İşleri var dinimiz dinleri var işimiz gibi!


Bilim adamları kansere karşı etkili olabileceğini düşündükleri mor domates yetiştirdiler.


Norwich'teki John Innes Merkezi'nden bir ekip mor domatesi "antosiyanin" adlı bir antioksidan pigmenti açısından zengin aslanağzı çiçeğinin genlerini domatese aşılayarak elde etti.

ÖMRÜ UZATIYOR

Nature Biotechnology adlı dergide yayımlanan araştırmada bu domatesten yiyen farelerin daha uzun yaşadığı belirlendi. Kansere meyilli bir grup fareye mor domates bir gruba normal domates verildi. Testlerde mor domates yiyenlerin yaşam sürelerinin daha uzun olduğu görüldü.

Böğürtlen yabanmersini türünden meyvelerde çokça bulunan antosiyaninlerin kolon kanseri hücrelerinin büyümesinin yavaşlamasına yardım ettiği ortaya çıkmıştı. Bu maddenin bulunduğu sebze meyvelerin ayrıca kardiovasküler hastalıklarla yaşlanmanın getirdiği bazı hastalıklara karşı koruma sağladığı da düşünülüyor.

John Innes'in ekibi daha sık yenilen sebze ve meyvelerdeki sağlığa yararlı maddelerin seviyesini artırmak için araştırmalar yapıyor. Domateste de likopen ve flavonoidler gibi faydalı antioksidan maddeler bulunuyor.

Merkezden Prof. Cathie Martin çoğu insanın doktorların tavsiye ettiği gibi günde 5 porsiyon sebze meyve yemediğini hatırlatarak ancak biyoetken unsurlar açısından zengin ve sık tüketilen sebze meyveler yetiştirilirse insanların yediklerinden daha çok fayda sağlayabileceklerini söyledi.