Güneş artık yakmaz hava normal sıcaklara döndü diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Güneş hala çok tehlikeli boyutlarda yakıyor. Olası zararları önlemek için alacağınız önlemler var elbette...

1 tane aspirin için
Aspirin vücudunuzda oluşan yanma hissini engeller. İlacı güneş yanığı oluştuktan sonraki ilk 24 saat içinde almanız önemli.

Aloe vera içeren aftersun sürün
Güneş yanığından sonra vücudunuz kurur ve kaşınır. İçinde aloe vera veya soya gibi tahrişi önleyici içerikler bulunan nemlendiricilerden sürün. Bunlar sizi rahatlatır ve ferahlık verir. Üstelik istediğiniz kadar çok ve sık sürseniz de zararı olmaz.

Yüksek SPF şart!
Bir kere yandım artık yanmam diye düşünmeyin. Yandıktan sonra bile yüksek spf içeren kreminizi sürmeye devam edin. Sahilde olmanız şart değil günlük hayatta sadece kollarınız açıksa dahi onlara sürün.

En son peeling yapın
Yanıklar düzeldikten ve deriniz normale döndükten sonra cildinize meyve asitli peeling yapın. Böylece lekeli ve ölü deri hücrelerinden kurtulursunuz. Alttan taze deri ortaya çıkar.

Retinol içerikli krem kullanın
Güneş cilde elastikiyetini sağlayan kolajen maddesini yok eder. Retinol yani A vitamini takviyesi yani kolajenin oluşmasına yardımcı olur. Yanıklarınız iyileştikten sonra cildinizin hücre yenileyicilerini uyarmak için retinol içerikli krem kullanın.

Alıntıdır!