Ultrason yaraların iyileşmesini sağlıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma ultrasonun kronik yaraları iyileştirdiğini ortaya koydu.
İngiltere'deki Sheffield ve Bristol Üniversitesi'nin ortak araştırma ekibi hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerdeultrason sayesinde kronik yaraların iyileşme sürecinin üçte bir oranında azaldığını ortaya çıkardı.
BBC’nin haberine göre; araştırmacılar bazı kemik yaralarının tedavisinde de kullanılan ultrason teknolojisini kolay kapanmayan ve enfeksiyon kapan kronik yaraları olan fareler üzerinde denedi. Uzmanlar sonuçların ‘oldukça etkileyici’ olduğunu fakat insanlar üzerinde de deneyler yapılması gerektiğini belirtti.
Hücreleri titretiyor ve yaralara daha duyarlı hale getiriyor

Araştırmaya göre yüksek frekanslı ses dalgaları yaranın içindeki ve etrafındaki hücreleri titretiyor. Bu süreç hücreleri uyandırıyor ve yaralara daha duyarlı hale getiriyor. Araştırma yaşlı ve diyabetik farelerde yaranın iyileşme süresinin 9 günden 6 güne düştüğünü gösterdi.
Yaraları iyileştiriyor

Araştırma ekibinden Doktor Mark Bass şöyle konuştu: “Şimdilik tedavi enfeksiyonun durdurulması ve iyileşmesi temelinde yapılıyor ultrasonla yaranın iyileşmesini sağlıyoruz. Ultrason normal iyileşme sürecini aktif hale getiriyor bu nedenle ilgi çekici bir terapi.”
Bilim insanları gelecek yıl bu teknolojinin insanlar üzerindeki etkisini incelemeyi hedefliyor. Araştırma bulguları deri rahatsızlıklarına dair incelemeler içeren Journal of Investigative Dermatology dergisinde yayınlandı.