Günlük kullanım için en az kaç faktörlü nemlendiriciler kullanmalıyız?
En az SPF 30+ olmalıdır. SPF (Sun Protection Factor) bir rakamla belirtilen bu özellik ürünün cildi güneş hasarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir özellikle UVB'ye karşı.

Günlük kullanım için iyi bir nemlendirici; kokusuz parfümsüz non-allerjik ve en az SPF 30+ olmalıdır.

SPF özelliği olmayan günlük nemlendiriciler cilt lekelerine neden olur mu?
Evet! Güneşin istenmeyen bir diğer etkisi ise cildimizde istenmeyen lekelere yol açmasıdır.

Güneşten gelen UV ışınları derideki canlı hücrelere zarar verir. UV ışığına maruz kalan hücreleri korumak için hücrelerin etrafında bulunan melanositler (derimize rengini veren pigment yapımından sorumlu hücreler) çoğalmaya başlar ve deride koyu kahverengi renk değişimi (bronzlaşma) gözlenir. Yani güneşe maruz kalan derinin koyulaşması bir savunma mekanizmasıdır.

Güneş koruyucu içermeyen nemlendiriciler cildimizi savunmasız bırakacağı için istenmeyen lekelere neden olurlar.

Araba kullanırken sabah evden çıktığımızda yürüyüş yaparken maruz kaldığımız güneş ışınları cilde ne kadar zararlıdır?
Bizler güneşten korunmayı sadece tatil ve denizle sınırlandırıyoruz. Oysa günlük yaşamımızda farkında olmadan maruz kaldığımız güneş ışınları da aynı ölçüde zaralıdır. Gün içinde maruz kaldığımız hasarın yıllar içinde oluşturacağı etkiyi total olarak düşündüğümüzde çok anlamlıdır.

Dolayısıyla özellikle güneşe direkt maruz kalan yüz boyun ense göğüs eller ve kollara evden çıkmadan önce güneş koruyucu uygulanması; hem derimizin genç kalması hem de ileride oluşabilecek deri kanseri riskini azaltmak açısından büyük önem taşır.

Alıntıdır!