83 Yil Önce Günes Fatima'da Dans Etti

13 Mayis 1917 günü Portekiz'de Lizbon'un yaklasik 150 km. kuzeyindeki Fátima kenti yakinlarinda olagandisi bir olay yasandi. Çobanlik yapan üç küçük çocuk 10 yasindaki Lucia dos Santos 9 yasindaki Francisco Marto ve kizkardesi 7 yasindaki Jacinta Fátima'ya 1 km. uzakliktaki Aljustrel köyünün yakinlarindaki Azize Iren'in Magarasi (Cova da Iria) diye bilinen bir magaranin önünde koyunlari için küçük bir agil olusturmaya çalisiyorlardi.

Hava açik ve rüzgarsizdi. Ansizin gök gürültüsüne benzer bir ses duyuldu ardindan simsege benzer bir parlama oldu. Parlamanin olusturdugu isigin içinden bastan asagi parlak beyaz giysili ve çok güzel bir genç kadin görüntüsü ortaya çikti. Beyazli kadin çocuklara kendisinden korkmamalarini söyledi ve her ayin 13'ünde bu magaranin önüne gelmelerini istedi.

Çocuklar olayi gizlemeye karar verdiler. Ancak en küçükleri olan Jacinta'nin heyecanini yenemeyip annesine olaydan söz etmesi üzerine haber kisa sürede duyuldu. Herkes üç küçük çocugun Azize Iren'in Magarasi'nda Meryem Ana'yi gördügünü konusuyordu. Nitekim çocuklar 13 Haziran'daki bulusmaya giderken arkalarindan da yaklasik 1000 kisilik bir grup geliyordu. Sonraki aylarda olayi yörede ve ülkede neredeyse duymayan kalmamisti. Öyle ki Temmuz Agustos ve Eylül ayindaki bulusmalarda çocuklarla birlikte gelenlerin sayisi giderek artmis ve 50 bin kisiye ulasmisti.Bu bulusmalarin ilginç bir yani da suydu: Üç çocuktan baska hiç kimse o isiktan varligi göremiyor ve konusulanlari duyamiyordu. Bununla birlikte orada bulunan binlerce kisi nedenini anlamaksizin bir yari trans durumuna giriyor ve kendilerinden geçiyorlardi.

"Günes Fátima'da Dans Etti" adli kitabin yazari Joseph Poletia söyle yazmisti: "Önce günesin isiginda bir azalma oluyordu. Sonra giderek siddetlenen bir vinlama sesi duyuluyor ve esrarengiz bir bulut ortaya çikiyordu. Küçük çocuklar ise dizlerinin üzerine çökerek kendilerinden geçiyorlardi. Bu arada orada bulunan herkes tanimi olanaksiz duygularla doluyordu." Kimi taniklar ise o bulutun zaman zaman alçalarak çocuklari kusattigini öne sürüyordu.

13 Ekim 1917 günü Azize Iren'in Magarasi'nin önünde onbinlerce kisi toplanmisti. Herkes mucizeyi Meryem Ana'nin isigin içinden çikmasini bekliyordu. Ögleye dogru gögü gri bulutlar kapladi. Az sonra da siddetli bir yagmur basladi. Ama kimse yerinden kimildamiyordu. Saat tam 12'de bulutlar yavasça dagilmaya basladi. Az sonra bulutlarin ardindan günes belirdi. Ancak kimileri bunu renkli ve çok güçlü isiklar saçan disk biçiminde bir nesneye benzetmisti. Günes ya da "nesne" her neyse renkli isiklar saçarak dönüyordu. (Bu dönme meselesinden ötürü bazi arastirmacilar sonralari "dönen günes" "danseden günes" gibi tanimlamalar yapacakti.) Taniklara göre nesneden yayilan isiklar o denli güçlüydü ki orada bulunanlarin yüzleri de nesnenin dönüsüne bagli olarak yayilan isiklardan ötürü renkten renge giriyordu. Çocuklar ise bir zeytin agacinin yaninda diz çökmüs göge bakiyordu. O gün 70 bin kisi bunlara tanik olmustu ve bu son bulusmaydi.

Beyaz giysili güzel kadinin bir yil önce "Ikinizi az sonra yanima alacagim" sözüne de uygun biçimde Francisco 1919'da Jacinta da 1920'de öldüler. Lucia ise sessizligini sürdürdü ve birkaç yil sonra da Rahibe Maria das Dores adini alarak Coimbra Manastiri'na girdi.

Lucia 1917 yilinin Mayis-Ekim aylari arasinda Meryem Ana tarafindan kendisine verildigini öne sürdügü mesajin ilk iki bölümünü 1941'de kaleme aldi ve hiyerarsik yoldan Vatikan'a Papa 12. Pius'a ulastirdi. Iki yil sonra 1943'te mesajin üçüncü bölümünü yazdi. Ancak bu bölümle ilgili olarak "Daha iyi anlasilabilecegi 1960 yilinda açiklanmasi dogru olur..." diye bir kosul da öne sürmüstü.

1959'da yani "sir"rin açiklanmasina bir yil kala Papa 23. Jean bir zarfta bulunan ve Portekizce yazilmis mesaji açip agir agir okudu. Sonra derin düsüncelere daldi ve mesaji tekrar zarfa koyup mühürledi. Bir iddiaya göre üçüncü bölümle ilgili olarak yakinindaki din adamlarina söyle dedi: "Bu bölümü çok gizli tutmak zorundayiz. Çünkü isareti tüm dünyada panik yaratabilir." Ve böylece 23. Jean'in konusulmasini bile yasakladigi "sir" 1960 yilinda da dünyaya açiklanmadi.

Yil 1967 idi. 23. Jean'dan sonraki Papa 6. Paul Fátima olayinin 50. yili törenlerine katilmak üzere Portekiz'e hareket etmeden önce zarfi açti ve "sir"ri okudu. Kendisine yakin çevrelerin ifadelerine göre 6. Paul derin bir bunalima girmis ve günlerce kendisine gelememisti. Bir söylentiye göre 6. Paul Fátima mesajinin bir bölümünü nükleer faaliyetlerin dünyayi nasil bir uçurumun kiyisina getirdigi anlasilabilsin diye Washington'a Londra'ya ve Moskova'ya göndermisti. (Mesajin bugün bilinen bölümünün böylelikle kamuoyuna sizdigi öne sürülür.)

Sonraki Papa Vatikan'in tarihi boyunca görmedigi kadar aydin ileri görüslü ve alisilmisin disinda bir din adami olan 1. Jean Paul idi. Ne var ki 1978'de göreve geldikten 33 gün sonra aniden ölüverdi. Yari açik yari kapali açiklama söyleydi: Papa Fátima'nin üçüncü sirrini okudu ve yorgun kalbi buna dayanamadi! 1. Jean Paul daha baslangiçta Kilise'nin tutuculuguna karsi reformcu tavirlariyla dikkat çekmisti ve üstelik kalbi de sapasaglamdi! Kendisi belki de "üçüncü sir"ri tüm dünyaya ifsa edebilecek Papa kanaatini uyandirmis ve bu yüzden de tehlikeli (!) sayilmaya baslamisti ve kuskusuz Fátima'nin üçüncü sirrini biliyordu.

2000 yilinin Mayis ayinda Fátima olayinin 83. yildönümünde simdiki Papa 2. Jean Paul'ün üçüncü sirri açiklayacagi söylentileri yayildi. Kimi yerli ve yabanci yayin organlarinda Beyaz giysili bir din adaminin yani Papa'nin Mehmet Ali Agca tarafindan vurulmasi üçüncü sir olarak açiklandiysa da bunun mesajin daha önce açiklanan bölümüyle karsilastirildiginda son derece mantiksiz bir iddia oldugu anlasilmaktadir. Ayrica mesajin açiklanan bölümünün Ekim Devrimi'ni Ikinci Dünya Savasi'ni ya da Sovyetler Birligi'nin dagilmasini bildirdigine iliskin yorumlar da pek dogru olmasa gerek. Mesaj anlasildigi kadariyla daha çok Kilise'ye ve dünyanin gidisatini elinde tutan ülke liderlerine bir uyari niteligi tasiyor. Ya hiçbir Papa'nin açiklamaya yanasmadigi üçüncü sir? O henüz açiklanmadi ve hâlâ Vatikan'da Papa'nin elinin altindaki bir kutunun içindeki kapali bir zarfta bulunuyor.
FATIMA MESAJININ AÇIKLANAN BÖLÜMÜ

Her yerde düzensizlik hüküm sürüyor. En yüksek makamlarda bile hüküm süren ve islerin yürümesine karar veren seytan'dir. Seytan Kilise'nin en üst noktasina kadar sokuldu.

Insanligin yarisini birkaç dakikada yok edebilen silahlari icat eden bilginlerin büyü bir kisminin ruhuna fesattohumlarini ekmeyi de basaracak.

Uluslarin güçlü olanlarini kendi imparatorlugunun egemenligi altina alacak ve onlaribu silahlari kitle halinde üretmeye yöneltecek. Eger insanlikkendini korumazsa Oglum'un kollarina atilmaya zorlayacagim. Dünya ve Kilise'nin basinda olanlar bu davranislara karsi çikmazlarsa bunu ben yapacagim ve Babam Tanri'ya insanlari yargilamasi için dua edecegim. O zaman Tanri en sert ve tufandan asagi kalmayacak siddetle insanlari cezalandiracaktir. Büyük ve kudretliler de küçük ve zayiflar gibi yok olacaklar. Fakat büyük degisimler de olacak.

Çürümüs olan düser ve düsen korunmaz. Kilise kararacak ve dünya karisacak.

Yirminci yüzyilin ikinci yarisinda büyük büyük bir savas çikacak. O zaman gökten ates ve duman düsecek ve denizlerinsularigöge dogru köpüklerini kusarak buharlasacakve ayakta olan her sey bas asagi gelecek. Ve milyon kere milyon insan saatten saate yasamini yitirecek ve sag kalanlar ölmüsolanlara imrenecekler. Gözün gördügü heryerde bela dünryanin her yerinde sefalet ve her ülkede perisanlik olacak.

Istezaman çok yaklasiyor karanlik uçurum derinlestikçe derinlesiyor ve çikis yolu da yok; iyiler kötülerle büyükler küçüklerle Kilise'nin prensleri kendi müminleriyle dünyanin iktidar sahipleri kendi halkiyla ölecekler. O zaman yeryüzünün tek hakimi olan seytanin hizmetkârlari ile sapkin insanlar tarafindan zafere ulastirilanölüm her yere egemenolacak.

Bu zaman ne kral ve imparatorun ne kardinal ve rahibin hiç beklemedigi bir zamandir; ceza verip intikam almakiçinyine Babam'in takdirine göre gelecektir. Daha sonra ancak birkaç canli kalinca yeniden Tanri ve ihtisamina yakarilacak dünya tekrar bozulmasin diye geçmiste oldugu gibi O'na hizmet edilecek.

Oglum Isa Mesih'ingerçek taklitçilerine gerçek Hiristiyan ve sonzamanlarin havarilerine sesleniyorum. Zamanlarin zamani geliyor. Insanlik tuttugu yoldan eger geri dönmez ve bu dönme yukaridan dünya ve Kilise yöneticilerinden gelmezse sonlarin sonu da geliyor. Bu dönüs olmaz ve her sey oldugu gibi kalir da evet hersey kötünün kötüsü olursa ne yazik!

Fatima Mesaji içen uçak kaçirdi
2 Mayis 1981'de Avustralyali eski bir rahip olan 55 yasindaki Lawrance James Downey Dublin-Londra seferini yapan bir Irlanda uçagini kaçirdi. Downey bombali süsü verilmis bir bos kutu ile kaçirdigi uçagi Fransa'nin kuzeybatisindaki bir havaalanina indirdikten sonra istegini bildirdi ve yetkililere teslim oldu: "Fátima'nin üçüncü sirrinin dünyaya açiklanmasini istiyorum!.." Bu olaydan yalnizca 11 gün sonra 13 Ekim 1981'de Abdi Ipekçi'nin katili Mehmet Ali Agca Vatikan'daki San Pietro Alani'nda saat 17.20 siralarinda Papa 2. Jean Paul'ü tabancayla vurdu. Papa agir yaralandi. Agca'ya göre bir rahibe kendisini tutarak kaçmasini önlemis ve olay yerinde yakalanmisti. Papa sagligina kavustuktan sonra Agca'nin kendisine siktigi iki merminin kovanini Fátima'daki kiliseye armagan etti. O gün Fátima olayinin 64. yildönümüydü ve Papa'ya göre Meryem Ana bu yüzden kendisini ölümden korumustu. Yasam boyu hapse mahkum olan Agca ise sonraki yillarda yaptigi açiklamada Fátima olayini ancak on yil sonra ögrendigini öne sürecekti. Agca'nin olay yerinden kaçmasini önleyen rahibenin adi Lucia idi ve Fátimali rahibe Lucia'dan 64 yas küçüktü!..

Dünyadaki Meryem Ana vizyonlari
Dünyanin çesitli yörelerinde degisik tarihlerde Meryem Ana'yi "gördügünü" söyleyen birçok kisi vardir. Kayitlara "Meryem Ana vizyonlari" olarak geçen bu tür olaylarin gerçeklestigine inanilan yerler Hiristiyanlar'ca kutsal yer olarak kabul ediliyor. Meryem Ana vizyonlarinin olustuklari yerler tarihsel sirasiyla sunlardir:

Guadalupe (Meksika) 1531
Paris 1830
La Salette (Fransa) 19 Eylül 1846
Lourdes (Fransa) 11 Subat-16 Temmuz 1858
Knock (Irlanda) 21 Agustos 1879
Fátima (Portekiz) 13 Mayis-13 Ekim 1917
Beauraing (Belçika) 29 Kasim 1932-3 Ocak 1933

ALINTIDIR.