Hiperkeratoz  nedir?

Genelde uzun süreli travma çok kullanma ayakkabı eldivensiz elle çalışma vb. nedenlerle oluşur.

            ** Fizyoloji cildin kendini savunmak için kalınlaşmasıdır.

Hiperkeratoz  nasıl bir hastalıktır?

Hiperkeratoz   uzun süreli travma çok kullanma ayakkabı eldivensiz elle çalışma vb. nedenlere bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Hiperkeratoz  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Hiperkeratoz  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlakaHiperkeratoz  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Hiperkeratoz  nedenleri nelerdir?

Hiperkeratoz  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi çevresel faktörler kişinin bünyesinin durumu  uzun süreli travma çok kullanma ayakkabı eldivensiz elle çalışma vb.  nedenler Hiperkeratoz  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Hiperkeratoz  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Hiperkeratoz gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 Hiperkeratoz  belirtileri nelerdir?

Hiperkeratoz bulguları ve  belirtileri bebeklerde çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Hiperkeratoz  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülenAğrısızdır el ayasında parmak içyüzlerinde ayak tabanlarında topukta kalınlaşma ve sertleşme buna bağlı çatlaklar.gibi belirtilerdir.   Hiperkeratoz  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Hiperkeratoz   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Hiperkeratoz  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 Hiperkeratoz  tanısı nasıl konulur?

Hiperkeratoz   tanısı  fizik muayene laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Hiperkeratoz  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Klinik öykü ve muayane gibi  tanı yöntemleri Hiperkeratoz   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Hiperkeratoz   tanısı koymak oldukça zordur.

Hiperkeratoz  kimlerde sık görülür?

Genelde  Hiperkeratoz  çocuk ve yetişkinlerde   uzun süreli travma çok kullanma ayakkabı eldivensiz elle çalışma  vb gibi  durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Hiperkeratoz   görülebilir. Ama Hiperkeratoz  kendine iyi bakan iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 Çocuklarda ve bebeklerde  Hiperkeratoz   görülür mü ?

Hiperkeratoz  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Hiperkeratoz   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Hiperkeratoz   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Hiperkeratoz   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Hiperkeratoz   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 Hiperkeratoz   nasıl oluşur ?

Cilt derisinin kalınlaşmasına  bağlı olarak  sonucu Hiperkeratoz  oluşur. Hiperkeratoz   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Hiperkeratoz  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 Hiperkeratoz    için  korunma yolları?

uzun süreli travma çok kullanma ayakkabı eldivensiz elle çalışma vb. nedenlerden uzak durulmalıdır.

Hiperkeratoz  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Hiperkeratoz geliştiği için  genelde Hiperkeratoz   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Hiperkeratoz  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Hiperkeratoz   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

  Hiperkeratoz  ilaçları

Önce travma engellenmelidir. (ayakkabı oturma şekli eldiven vb )

Şiddetine göre değişik yüzdedeki keratolitik kremler   gibi ilaçlar Hiperkeratoz  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Hiperkeratoz   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Hiperkeratoz şikayetlerinde kurtulabilirler.

 Hiperkeratoz   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Hiperkeratoz  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler çevresel kirliliklerden uzak durarak ayrıca iyi beslenerek Hiperkeratoz   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

Gebelikte   Hiperkeratoz

Hiperkeratoz   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Hiperkeratoz   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Hiperkeratoz   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 Hiperkeratoz  bulaşıcı mıdır. Hiperkeratoz nasıl bulaşır ?

Hayır Hiperkeratoz.....  bulaşıcı bir hastalık değildir nefesle dokunmakla öpmekle  aynı eşyaları kullanmakla aynı kaptan yemek yemekle aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

  

Alıntı.