Mantar enfeksiyonları genelde sıcak havalarda vücudumuzun kıvrımlı ve kapalı yerlerinde oluşmaya başlarlar. İşte mantar hastalıkları ve tedavileri

Havaların ısınmasıyla birlikte ve daha çok yaz aylarında oluşan mantar enfeksiyonları genç yaşlı kadın erkek herkesi tehdit ediyor. Deride yerleşen mantar hastalıklarının en sık görülen şekli ise ayak mantarları… Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe mantar hastalığının el ve ayakta kaşıntı kızarıklık sulantı sertleşme kalınlaşma ve bazen kepeklenme şeklinde kendini gösterdiğini ve hastalığın yerleştiği bölgeye uygun ilaçlar yeterli süre kullanıldıklarında mantarların kolayca öldürülebildiğini belirtiyor.

Mantar nasıl bulaşır?

Mantarlar hayvanlardan topraktan veya hasta insanlardan sıkı ve uzun süreli temasla bulaşmaktadırlar. Ortak kullanılan giysiler havlular terlikler çoraplar ayakkabılar hamam banyo plaj otel odaları en çok görülen bulaşma yollarıdır. Hayvanların derisinde mantar hastalığı tüy dökülmelerine neden olur ve bu hayvanlar tedavi edilmezlerse insanlara bulaşır. Saçlı deride mantar hastalıkları yalnız çocukluk yaşlarında görülür. Ergenlikten sonra saçlı derinin yağ bezlerinde değişiklikler oluşur ve mantarların saçlara saçlı deriye yerleşmesine engel olurlar.

Saçlı deride ve vücutta mantarlar

Saçlı deride yerleşen mantar hastalığı bazen sadece saçlarda kırılma grileşme incelme ve deride kepeklenme ile ortaya çıkar ve tedavi sonucunda hiçbir iz bırakmadan kaybolurlar. Bazen ise sulantılı kabuklu yaralar görülür. Bu durum tedavi edilse de saçlar tekrar çıkmayabilir.

Mantar vücutta yerleşirse iç içe geçmiş halkalar halinde pembe-kırmızı renkli kepekli bazen ufak su dolu kabarcıklarla çevrili kaşıntılı lekeler yaralar gözlenir. Zamanla çevreye doğru genişlerler ve sayıları artabilir.

Gövdede yerleşen bir başka mantar hastalığı da halk arasında samyeli denen pembe sarı kahve renklerde görülen hafif kepekli lekelerdir. Yaz tatili öncesinde bu lekeleri farketmeyen kişilerde güneş sonrası bu bölgeler güneşten etkilenmedikleri için açık renk görülürler. Hastalar da bu lekelerin güneşle oluştuğunu zannederler. Aslında pitriasis versikolor denen bu hastalığın mantarı tüm insanlarda bulunmaktadır. Ancak genetik yatkınlığı olanlarda direnci kırık olanlarda hastalık yapmaktadır.

Mantar hastalıkları daha çok vücudumuzun hangi bölgelerinde görülür?

Mantar hastalıkları; kıvrım yerlerini kapalı nemli bölgeleri sevdikleri için ayak parmak araları genital bölge kadınlarda meme altlarında çok sık yerleşirler. El içlerinde de seyrek olarak görülebilirler. Bu bölgelerde keskin sınırlı kızartı kepek kaşıntı ve bazen su dolu ufak kabarcıklar şeklinde görünürler. Kıvrım yerlerinde ayrıca normalde bulunan mantarın nem artışı ile hastalık yapması da mümkün olmaktadır. Bu durum sıklıkla askerlerde ve atletlerde ayak ve kasık mantarı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Ayak mantarı

Ayaktaki mantarın zamanla tırnaklara bulaşması söz konusu olabildiği gibi tırnak bakımı için ortak kullanılan makas törpü gibi malzemeler de tırnak mantarına neden almaktadırlar. Hasta tırnakların şekilleri ve renkleri bozulmakta kirli-sarı bir renk almakta kalınlıkları artmakta ve tırnak altındaki kalın kısım tebeşir tozu gibi dokununca ufalanarak dökülmektedir.

Ayak mantarı tedavi edilmezse bazen buradan mikroplar (bakteriler) ayak bacak lenf damarlarına girmekte ve enfeksiyona neden olmaktadırlar. Hasta bölgelerde kızarma şişme ağrı ısı artışı olmakta hatta enfeksiyon tüm vücudu etkileyebilmektedirler.

Bu durumdaki hastaların kesin yatak istirahati ve ciddi antibiyotik tedavisi uygulamaları gerekmektedir. Mantarlar ayrıca uzun süre antibiyotik tedavisi kullanan hastaların ağız boğaz vajina ve bağırsak mukozalarında da hastalık yapabilmektedirler. Bunun nedeni ise mukozalardaki mantar-bakteri dengesinin bozulması ve(bakterilerin antibiyotiklerle öldürülmesi ile) mantarların hastalık yapabilecek sayıya güce ulaşmalarıdır.

Mantar hastalıklarını tedavisi

Günümüzde son derece etkili mantar öldürücü topikal uygulanan kremler solüsyonlar pudralar tırnak cilaları şampuanlar ve sistemik uygulanan antifungal ilaçlar mevcuttur. Hastalığın yerleştiği bölgeye uygun ilaçlar yeterli süre kullanıldıklarında mantarlar kolayca öldürülmektedirler. Ağız içi veya vajinadaki mantarın 10 günde öldürülebilmesine karşın; deri saç mantarı 1 ayda tırnak mantarı ise en az 6 ayda tedavi edilebilmektedir.

Alıntıdır!