Havaların ısınmasıyla kendimizi güneşin kollarına bıraktık. Tabiki bu güzel yazaylarında bronzlaşmak daha koyu bir tene sahip olmayı istiyoruz. Peki bununasıl yapabiliriz? Aşırı güneşlenme ne gibi sorunlara yol açar? Güneş bizimyaşam kaynağımız fakat artık cildimiz için bir düşman sayılıyor. Bunu önlemekiçin neler yapabiliriz. Mesela çok fazla güneşin altında kalmamalıyız. Örneğinsürekli sıcağın altında tarlada çalışan insanlara bakarsak yüzlerindeki fazlaleke ve kırışıklıkları görürüz. Ayrıca birçoğunda deri kanseri görülüyor.Güneşte uzun süre kaldıktan sonra güneş yanıkları kendisini ağrı kaşıntı ve sutoplaması ile gösterir. Aslında bronzlaşmak artık hiçbir şekilde sağlıklıdeğildir.

Kendi teninde kalma ve onu kabullenme daha uygundur. Çünkü hemsolaryum hem de doğal güneş ışınları sağlık açısından oldukça zararlıdır.Özellikle 30lu yaşlardan sonra birçok sorun yaşayabiliriz bu konuda. Ayrıcauzun süre güneşte kalmak cildin çabuk yaşlanmasına neden olur. Sonuçta ise dahakırışık ve daha lekeli bir cilde sahip oluruz. Bir de güneş alerjisindenbahsetmek istiyorum. Bazı cildi hassas insanların güneşe alerjisi vardır. Buçok kısa süreli güneşe maruz kalmada bile kendini gösterebilir. Bununnedenlerinden biri de bazı kozmetik ürünleridir: parfüm ve bazı ilaçlar gibi...Şimdi ise günümüzde giderek artan bir hastalık olan deri kanserlerine değinmekisterim.

Son zamanlarda çok fazla artmıştır. Deri kanserine yakalananinsanların yüzde 90'ının güneşe maruz kaldığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden çokfazla güneşte kalmanın teninizi güzel göstereceğini düşünüyorsunuz ama bukansere ve hatta ölüme bile yol açabilir. Peki güneşten nasıl korunabiliriz?Çocuklarımızı tehlikeli güneş ışınlarından nasıl koruyabiliriz? Uzun kollukıyafetler giyerek aşırı güneş olan yerlerde korunabiliriz. Şapka takarak daburun ve yüz bölgemizi koruyabiliriz. Diğer önemli korunma yolu ise güneşkremidir. Tam olarak güneş ışınlarını engellemez ama etkisini azaltmadayardımcıdır. Kapalı veya güneş almayan bir yerde olsanız bile en az 30 faktörlügüneş kremlerini kullanınız.Güneşe çıkmadan 15 dakika önce kremi vücudunuzaince bir tabaka halinde uygulayınız. Denize veya havuza girip çıktıktan sonraetkisini kaybeden kreminizi tekrar sürmeyi unutmayınız. Güneşin en dik açılarlageldiği öğle saatlerinde güneşten kaçının dışarı çıkmamaya veya çok fazla güneşaltında kalmamaya çalışın.

Özellikle 12- 2 arası çok sıcak olduğundan busaatlere dikkat ediniz. Özellikle beyaz tenlilerin bu konuda çok dikkatliolmaları gerekir. Çünkü onlar güneş ışınlarına maruz kaldığında esmer tenlileregöre yaraların iyileşme süreci daha uzun sürer. Esmer tenliler bu konuda dahaşanslıdır. Ama uyarılarımız onlar için de geçerlidir. Son olarak güneş yanığınakarşı soğuk duş almanın yararlı olabileceğini söyleyen uzmanlar cildimiz sutopladığında yarayı açıkta bırakmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorlar veyarayı steril bandaj ile kapatmamızı öneriyorlar. Şunu da unutmayalım kigözlerimizi de güneşten korumak gerekecektir. Doğrudan güneşe maruz kalmakgözde katarakt oluşmasını kolaylaştırır. Bu yüzden hem cilt hem de gözsağlığımızı tehdit eden güneşten kaçınmakta fayda var. Bizden söylemesi.