Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Jainizm - Din Çeşitleri

  Jainizm - Din Çeşitleri


  Ranakpur'daki Jain tapınağı

  Jainizm Cainizm veya Caynizm geleneksel anlamda Jain Dharma (जैन धर्म) olarak bilinen Güney Asya kökenli din ve felsefe. Bugün modern Hindistan'da azınlık olmakla beraber ABD Batı Avrupa ve Afrika'da büyüyen topluluklar halinde varlığını sürdürmektedir. Jainistler hâlâ antik Şraman'ı (श्रमण) - bir tür sofu (çileci) gelenek - devam ettirmektedirler. Ruhani özgürlük ve kurtuluş kavramı temelinde kurulmuş olan Jainizm tüm canlıların eşit olduğunu ve özellikle şiddet karşıtlığını savunur. Özdenetim (व्रत vrata) Jainlerin mokşa Keval Gnan veya ruhun gerçek doğasının anlaşılmasına giden yoldur.

  Jainizm yaklaşık M.Ö. 500 yıllarında Hindistan'da başlamıştır. Kurucusu Nataputta Vardamana ya da diğer adıyla Mahavir`dir (veya Mahavira Manavira). Kutsal metinleri Jain Agamaları Sidantalar'dır. Bunların dışında başka klasik dini

  İnanç


  Hindistan bölgesini dini etik politik ve ekonomik açıdan neredeyse iki binyıldan fazladır etkileyen Jainizm özellikle şiddete başvurmama konusunu vurgulayarak ruhani bağımsızlığı ve eşitliği amaçlar. Jainizm insana ait en yüce mükemmelliğin ortaya çıkarılmasına uğraşır. Bu mükemmellik orijinal saflığı içinde bütün ıstıraplardan doğum ve ölüm engelinden bağımsızdır.

  Özdenetim (व्रत vrata) ve kuvvetli çilecilik (sofuluk) ile Jainstler mokşa veya yeniden doğma döngüsünden bağımsızlığı elde ederler.

  "Jain" terimi Sanskrit "Jina" (fatih) kelimesinden çıkarılmıştır ve bu fenomen dünyasında empoze edilen bu sınırların üstüne çıkmayı ima eder.

  Mürit konumundaki bir Jaine şravaka (श्रावक) "dinleyici" denir. Jain Şangha (संघ) dört unsurdan oluşur: rahipler (साधु) rahibeler mürit erkek ve kadınlar.

  Palitana Tirtha


  Jainizm mükemmel olan insandan daha yüksek bir varlığı ya da bir Tanrı'yı tanımayı gerekli görmez. Varlıkların ne başlangıcı ne de sonları vardır hepsi ölümsüzdür. Varlıkları üç ana sınıfa ayırır: Henüz gelişmemiş olanlar; gelişme yolunda olanlar ve tekrar doğuş sürecinden kurtulup özgür hale gelenler. Geleneksel olarak evren ve zamanımızda hakikatı ilk fark edenin Lord Rişabha (ऋषभ veya रिषभ) olduğu kabul edilir. Arından sırasıyla Lord Parşva (M.Ö. 877-777) ve Lord Vardhaman Mahavira (महावीर) (M.Ö. 599-527) gelmiştir.

  Jain inancında her insan eylemlerinden sorumludur ve her canlı yukarıda belirtildiği gibi ölümsüz sonsuz bir ruha jīva'ya sahiptir. Bu ruh yaşamın ruhani doğasına uygun ve saygılı biçimde doğru şekilde yaşamamızı düşünmemizi ve hareket etmemizi sağlar. Jainizm'deki Tanrı ile kasıt her canlının saf ruhunun değişmez özellikleridir. Bunlar başlıca şöyle tanımlanabilir; Sonsuz Bilgi Feraset Şuur ve Mutluluk (Anant Gyän Anant Darshan Anant Chäritra ve Anant Sukh). Jainizm'de diğer birçok dindekinin aksine her şeye kadir bir üst varlık veya yaratıcı anlayışı yoktur.

  Jainizm çok güçlü keşişlik ve çilecilik eğilimlerine sahiptir. En yüksekteki ideal Ahimsa'dır yani her varlığa eşit saygı ve şefkat göstermektir. Jain Agamaları her yaşam biçimine büyük saygı gösterilmesini katı vejetaryen kurallarını çileciliği kendini savunurken bile şiddet uygulamamayı ve savaşa karşı olmayı öğretir. Jainizm sevgi ve merhameti yüceltir.

  Jain metinleri uzun bir zaman dilimi içinde yazılmıştırlar. En bilineni ve kullanılanı Umasvati (veya Umasvami) tarafından kaleme alınmış Tattvartha Sutra veya Gerçek(lik) Kitabı'dır.

  Jainlerin çoğu vejeteryandır. Buradaki vejeteryan anlayışı modern vejeteryanlıktan çok daha farklıdır. Şiddet karşıtlığı - şiddetsizlik temelinde yükselen bu vejeteryanlıkla gereksiz şiddet veya zulüm ile elde edilen her türlü gıda yenilemezdir. Örneğin ortodoks Jain diyetinde çoğu kök sebzeler bulunmaz zira bunun gereksiz yere canlılığı yok etmek olduğuna inanırlar. Bir diğer sebep de tüm bitkinin yok edilmesini önlemektir; eğer elma yerseniz ağaçları yok etmezsiniz ama eğer kök sebzeyi yerseniz tüm bitki köksüz kalır yok olur. Soğan ve sarımsaktan da sakınırlar zira bunların tutku yani öfke nefret ve kıskançlık yarattığına inanırlar. Kurallara sıkıca bağlı inananlar gün batımından sonra yemez içmez veya seyahat etmez.

  Mezhepler


  Jainizm iki ana mezhebe bölünmüştür. Bunlar Digambara ile Shvetambara'dır. Her iki gelenek de ahimsa (veya ahinsā) çilecilik karma sansar ve jivaya inanırlar. Ayrıca iki mezhebin kadın rahipleri (Sadhvis) beyaz giyinir.

  Digambara (Göksel giysili): Bir ermişin elbise dahil hiçbir şeye sahip olmaması gerektiğine savunurlar. Zira onlara göre her türlü mülkiyet maddi şeylere olan bağımlılık ve arzuyu arttırır ve herhangi bir şeye karşı duyulan arzu sonunda bir şekilde sefalete (ve eleme) yol açar. Bu yüzden rahipleri sadece bele kadar çıkan bir giysileri vardır. Bu mezheptekiler kurtuluşun kadınlar için mümkün olmadığına inanırlar. Ayrıca Mahavir'in evlenmemiş olduğuna inanırlar.


  Shvetambara (Beyaz cübbeli): Bu mezhebin rahipleri Jain kutsal metinlerinde giysi giymeyi yasaklanmadığına inanarak beyaz cübbe giyerler. Ayrıca Digambara'nın tersine bu gelenekte kadının da kurtuluşa erebileceğine inanılır. Mahavir'in prensken evlediğine ve bir kız çocuğu olduğuna inanırlar.

  İki mezhep arası bir başka farklılık da ilk Jain duası Namaskar Sutra üzerinedir. Bunların dışında iki mezhep arasında bazı küçük farklılık bulunsa da bunların hiçbiri Jain doktrininin ana noktaları hakkında değildir.

  Jain sembolleri

  Jainlerin bazı temel sembolleri vardır. Bu sembollerden biri Jain Ahimsa Yemini'ni sembolize eder ve bir elin avucunun üstünde bir tekerlek ile tasvir edilir. Bunun dışında swastika en kutsal sembollerdendir.
  Ana Jain sembollerinden bazıları:


  Tirthankaralara 24 Lanchhana
  Aşta-mangalları.
  Om
  Triratna ve Şrivatsa.
  Dharma-çakra ve Siddha-çakra.

  Jain edebiyatı

  Ayrıca bakınız: Jain edebiyatı
  En eski Jain edebiyatı Şauraseni ve Ardha-Magadhi Prakrit'tir. (Agamalar Agama-tulya Siddhanta metinleri vs.). Birçok klasik metin ise Sanskritçedir. Sonraki dönem Jain edebiyatı Apabhramsha Hintçe (Hindi) Tamilce Kannada gibi dillerde yazılmıştır.
  Kutsal yerler mekânlar

  Hindistan'ın farklı köşelerinde birçok Jain tirthası (hac yeri) bulunmaktadır.


  Şikharji Jharkhand vilayetinde bulunur ve Hindistan'daki en kutsal Jain dini mekânı olarak görülür. Parşwanathji olarak da anılır. Parşwanath Tepesi yaklaşık 1366 m yüksekliğindedir ve Mahavir'in yanı sıra yirmi Tirthankara da burada Nirvan'a ulaşmıştır.


  Şravanabelagola Karnataka'da bulunur Jain azizi Gomateşwar'ın anıt heykelidir.


  Dilwara Tapınakları Rajasthan'daki Abu Dağı'na kurulu beyaz memerden yapılmış Jain tapınak kompleksi.


  Ranakpur Tapınakları Rajasthan Ranakpur'daki büyük beyaz mermerden yapılmış Jain tapınak kompleksi.


  Palitana Gujarat'ta bulunan en sık ziyaret edilen Jain tapınağı.


  Girnar Gujarat'ta bir tapınak.


  Bawangaja Madhya Pradesh'te bulunan Jain tapınak ve anıt heykellerinden oluşan kompleks.


  Kundalpur 63 tapınaklı Siddha-kshetra.

  Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri New Jersey'deki bir tapınak da hac yapılabilecek kadar değerli sayılmaktadır: Siddhachalam.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Jainizm nedir?


  Jainizm insana ait en yüce mükemmelliğin ortaya çıkarılmasına uğraşır. Bu mükemmellik orijinal saflığı içinde bütün ıstıraplardan doğum ve ölüm engelinden bağımsızdır. “Jain” terimi Sanskritçe “Jina” (fatih) kelimesinden çıkarılmıştır ve bu fenomen dünyasında empoze edilen bu sınırların üstüne çıkmayı ima eder.

  Jainizm mükemmel olan insandan daha yüksek bir varlığı ya da bir Tanrı’yı tanımayı gerekli görmez. Varlıkların ne başlangıcı ne de sonları vardır hepsi ölümsüzdür. Varlıkları üç ana sınıfa ayırır: Henüz gelişmemiş olanlar; gelişme yolunda olanlar ve tekrar doğuş sürecinden kurtulup özgür hale gelenler.

  Jainizm çok güçlü keşişlik ve çilecilik eğilimlerine sahiptir. En yüksekteki ideal Ahimsa’dır yani her varlığa eşit saygı ve şefkat göstermektir. Jain Agamaları her yaşam biçimine büyük saygı gösterilmesini katı vejetaryen kurallarını çileciliği kendini savunurken bile şiddet uygulamamayı ve savaşa karşı olmayı öğretir. Hepsinden önemlisi de Jainizm bir sevgi ve merhamet dinidir.

  Jainizm yaklaşık 2500 yıl önce Hindistan’da başlamıştır. Kurucusu Nataputta Vardamana ya da diğer adıyla Manavira’dır. Kutsal metinleri. Jain Agamaları Sidantalar’dır.

  Mehzepleri
  Digambara (Göksel giysili):
  Bir ermişin elbise dahil hiçbir şeye sahip olmaması gerektiğine savunur. Bu yüzden sadece bele kadar çıkan bir giysileri vardır. Bu doğuşta kurtuluşun kadınlar için mümkün olmadığına inanırlar.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her çeşit dine saygımız var ve her çeşit dine saygısızlığa tahammülsüzlüğümüz var...
  ...Derinlerde Yara Açtın...!
  ...Tuz Bassam Geçer mi...?
  ...Yarın Terziye Gidicem...!
  ...Kalbime Yama Diker mi...?


  ...by AneKToD...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş