Scientology Nedir ?


Tom Cruise Juliette Lewis John Travolta Jenna Elfman gibi Hollywood yıldızlarının milenyum dini Scientology


159 ülkede 10 milyon üyesi binlerce kilisesi ve akıl almaz mal varlığıyla büyük tartışmalara yol açıyor. Peki nedir Scientology? Din mi şirket mi? Gerçek mi bilimkurgu mu?

Ayn Rand'ın 'Atlas Silkindi' adlı kitabının Türkçe çevirisinde reklamcı Serdar Erener'in bir önsözü var. 'Ütopik bakış açısı neredeyse son yüzyıllarda insan tabiatının sınırlarıyla spekülasyonu araştırmayı denemeyi fena halde sindirmiş. Şu insanın doğarken 'boş bir kağıt' olduğu fikri ütopyacıların çok işine gelmiş. Boş bir kağıdız ya isteyen istediği toplum mühendisliği Zihni Sinir projesini gerçekleştirebilir' diyor Erener bu önsözde. Peki bu cümlelerin konumuzla alakası ne? Aylardır içimiz dışımız Tom Cruise TomKat (Tom hazretlerinin eşi Katie Holmes'la kutsal ittifakına verilen kısa isim) ve tabii ki geleceğin Scientology peygamberiçesi olmaya aday Suri bebek oldu. Tom amcamız tarikatın ünlü sözcülerinden ya kızı Suri'nin doğumuyla ilgili yapılan spekülasyonlar bile düpedüz Scientology tarikatının pazarlanması için kullanılan bir medya aracına dönüştü. Aman da Katie çocuğunu acısını bastırıp 'sessizce' mi doğurdu yoksa Scientology kurallarını bozarak büyük günah mı işledi? Tom çocuğunun göbek bağını yedi mi yoksa Scientology geleneklerine karşı mı geldi diye tartışıp dururken bizler Scientology liderleri her geçen gün artan müritleriyle paraya para demedi.

İyi hoş anladık herkesin bir şeylere inanmaya ve modern hayatın keşmekeşi içinde ruhunu arındıracak bir şeyler bulmaya ihtiyacı var da nedir gerçekten şu Scientology'nin iç yüzü? Milyon dolarlarla yürütülen hiyerarşik yapısı kale gibi binaları hatta müritlerinin her daim kamera kontrolü altında yaşadığı devasa yaşam kompleksleriyle modern insanın boşluklarından yararlanıp cebini dolduran bir şirket mi? Gerçekten bir din mi? Yoksa Serdar Erener'in sözlerindeki gibi bir bilimkurgu ürünü kapitalist bir ütopya mı? Biz bildiklerimizi anlatalım kararı siz verin ...