Şüpheli benler nasıl tespit edilir?

Her insanda az ya da çok sayıda ben vardır. Bunların sayıları bazen birkaç tane bazen de onlarca olabilir.

Benlerin yerinin sayısının ve büyüklüğünün takip edilmesi gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Halil Bayazıt "Benlerdeki küçük bir değişikliği bile doktora bildirmek gerekiyor" dedi.

Benlerin genelde kahverenginin çeşitli tonlarında olabileceğini söyleyen Amerikan Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Halil Bayazıt "Büyüklükleri birkaç milimetre ile birkaç santim arasında değişebilir. Şekilleri yuvarlak oval veya düzensiz olabilir" dedi.

SAÇINIZIN DERİSİNİ DE KONTROL EDİN

Benler cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkabileceğini dile getiren Dr. Bayazıt "Doğru bir ben muayenesinde saç derisi avuç ayak tabanı ve genital bölge de dahil olmak üzere tüm deri yüzeyi kontrol edilmelidir" şeklinde konuştu.

YILLAR İÇİNDE KAYBOLABİLİR

Benlerin kendilerine özgü bir yaşam döngüsünün olduğunu kaydeden Dr. Bayazıt birçok benin yıllar içinde çeşitli değişimler gösterebileceğini kaydetti. Dr. Bayazıt şöyle devam etti: "Bu benlerin bazıları kendiliğinden kaybolabilir. Bu değişimler uzun yıllar içerisinde yavaş yavaş olur" dedi.

ANİ DEĞİŞİMLER NORMAL DEĞİL

Ergenlik çağında güneşlenme sonrasında veya hamilelik sırasında benlerin renkleri koyulaşabilir ya da yeni benler ortaya çıkabileceğini de vurgulayan Dr.Bayazıt "Dikkat edilmesi gereken nokta bu değişimlerin belirli şartlar altında ya da uzun yıllar içinde yavaş yavaş oluştuğudur. Benlerde ortaya çıkan ani değişimler normal değildir ve mutlaka bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi gerekir" diye konuştu.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ?

Bunun için cildinizdeki leke ya da benleri kontrol ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilinmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Bayazıt dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

Asimetri: Benin bir yarısının şekil büyüklük ya da renklenme açısından diğer yarısına benzememesi.

Sınırlar: Benin kenarlarının düzensiz girintili çıkıntılı ya da belirsiz olması.

Renk: Benin birden fazla renk içermesi veya bu renklerin düzensiz olarak dağılmış olması.

Çap: Benin büyüklüğünün yarım santimden(kabaca kurşun kalemlerin arka ucundaki silgiden) büyük olması.

Mevcut bir benin yüzeyinde kanama yara ya da kabuklanma başlaması durumunda mutlaka doktora gidilmeli.

KAÇ TİP BEN VARDIR?

Basit benler: Özellikle hayatın ilk 20 yılında ve en fazla ergenlik çağında belirmeye başlayan birkaç milimetre ya da en fazla yarım santim civarında olabilen benler genellikle kahverenginin tek bir tonunda veya koyu kahve - siyah renkli yuvarlak veya hafif oval formda lekeler olarak başlayıp zamanla ciltte kabarık ve daha açık renkli bir görünüm alabilir. Bu şekliyle tek başlarına herhangi bir tehlike arz etmezler ancak sayıları önemlidir.

Doğumsal benler: Bazı benler henüz doğum anında cildimizde mevcuttur. Bu doğumsal benlerin yüzeyinden deri kanseri(melanom) gelişme riski sıradan benlere göre biraz daha fazladır. Özellikle 20 santimden büyük olanlarda bu riskin çok daha artmış olduğu kabul edilir ve tedavileri gerekir.

Atipik benler: Bu benler genellikle ortalama basit benlerden daha büyüktürler. Ortaları daha koyu etrafı daha açık kahverengi olabilir. Irsi olabilirler. Atipik benleri olan kişilerde melanom gelişme riskinin kısmen artmış olduğu kabul edilir ve düzenli aralıklarla dermatologlar tarafından muayeneleri tavsiye edilir.
Bugün