Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Yanık Yanıklar Yanık Tedavisi


  Yanıklar ve Yanık Tedavileri

  Bu deri kazaları çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir: Isı (katı sıvı buhar) güneş elektrik kimyasal maddeler vb. Nasıl davranılacağı yanığın türüne ve genişliğine göre değişir. Fakat en büyük tehlike daima enfeksiyon olasılığıdır. Bu rizikoya karşı derhal önlem almak gerekir.

  Yanığın ciddiliğinin ölçütleri

  Yanıkların tedavileri ciddiyet durumları*na göre değişiktir. Bu da çeşitli etkenlerden kaynaklanır: Yanığın genişliği derinliği ye*ri ve sebebi.

  Genişlik

  Yanıklar ne kadar genişse o kadar ciddi ve ağır demektir. Hayati bir teşhis koymak mümkündür: Yanan deri yüzeyiyle kazazede*nin yaşının yüzdesi toplanır 75 göstergesinin altında yaşama şansı yüksektir. 75-100 ara*sında yaşama şansı daha azdır; 100'ün üstünde ise kazazedenin kurtulma şansı çok zayıf*tır ve acil durum doğmuş demektir.

  Küçük çocuklarla yaşlılarda ve hastalıklı kişilerde (şeker hastaları veremliler alkolik*ler) tehlike daha büvüktür.

  Derinlik

  Yanık yarasının kapanması buna bağlı*dır: Birinci derece yanıkta bir kırmızılık var*dır; ikincisinde kabarcıklar görülür; üçüncü derece yanıkta dokular da berelenmiş olabi*lir hatta yanık kemiğe kadar işleyip gerçek bir karbonlaşmaya varabilir.
  Yeri

  Bu da yanığın ciddiyetini tespitte önemli bir ölçüttür. Bedenin doğal açık yerlerine ya*kın (ağız makat) yerlerdeki yanıklar çok da*ha kolay enfeksiyon kapabilir ve daha güç kapanır. Boyun ve ellerdeki yanıklar da önemli izler bırakabilir. Bir de özellikle duyarlı böl*geler (örneğin cinsel organlar) yüz yanıkla*ra karşı aşırı duyarlıdır.

  Sebep

  Yakıcı madde içmekle (asitler çamaşır su*ları kostik soda) meydana gelen kimyasal ya*nıklar ve bazı elektrik yanıkları bazen organizma açısından büyük önem taşır; çünkü iç yanıklara sebep olabilirler.

  Her yıl ülkemizde yaklaşık 20.000 kişi yanmakta bunların büyük bir bölümünü de çocuklar oluşturmaktadır. Modern tedavi yöntemlerine rağmen pek çoğu ölmekte ve*ya hiç de estetik olmayan yaralarla sakat kal*maktadır.

  Bazı basit önlemler almakla özellikle ço*cuklarda yanık kazaları önlenebilir.

  — Çocukları asla alevli bir cismin yandığı odada yalnız bırakmayın: Özellikle bebekle*ri sandalyeleri ile mutfakta bırakmayın. Ocak yanma yerleştirmeyin.

  Çocuğun elini uzatıp yetişebileceği bir ye*re kaynar su dolu bir kap veya kızgın ütü bı*rakmayın.

  — Yürümeye başlayan bir çocuğun uzanıp çekmesi ihtimaline karşı kapların ve tavala*rın sapını duvara çevrili bırakmayı alışkan*lık edinin.

  Birinin giysileri alev almışsa öncelikle koşmasını engelleyin yerde yuvarlamaya bı*rakmayın (enfeksiyon tehlikesi). Bunun ye*rine üzerine bir halı atmayı deneyin. Alevleri söndürdükten sonra da temiz giysiler giydi*rin.

  — Elektrik kordonu uzatmalarına dikkat edin: Küçük bir çocukprize takılı iken fişi ağzına alabilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Teşekkürler @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Gerekli bilgiler

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş