edemez. Hem fatura adresi yanlıştırhem de kimsenin haddine degildir. Hiç ama hiç kimsenin.Ne alemdene de alemlerde.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Adminem araştırıp nereden alıntı yaptığına bakmadım ama son bölümdeki deprem örneği yaklaşık 1 yıl önce yazdığım bir yazının aynısı gibi. Demek ki aklın yolu birmiş. Yalnız benim yazımda bir örnek daha vardı. Ondan da bahsetmek istiyorum.

  İnsanoğlu son yüzyıllarda daha çok gördüğüne veya gösterilene (duyurulana) inanır olmuş olayların ortaya çıkma olgunlaşma ve neticelenme safhalarını es geçer olmuştur.

  Mesela şehit verdiğimizde terör örgütüne lanetler okuyan halkımız deprem olduğunda kaderle yetinip çabucak sakinleşebiliyor. Buradaki sakinleşme tanımından depremzede vatandaşlarımızı tenzih ediyorum. Onların acısı bilmeyenler için çok daha farklı boyutlardadır. Konumuza geri dönecek olursak hangisinin kader olduğunu insanlarımıza bir sormak veya tabiri caizse aşılamak lazım. Çünkü şehit verdiğimizde arkasında kimlerin olduğunu bildiğimiz için tepki veriyoruz. Fakat deprem felaketlerinde kaderciyiz. Neden? O çürük binaları inşa eden hırsızları görmediğimiz isimlerini bilmediğimiz için mi?

  Şehit verdiğimizde teröristlere lanet okurken deprem olduğunda neden sorumluları aklımıza gelmez? Depremde ölmek insanın kaderiyse şehitlik nedir? Evet depremde hayatını kaybedenlerin hepsi belki gerçekten kaderlerinden ötürü ölmüştür. Orasını biz bilemeyiz. Fakat geride kalan sağlar bunun gerçekten kader olduğuna nasıl hemen inanıp da kolaya kaçarak deprem felaketini Allah'a bağlayabilir. İnsanoğlunun suçu olmadığına ne zaman emin oldunuz? Önce emin olup ardından kaderi kabullensek eyvallah. Arkasında bir bit yeniği olup olmadığından emin olmadığımız olayları nasıl da bu kadar kolay kabullenebiliriz?

  Zihniyette bir tutarsızlık var. Milliyetçilik tabiki güzel şeydir. Fakat sırf şehit verdik diye sokaklara dökülmekle milliyetçilik olmaz. Milliyetçilik sadece şehit düşen askerin arkasından haykırmak değildir. İcabında depremde hayatını kaybeden ve evsiz yurtsuz kalan insanlarımızın hakkını aramak gerçeklerden emin olmak ve haksızlık varsa o haksızlıklara karşı mücadele etmektir. Millet olarak başımıza gelen felaketlere karşı tutarsız davranamayız. Şehitliğe kader demeyen insan depremde ölenlerin arkasından asla kaderci olamaz. Birilerinin hakkını aramak için depremde ölenlere illa şehit mi denmesi gerek?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş