Güneş kreminizi günde 6 kaşıktan az sürmeyin

Sağlık Bakanlığından uyarı geldi: "Yetişkin bir insanın güneşten korunması için en az 6 çay kaşığı koruyucu kullanması lazım."


Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu güneşten koruyucu kozmetik ürünlere ilişkin kullanım klavuzu hazırladı. Buna göre ürünler seçilirken hem UVB hem deUVA ışınlarına karşı koruma sağlamasına dikkat edilmeli.

Ürünler etikette belirtilen miktarda kullanılmalı özellikle yetişkinler için bu miktar 6 çay kaşığından az olmamalı. Ürünler doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı aşırı sıcaktan korunmalı ve rengi kokusu değişmişse kullanılmamalı.

Güneş koruyucuların etiketini iyice okuyun

Krem ve spreylerin göz ile temasından kaçınılmalı. Güneşten korumanın devamlılığını sağlamak için özellikle yüzdükten sonra uygulama işlemi tekrarlanmalı. Kılavuzda ürünlerin üzerinde bulunmaması gereken ifadelere de yer verildi. "UV ışınlarından yüzde 100 korur" "hiçbir koşulda ürünü tekrar uygulamaya gerek yoktur" "tüm gün koruma sağlar" gibi ifadeler güneş koruyucu ürünlerin üzerinde yer alamayacak.

Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda yeterli koruma sağladığına dair ibarelere de kesinlikle yer verilmeyecek. Tüketicilerin koruyucu ürün kullanılsa bile güneşte çok uzun süre kalmaması konusunda da uyarılması gerektiği belirtti.