Solaryuma 18 yaş sınırı geldi

Türkiye'de geçen yılın sonlarına doğru gündeme gelen 18 yaş altı bireylerin solaryuma girmemesi yönündeki yönetmelik yürürlülüğe girdi.







Dünya ülkeleri arasında 2010'dan beri gündemde olan ve yürürlüğe giren 18 yaş altı bireylerin solaryuma girmemeleri için düzenen yönetmelik Sağlık Bakanlığı'nın yaptıkları çalışmalar sayesinde Türkiye'de de yürürlülüğe girdi.
Ebeveyn izni olmadan girmeleri yasak

Yeni yönetmeliğe göre 18 yaşının altındakiler yalnızca anne ve babalarının imzalı izni ile solaryuma girecekler. 18 yaşının üzerindekiler ise solaryuma girmeden önce solaryumun zararları ve karşılaşabilecekleri sorunları anlatan bir belgeyi imzalamak zorundalar.
Solaryuma böyle bir yönetmeliğin getirilmesinin sebebi ise uzun yılardan beri konuşulan cilt kanserinin görülmesinde tetikleyici bir neden olması. Çünkü solaryum vücuttaki benleri hakerete geçirip 'melanom' denilen ben kanserine dönüştürebiliyor ya da cildin sürekli ultraviyole ışınlara maruz kalması sonucunda cilt çeşitli reaksiyonlar vererek çeşitli cilt kanserlerine dahi neden olabiliyor.