Geçici dövme en az kalıcı dövme kadar riskli

Uzmanlar daha zararsız diye düşünülüp yaptırılan geçici kına dövmelerinin kalıcı dövmeler kadar risk taşıdığını belirtiyor.


Piercing ve dövme steril bir ortamda yapılmadığı zaman yaptıran kişiye hepatit B hepatit C AIDS gibi bazı hastalıkların bulaşmasına neden olabiliyor.
Daha zararsız olduğu gerekçesiyle çocuklara dahi yaptırılan geçici kına dövmesi de en az kalıcı dövmeler kadar riskli. Kınayla yapılan dövmeler nedeniyle kalıcı dövmelerde olduğu gibi alerji görülebiliyor
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın şunları söyledi:
“Dövmenin deri hastalıkları yönünden en çok görülen yan etkisi o bölgede kontakt dermatit meydana getirmesi yani bir tür egzama tablosu oluşturmasıdır. Ayrıca açık tenli kişilerde ‘keloid’ adı verilen yaralar da oluşabiliyor.
Piercing uygulanan kişilerde metal alerjisi varsa uygulama alanında ciddi kontakt dermatitler oluşabiliyor. Bazı metal alerjilerinde reaksiyon sadece piercing uygulanan alanla sınırlı kalmıyor. Alerjenin kan yolu ile sistemik dağılımı sonucu reaksiyon vücuda yayılarak daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor.”