Sedef hastalığını ciddiye alın

Prof. Dr. Güzin Özarmağan sedef hastalığının yaşamsal önem taşıyabildiğini belirterek bu hastalığın ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Türk Dermatoloji Derneği Üyesi olan Prof. Dr. Güzin Özarmağan 26-30 Ekim "Dünya Sedef Hastalığı (Psoriasis) Farkındalık Haftası" dolayısıyla sedef hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.
Sedef hastalığının kronik şekil bozucu hastayı engelli kılan ve tam olarak giderilemeyen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Özarmağan "Sedef kızarıklık ve kepeklenme ile seyreden ve en çok da dirsek gibi sürekli temasa maruz kalan yerlerde ortaya çıkmaktadır" dedi.
Hastalığın görülme sıklığının ise ülkelere göre değiştiğini bunun Amerika ve Kanada'da yüzde 46 Afrika ve Asya'da yüzde 04 - 07 olduğunu ifade ederek"Ülkemizde en az 15 milyon sedef hastası var ve bunların yaklaşık 15 bini ağır sedef hastası" diye konuşmasına devam etti.
Sedef hastalığının tedavi yöntemleri

Prof. Dr. Özarmağan tıbbi olarak hafif seyir gösteren bir sedef vakasının bile hastalar için yaşamsal önem taşıyabildiğini vurgulayarak şunları kaydetti: "Bu durumlarda da sistemik tedaviyi tercih edebiliyoruz. Diğer hafif vakalarda hastayı sadece merhemlerle tedavi ediyoruz ve ayrıca yaşam tarzını değiştirmesini stresten uzak kalmasını ve güneş banyosunu tavsiye ediyoruz. Sedef hastalığının tek bir tedavi şekli yok. Her hasta bireysel olarak değerlendirilmeli ve tedaviler ona göre verilmelidir."