Yahuda'nın Müjdesi


Yahuda'nın Müjdesi ya da Yahuda'nın İncili ya da Yahuda'nun Tanrı Büyüsü; 2006 da tekrar ulaşılan 220-340 yılları arasında yazılmış Yahuda'nın bakış açısıyla Hz. İsa'nın başından geçenleri anlatmaktadır.


National Geographic Society tarafından uzun süren bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkan Yahuda'nın Müjdesi kitabından sadece belli bir bölümü hala okunabilir durumdadır. Bir çok sayfası kaybolmuş yokolmuş ve halen tarihi eser kaçakçıları tarafından yüksek fiyatlarda satıldığı tahmin edilmektedir. Kitabın büyük bir çoğunluğunun ortaya çıkmasıyla da sayfaların fiyatlarının şu an astronomik rakkamlarda olması tahminidir. Gnostik gruplar tarafından tek sayfasına bir milyon dolar verileceği gri-market'lerde duyurulmuş (Nisan başları 2006) ama bu bilgi gruplar tarafından bir süre sonra yalanlanmıştır (13 Nisan 2006).

Mısır'da bir mağara mezarı'nda mezarda yatan kişinin başucunda bulunan taştan bir kutunun içinde bulunan kitaplar arasında çıkan Yahuda'nın Müjdesi; önce mezar hırsızlarından tarihi eser kaçakçılarına ardından İsviçre'de en son 1983 yılında 3 Milyon dolara satılmaya çalışılmıştır.

Satılmasında sorun çıkınca bir bankanın emanet kasasına kapatılan eski papirüs kağıtları zamanla yokolmaya yüz tutmuş şu an da büyük bir çoğunluğu silinmiştir. Orijinalinde 62 sayfa olduğu sanılan eserin 1999 yılında sadece 26 sayfası ve bu sayfaların sadece belli bir kısmı kalmıştır.

Radiocarbon tarihlendirmesine göre 220-340 yılları arasında yazılmış olduğu belirlenen eser okuyan her grup tarafından şu ana kadar değişik bir şekilde yorumlanmıştır. Astronomi'de yıldızların oluşumunu neredeyse kusursuz anlatılmasının yanı sıra mevcut Hristiyanlık öğretilerinin karşısında radikal sunumlar içermektedir. İslam dini ile oldukça fazla uyum olması da bu eseri dünya'nın dört bir yanında gündeme taşımıştır.