Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Türkiye'de Masonluk Nedir ? Amaçları Nelerdir ?


  Türkiye'de Masonluk Nedir ? Amaçları Nelerdir ?

  Nedir?

  Türkiye`de HKEMBL`na bağlı diğer ülkelerde ise tanınmış Muntazam Büyük Localara bağlı Masonlar tarafından kurulmuş ve yönetilmekte olan sanal platformdur. Haricilere açık forumu bulunmakla birlikte site tarafından tanınmış Kardeşlerimize Özel bölümlerde bulunmaktadır.

  Amaç ?

  Masonluğun Masonlardan Öğrenilmesi'dir. Haricilere Masonluk hakkında (açıklanabilecekler çerçevesinde) bilgiler vermek. Saygının öncelikli prensip olduğunu kabul ederek hür yorum ve bilgi paylaşılmasını sağlamak.

  Neden ?

  Çünkü Nur`a kavuşmak sadece Tekris ile mümkün değildir. Yanlış ve eksik bilgi içeren hariciler yada Mason karşıtları tarafından yayınlanan Türkçe kaynakların miktarı ve bu kaynaklara ulaşımın kolaylığı Masonluğun Masonlardan öğrenilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Masonluk hakkında bilgi arayan kişinin doğru kaynağa ulaşması kolaylaştırılmalıdır.

  Mason Kimdir ?

  İlginç bir sorgulama tarzı değil mi?

  Ancak bunu size sormuyorum. Bu soruların yanıtlarını önce kendim vermeye çalışacağım. Eksiklerim olacaktır; bilenler damamlar. Yanlışlarım olursa düzeltirler.

  Başlayalım.

  Daha önce “Masonluktan Söz Edelim” başlığı altında “mason derneği” diye bir terim kullanmıştım. Bunun tanımını yinelemenin gereği yok sanırım.

  Herhangi bir mason derneğinin herhangi bir üyesine “mason” denir.

  Batı ülkelerinde bu bir ek sıfatla birlikte kullanılıyor. İngilizcede “freemason” Fransızcada “franc-maçon” Almancada ”Freimaurer” yani bunların Türkçe karşılığı olarak “özgür mason”; ülkemizdeki kimi masonların yeğleyiş tarzı olarak da “hürmason”. Ancak buna gerek yok. Batı dillerinde “mason” sözcüğünün bir başka daha basit dilimizde “duvarcı” diyebileceğimiz bir anlamı var; o yüzden bu ayırım gerekli. Fakat Türkçede “mason” sözcüğünün başına o sıfatı eklediniz miydi bu mason olmayanların ve Masonluğu iyi bilmeyenlerin zihinlerine bir kavram karışıklığı sokmaktan başka bir işe yaramaz.

  Mason sözcüğü sadece bir sıfat ya da bir genel unvandır. Herhangi bir meslek elemanının o mesleğe özgü olarak taşıdığı sıfatı gibi… O kişinin sahiden “mason” olduğunu öyle olmayı kafasına koyup içine sindirmiş bulunduğunu göstermez. Gene herhangi bir meslek elemanının durumu gibi.

  Örneğin üniversitenin bir mühendislik fakültesinden mezun olan bir genç diploma ya da sertifikasını alır ve bundan böyle onun sıfatı “mühendis”tir. Fakat bu mesleği ne kadar bilir; gerçek yaşamda ne denli mühendislik yapabilir o ayrı bir soru işaretini getirir.

  Bir üniversite ya da yüksek okuldan mezun olup da böyle bir meslek unvanını edinen gençlerin çoğu bu unvan ile birlikte mesleği de çok iyi bildiklerini sanır. Bu başlangıçta böyledir ve kısa bir süre içinde düş kırıklığına uğrar aslında doğru dürüst hiçbir şey bilmediklerini okulda okuduklarının gerçek yaşamda öyle pek de geçerli olmadığını fark ederler. Hatta üzüldükleri çöküntüye uğradıkları bile olur; yıllarca okumuş ve öğrenmiş oldukları birçok şeyin uygulamada pek bir işe yaramadığını görünce. Okulda edinmiş oldukları o meslek ile bağlantılı hatta belki biraz daha geniş çaplı bir kavram tutamı ve kafa disiplini edinmektir. Uygulamasını iş başında öğreneceklerdir. O meslek unvanına ancak ondan sonra belki yıllar geçince sahip olacaklardır.

  Masonluk da masonlara göre bir meslektir. Diğer meslekler için geçerli olan şu anlatmış bulunduklarım masonlar için de geçerlidir. Gerçekten “mason” olabilmek Masonluğun içinde yaşamayı gerektirir. Zaten masonlar da bu bağlamda şöyle der: «Masonluk okuyarak araştırarak inceleyerek öğrenilemez. Bunun için masonluğu yaşamak gerekir.» İşte bu doğru.

  Dolayısıyla bizim burada yaptığımız da Masonluğu irdelemek; öğrenmek değil. Hiçbirimiz bu forumdaki ya da bir başka çalışma ortamındaki incelemelerimizle Masonluğu öğrendiğini sanmasın. Baksanıza masonlar bile Masonluğa girdikten sonra aslında henüz “mason” olamıyor.

  Zaten mason olduğunu bildiğiniz bir kimseye açıkça «Siz mason musunuz?» diye bir soru yöneltecek olursanız bunun karşılığında «Evet!» diye kesin ve kestirme bir yanıt alamazsınız. Hatta çoğu mason böyle bir soruyu yanıtlamak istemez ve kaçamağa başvurur.

  Nitekim bunun örneklerini zaman zaman bu forum alanında da görüyoruz. Kimisi bir diğerine «Siz mason musunuz?» diye soruyor. Berikinin bir mason derneğiyle herhangi bir bağlantısı (üyeliği) yoksa buna kolayca «Hayır.» diye yanıt verebiliyor ama bağlantısı varsa «Evet.» demiyor. Bunu demez; diyemez. Hiçbir mason kendisine “mason” olmayı yakıştıramaz. Şayet bir kişi çıkıp da size «Ben masonum.» derse inanın ki o belki bir gerçekten de bir mason derneğinin üyesi olabilir ama “mason” değildir.

  Kafanızda soru işaretleri mi uçuşmaya başladı. Bu deyişimi çok mu yadırgadınız? Masonlar yadırgamaz. Onlar bilir böyle olduğunu; böyle olması gerektiğini.

  Belki biri size «Ben bir mason derneğinin ya da üyesiyim.» diyebilir. Belki bir loca üyesi olduğunu söyleyebilir. Belki Masonluğa girmiş bulunduğuna değinebilir. Fakat asla mason olduğunu belirtmez.

  Niçin?

  Çünkü bu Masonluğun töresinin kaçınılmaz bir gereğidir. Her mason (bize göre) “mason” sözcüğünü yüceltir ve “gerçek mason” ya da “tam mason” diyebileceğimiz bir kavramla âdeta özdeşleştirir. Bireysel niteliklerini bu kavramı ile bütünüyle uyum içinde bulmadıkça kendisini “mason” olarak nitelemez. Hatta çok ileri düzeyde bize göre yetkin olsa da kendisine göre noksandır ve bunu açıkça söylemez. Belki «Mason olmaya çalışıyorum.» diyebilir. «Mason kardeşler beni öyle bilir.» diyebilir. Ancak işte o kadar. Masonluğun töresi uyarınca bu bağlamda yapılması gereken başkalarının ona “mason” demesidir.

  Kişi bir kez “mason” unvanını aldı mı isterse onu yaşamı boyunca korur. Hiç kimse hiçbir kurum hiçbir otorite onun bu niteliğini kaldıramaz. Bu üyesi olduğu bir mason derneğinden kendi buyrultusu dışında bir disiplin cezası alarak çıkarılanlar için bile böyledir. Çünkü “mason” unvanı yakaya takılmış bir rozet ya da apolet üzerindeki bir rütbe değildir. Verilir ama sökülüp alınamaz. Fakat bu az önce anlatmış olduğum üzere o kişinin sahiden “mason” olduğu anlamına da gelmez.

  Bir kişiye “mason” unvanı yetkili olanlarca verilebilir ama bir masona “mason” niteliğini hiç kimse veremez. Masonlukta yıllarca bulunmak görevler almak olumlu çalışmalar yapmak ilerleyip yükselmekle de “mason” niteliği edinilemez. Bir mason derneğinin üyesi ancak kendi dileğiyle buyrultusunu kullanarak bilgi ve erdemlerini geliştirerek “mason” olma yolunu tutabilir.

  Demek ki ortaya bir başka anlamlandırma çıktı: Mason unvanı yetmiyor. Mason niteliği de gerekiyor. şu halde bir “mason” mason niteliğini taşıyan kişidir. Ancak mason niteliğini taşıyan bir kişiye “mason” denir.

  Şu halde bu noktada duralım; sorular varsa onları alıp yanıtlamaya çalışalım. Tartışmak gerekiyorsa tartışalım. ve izleyecek bölümde niteliği bakımından bir masonun nasıl bir kişi olduğuna ya da niteliği bakımından nasıl bir kişiye “mason” denilebileceğine bakalım.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tövbe tövbe..

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı iLknur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Tövbe tövbe..
  peh sana

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş